لطفا دستگاه خود را بچرخانید.

اخبار اقتصادی

چرا ایران نیازمند یک «نظریه» است؟

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
در سال‌های اخیر اتفاقاتی در داخل و خارج ایران رخ داده است و ما ناچار هستیم که بار دیگر، درباره ایران بحث کنیم که چرا ایران نیازمند یک «نظریه» است؛ برای اینکه بفهمیم این اتفاقات چیست. بحث من در اینجا نه تاریخی، نه فرهنگی و نه سیاسی است، بلکه یک بحث «استراتژیک» است. دو اتفاق در حال افتادن است؛ یکی در داخل کشور و دیگری در بیرون مرزهای سیاسی ایران است. مرزهای سیاسی ما ایران کوچکی که همان ایران سیاسی است که در کنار آن ایران فرهنگی قرار دارد.
خلق‌وخوی ایرانیان اوایل قاجار

خلق‌وخوی ایرانیان اوایل قاجار

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
«ایرانیان بی‌تردید از لحاظ رفتار ظاهری پاریسی‌های مشرق‌زمین‌اند. در حالی که رفتار عثمانی‌ها نسبت به خارجی‌ها و مسیحیان، غیرمودبانه و توهین‌آمیز است، رفتار ایرانیان مایه فخر بیشتر ملل متمدن است: ایرانیان مردمانی مهربان، مودب، متمدن و نسبت به بیگانگان دارای روحیه‌ای همراه و مساعدند؛ تحت‌تاثیر تعصبات مذهبی که تمام ملل دیگر مسلمان به آن دچارند، قرار نمی‌گیرند.
سر جان مَلکُم، از هند تا ایران

سر جان مَلکُم، از هند تا ایران

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
سرلشکر سر جان مَلکُم (۲ مه ۱۷۶۹ – ۳۰ مه ۱۸۳۳) افسر اسکاتلندی کمپانی هند‌شرقی، دیپلمات، تاریخدان و سیاست‌مدار بود. او در سال‌های آغازین قرن نوزدهم بارها از سوی کمپانی برای بستن پیمان‌نامه‌های سیاسی و بازرگانی به دربار قاجار فرستاده شد.
وبا و مرگ‌و‌میر در عصر قاجار

وبا و مرگ‌و‌میر در عصر قاجار

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
در سال ۱۲۳۶ هـ.ق در عهد فتحعلی شاه قاجار به‌طور بی‌سابقه‌ای وبا در ایران گسترش یافت. در خلیج فارس روزی هزار و ۵۰۰ نفر را می‌کشت و چون به ناچار اجساد را به دریا می‌ریختند، بیماری شدت کرد. در بحرین ۴ هزار نفر یعنی دوسوم جمعیت را گرفت. پس به شیراز رسید و از جمعیت ۴۰ هزار نفری شیراز، دو سوم اهالی را نابود کرد. این وبا از شیراز به مرکز ایران رسید و در سراسر مملکت بیش از ۱۰۰ هزار نفر تلفات داشت.
فراگیری نگاه غربی

فراگیری نگاه غربی

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
در ماموریت دوم، آرتور میلسپو همان مستشار آمریکایی دوره اول نیست و زمانه نیز همان زمانه و هنگامه دوران نخست محسوب نمی‌شود. رضاشاه که دیکتاتوری خودکامه و یکه‌تاز بود از سلطنت ساقط شده و نیروی شاهی در اختیار ولی‌عهد جوان و بی‌تجربه وی قرار گرفته است. نخبگان فارغ‌ از فضای سرکوب و اختناق رضاشاهی فرصت بروز یافته‌اند و از هر فرصتی برای عرض اندام‌های تنش‌جویانه بهره می‌گیرند. ایران در اشغال متفقین است و آمریکا نیز به‌عنوان زاویه و ضلع سوم قدرت وارد عرصه سیاست در ایران شده است.

اسپیس ایکس رکورد جدید ثبت کرد

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
یک موشک فالکون ۹ که ۵۱ روز قبل کپسول کرودراگون را به فضا برده بود، اکنون برای ارسال ماهواره به مدار زمین استفاده شد و رکورد جدیدی ثبت کرد. به گزارش دیجیتال ترندز، شرکت اسپیس ایکس رکورد کوتاه‌ترین فاصله زمانی برای استفاده دوباره از یک موشک را ثبت کرد. بوستر موشک فالکون ۹ این شرکت روز گذشته پس از ۵۱ روز از مقر فضایی کیپ کاناورال همراه ماهواره‌ای برای کره‌جنوبی به فضا پرتاب شد. رکورد قبلی این شاخص به شاتل آتلانتیس ناسا تعلق داشت که در سال ۱۹۸۵ در فاصله زمانی ۵۴ روز دو بار استفاده شد. موشکی که در این ماموریت استفاده شد قبلا در ۳۰ مارس کپسول کرودراگون را همراه دو فضانورد به ایستگاه فضایی بین المللی برده بود. در این ماموریت فالکون نخستین ماهواره نظامی ‌کره جنوبی به نامAnasis-II را به فضا برد و سپس دو قسمت آن نیز به طور موفقیت‌آمیز در دریا فرود آمدند و جمع آوری شدند. البته قرار بود این ماموریت در ۱۴ جولای انجام شود، اما اسپیس ایکس برای انجام کنترل‌های پیش از پرواز آن را به تعویق انداخت.

تهدید چین برای تنبیه نوکیا و اریکسون

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
اگر اتحادیه اروپا مانند آمریکا و انگلیس بخواهد شرکت هو‌آوی را از شبکه‌های ۵G محروم کند، چین به تلافی علیه شرکت‌های نوکیا و اریکسون خواهد پرداخت. انگلیس هفته گذشته به اپراتورهای مخابرات دستور داد از پایان امسال تجهیزات شبکه ۵G را از شرکت هوآوی خریداری نکنند و تمام قطعات فعلی خریداری شده از این غول مخابراتی چینی را تا سال ۲۰۲۷ از شبکه‌های ۵G حذف کنند.
«دیجی‎کالا» منتظر چراغ سبز فرابورس

«دیجی‎کالا» منتظر چراغ سبز فرابورس

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
مدیران «دیجی‎کالا» مجددا از آمادگی این استارت‎آپ برای ورود به بازار سرمایه خبر دادند و اینکه زمان نهایی ورود «دیجی‎کالا» به بازار فرابورس به موافقت هیات پذیرش فرابورس بستگی دارد. سعید محمدی در نشست خبری رونمایی از گزارش سالانه دیجی کالا که آنلاین برگزار شد، با اشاره به برنامه‎های «دیجی‎کالا» برای ورود به بورس گفت: «دیجی‎کالا» از سه سال گذشته به دنبال ورود به بازار سرمایه بود.

ارزش‌گذاری؛ چالش ورود استارت‌آپ‌ها به بورس

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
عرضه سهام استارت‌آپ‌ها در بازار سرمایه از مردادماه با عرضه اولیه چهار شرکت دیجی‌کالا، تپسی، شیپور و کافه بازار در فرابورس آغاز می‌شود. این ورود می‌تواند بازار سرمایه را که عمدتا، شرکت‌های صنعتی و تولیدی را در خودش دارد وارد سطح جدیدی از صنایع و عمق جدیدی از موضوعات کند که در بلندمدت جذاب و مفید است. هرچه عرضه‌ها متنوع‌تر باشند و هرچه شرکت‌هایی که عرضه می‌شوند مبتنی بر خریداران حقیقی یا کاربران بیشتری در سطح جامعه باشند، آدم‌ها و سلایق متنوع‌تری را درگیر کرده و رشد مستمر بلندمدت‌تری را تضمین می‌کنند.

تامین نیاز بیمارستان‌های اهواز توسط فولاد خوزستان

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
شرکت فولاد خوزستان با ارسال نخستین مخزن بار، اقدام به تامین اکسیژن مورد نیاز بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های اهواز کرد.

نقش صنعت فولاد در راه‌اندازی خط لوله نفت گوره-جاسک

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
به اذعان کارشناسان اقتصادی، فولاد صنعتی استراتژیک است که می‌توان از طریق آن مسیرهای توسعه در دیگر بخش‌های اقتصاد را طی کرد. صنعت فولاد علاوه‌بر صنعتی شدن کشورهای غربی و بلوک شرق سابق، در توسعه کشورهای شرق آسیا نیز نقش محوری بازی کرده است. در این میان، کشورهای بدون منابع طبیعی و مواد اولیه لازم برای ایجاد صنعت فولاد نیز به استقرار این صنعت در کشور خود مبادرت ورزیدند. ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم، توســعه و تداوم خود را بر آهن و فولاد بنا نهاد و اکنون اساس صنایع شیمیایی و صنایع سنگین این کشور بر صنعت فولاد تکیه دارد. کره‌جنوبی همانند ژاپن بدون داشتن مواد اولیه و منابع انرژی و حتی بازار داخلی مناسب برای توسعه خود به این صنعت روی آورد.
شمارش معکوس «کامبیز» برای ورود به بورس

شمارش معکوس «کامبیز» برای ورود به بورس

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
شرکت کامبیز در دهه ۴۰ با همکاری محمد فروزان فرد و محمد پیروز حمیدی آغاز به کار کرد. تولید، توزیع و بسته‌بندی در صنایع غذایی حاصل همکاری این دو در سال‌های دهه ۴۰ بود که اوایل این دهه به بسته‌بندی و توزیع محصول کشک منتهی شد و به تدریج با همکاری‌های جدی، برند کامبیز طی ۶۰ سال شکل گرفت. توجه به بازار مهم‌ترین نکته‌ای بود که این دو شریک در آن دوره و پس از آن همواره مدنظر قرار دادند، آنها تلاش کردند با تعاملاتی که با فعالان عرصه توزیع در سراسر کشور داشتند، مشتریان نهایی و میانی را شناسایی و با آنها همراهی کنند. به همین دلیل در استان‌های پرجمعیت نمایندگی‌هایی را ایجاد و متناسب با تعاملاتی که داشتند کالاهای بیشتری را تولید و به سبد فعالیت خود اضافه کردند. بعد از جنگ این روند متوقف نشد و با انتقال کارخانه از تهران به صفادشت، تلاش شد دوره جدیدی از فعالیت‌ها در ۴ هکتار زمین با زیرساخت‌های مناسب تر آغاز شود. از آن به بعد فعالیت‌های شرکت با شیب صعودی از نظر تنوع و تعداد محصولات آغاز شد.
بهشت چین برای ریوتینتو

بهشت چین برای ریوتینتو

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
ریو تینتو، غول حفاری معدن به‌تازگی اعلام کرده تقاضا برای سنگ‌آهن در چین روبه‌ بهبود است. با این‌حال تقاضا برای این ماده معدنی در ایالات‌متحده، اروپا و ژاپن کاهش ‌یافته و ازاین‌رو می‌توان گفت اقتصاد جهانی به‌صورت نامتوازنی در حال بهبود است؛ بااین‌حال اشتهای تمام‌نشدنی چین برای واردات سنگ‌آهن رونق را به ریوتینتو بازگردانده است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» به نقل از فایننشال تایمز، این شرکت انگلیسی-استرالیایی به‌تازگی اعلام کرده اشتهای سیری‌ناپذیر چین برای سنگ‌آهن همچنان ادامه دارد؛ درحالی‌که دولت این کشور در حال افزایش هزینه‌های توسعه زیرساخت‌ها در جهت تعدیل پیامدهای اقتصادی کرونا است.
افتتاح 14 طرح بزرگ در سال 99

افتتاح 14 طرح بزرگ در سال 99

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر که میزان تولید آن در سال گذشته به بیش از ۲۷ میلیون تن رسید، در سال‌جاری افتتاح ۱۴ طرح را در برنامه دارد که به گفته مدیرعامل این شرکت، «مجموع سرمایه‌گذاری‌های لازم این شرکت بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان به همراه ایجاد اشتغال برای ۴هزار و ۴۰۰ نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم است.» در حال حاضر این شرکت برای بالغ بر ۵ هزار و ۲۰۰ نفر شغل ایجاد کرده است. جمشید ملارحمن که از ماه‌های نخستین سال گذشته به‌عنوان مدیرعامل وارد گل‌گهر شده‌است، از ابتدا بر این باور بود که در کنار طرح‌های توسعه‌ای که انجام می‌دهد تلاش خواهد کرد گل‌گهر قطب توسعه در حوزه صنایع و معادن کشور همراه با سودآوری باشد. این دیدگاه یکی از اولویت‌های اصلی وی در شرکت گل‌گهر است. گفت‌وگو با جمشید ملارحمن، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر را در ادامه می‌خوانید.
واکنش مثبت بازارها به پول‌پاشی در قاره سبز

واکنش مثبت بازارها به پول‌پاشی در قاره سبز

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.
بررسی تکنیکال قیمت فلز قلع

بررسی تکنیکال قیمت فلز قلع

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
روند کلی قیمت هر تن فلز قلع در بازار لندن، صعودی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته قیمت این فلز با حدود ۵/ ۲ درصد افزایش و عبور از ناحیه قیمتی ۱۷.۱۰۰ دلار، از محدوده قیمتی ۱۶.۹۱۷ دلار به ۱۷.۴۳۷ دلار رسید. محدوده ۱۷.۱۰۰ دلار در آینده می‌تواند نقش حمایت در مقابل کاهش قیمت‌ها را ایفا کند. در چند هفته آتی احتمالا قیمت فلز قلع اهداف قیمتی بالاتری مثل ۱۹.۰۵۰ دلار را دنبال می‌کند که سه محدوده ممکن است مانع رسیدن به این هدف قیمتی شوند.
بسته اتحادیه اروپا فلزات را بالا برد

بسته اتحادیه اروپا فلزات را بالا برد

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
همه فلزات اساسی در معاملات سه‌شنبه بورس فلزات لندن با رشد روبه‌رو شدند؛ چراکه اتحادیه اروپا در ساعات اولیه دیروز پس از بیش از چهار روز مذاکره فشرده بسته اقتصادی را تصویب کرد که به موجب آن مجموعا ۷۵۰ میلیارد یورو (معادل ۸۶۰ میلیارد دلار) تسهیلات به‌صورت وام بلاعوض و همچنین وام کم‌بهره اعطا می‌شود. بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا به دلیل شیوع گسترده کرونا در این قاره دچار رکود شدید اقتصادی شدند که به عقیده برخی در تاریخ بی‌نظیر بوده است. بسته‌ اقتصادی اروپا سیگنال رشد ساخت‌وساز و تولید در صنایع را می‌دهد که همین موضوع قیمت فلزات را بالا برد. مس در معاملات دیروز در مقطعی حتی به ۶ هزار و ۵۱۶ دلار در هر تن نیز رسید اما در لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران)، فلز سرخ ۶ هزار و ۴۹۷ دلار بر تن قیمت‌گذاری شد.
طلای سیاه بر قله 4 ماهه

طلای سیاه بر قله 4 ماهه

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
شاخص‌های جهانی نفت دیروز به سطوحی که از ششم مارس دیده نشده بود، رسیدند، چراکه امیدها به بهبود اقتصادی و خروج از بحران مالی ناشی از همه‌گیری کرونا تقویت شد. این خوش‌بینی بیش از هر چیز متاثر از بسته جدید اقتصادی اتحادیه اروپا بود که سیگنال رشد مصرف سوخت را در آینده می‌دهد. نفت برنت در مقطعی از معاملات به ۴۸/ ۴۴ دلار بر بشکه رسید و دیگر شاخص جهانی، وست تگزاس اینترمدییت نیز در بهترین معاملات به ۰۲/ ۴۲ دلار در هر بشکه ارتقا یافت که بالاترین سطح در بیش از ۴ ماه گذشته به شمار می‌رود. ششم مارس بهای نفت به یکباره سقوط کرد، زیرا عربستان و روسیه برای کاهش تولید در اوپک‌پلاس به توافق نرسیدند و این موضوع به جنگ نفتی این دو کشور منجر شد. موضوع دیگری که به رشد نفت کمک کرد آزمایش موفقیت‌آمیز دانشگاه آکسفورد برای تولید واکسن کرونا روی انسان بود؛ هرچند رشد شمار مبتلایان در آمریکا باعث قرنطینه در برخی ایالت‌ها شده و کشورهایی چون استرالیا و اسپانیا در حال مبارزه با موج جدید شیوع هستند.
بازاری تلخ‌تر از قهوه

بازاری تلخ‌تر از قهوه

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
روایت مشترک کافه‌داران در سراسر جهان، از لندن تا تهران یک چیز است: از زمانی که بیماری کرونا شیوع یافته مصرف قهوه و مشتری‌هایش به شدت کم شده است. تلخی بازار قهوه این روزها مانند نوشیدنی آن دلچسب و مطبوع نیست. شیوع کرونا باعث شده است که تقاضای جهانی برای دانه‌های قهوه به شدت کاهش پیدا کند و اختلال بزرگی در زنجیره عرضه به وجود بیاید.

پیاز در مسیر ارزانی

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
نمودار امروز بازارچه اختصاص به روند قیمتی پیاز از خرداد سال گذشته تا خرداد سال جاری دارد. فقدان برنامه‌ریزی در وزارت جهاد کشاورزی و نداشتن سیاست خاص در تولید محصولات سبب شده اقلامی مانند پیاز در برخی از ماه‌ها صادر و در برخی ماه‌های دیگر وارد شود که عمدتا پیازهای وارداتی از هند است. مطابق آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران در حالی‌که خرداد سال گذشته قیمت پیاز ۴ هزار و ۵۰۰ تومان بود و در مهر ماه به کمتر از ۳ هزار تومان رسید، اما با شیوع ویروس کرونا و انتشار برخی توصیه‌ها مبنی بر خاصیت ضد ویروس پیاز و سیر قیمت آن در فروردین و اسفند ماه افزایش پیدا کرد و به ۸ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. اکنون با رسیدن فصل برداشت و عدم حساسیت مردم به ویروس کرونا قیمت این محصول دوباره سیر نزولی به خود گرفته و اکنون قیمت آن در بازار کمتر از ۴ هزار تومان است.
رکود در بازار فرش

رکود در بازار فرش

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
فرش یکی از معدود کالاهایی است که هنوز در دنیا برند ایرانی آن مطرح است.کالایی که تمام مواد اولیه آن داخلی است و کمتر به نوسانات ارز واکنش نشان می‌دهد. با اعمال تحریم‌ها و محدودیت‌های جابه‌جایی مالی، صادرات فرش اعم از دستباف یا ماشینی به حداقل رسیده و شرکت‌های داخلی که با خرید ماشین‌آلات به روز و سرمایه‌گذاری عظیم به این حوزه آمده بودند اکنون انواع و اقسام تبلیغ‌ها را برای به فروش رساندن کالای خود انجام می‌دهند.همین رقابت سبب شده که فرش ماشینی طی ماه‌های اخیر کمترین افزایش قیمت را داشته باشد و بازار آن دیگر رونق سال قبل را ندارد.
فشار خرید روی نوین و ثباغ

فشار خرید روی نوین و ثباغ

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
تابلوخوانی با بررسی روند‌های معاملات در بازار سهام، به شناسایی معاملات خاص و تحولات در بازار سهام می‌پردازد. این بررسی‌ها نشان می‌دهد نماد نوین با قدرت بالای خریدار رو‌به‌رو شده و نماد ثباغ افزایش حجم را تجربه کرده است. همچنین چند نماد دیگر که ۷۰درصد انتقال سهم در آنها از حقوقی به حقیقی آمده، معرفی شده‌اند.در نمودار‌های کناری نماد‌هایی از بورس تهران و فرابورس ایران به نمایش درآمده‌اند که بیشترین نسبت قدرت خریدار به فروشنده را به‌دست آورده‌اند. این روند گویای هجوم تقاضای پول‌های کلان به این نماد‌‌هاست.
فراز و فرودهای ماشین‌آلات و تجهیزات

فراز و فرودهای ماشین‌آلات و تجهیزات

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
روند شاخص صنعت ماشین‌آلات مطلوب و صعودی ارزیابی می‌شود. این روند صعودی از رقم ۷۴ هزار واحدی در اول آبان ماه ۱۳۹۸ شروع شد و در اسفند سال ۱۳۹۸ در یک کانال صعودی قوی قرار گرفت. در همین حال شاخص این صنعت اواخر تیرماه سال ۱۳۹۹ سقف مقاومت تکنیکال خود را در رقم ۳۸۷هزار واحدی شکست. به هر روی بررسی روند کلی شاخص صنعت ماشین‌‌آلات نشان می‌دهد که حداقل سه بار به سقف کانال واکنش داشته و احتمال پولبک و اصلاح قیمت تا سقف قبلی در محدوده رقم ۴۰۰ هزار واحدی نیز وجود دارد.
آینده ماشین‌آلات و تجهیزات در 3 پرده

آینده ماشین‌آلات و تجهیزات در 3 پرده

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
روند شاخص ماشین‌آلات و تجهیزات، صعودی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته شاخص ماشین‌آلات با حدود ۲۹ درصد افزایش از عدد ۳۲۷ هزار و ۴۰ واحد به ۴۲۱ هزار و ۳۴۹ واحد رسید. در صورتی که شاخص ماشین‌آلات و تجهیزات روند صعودی فعلی را ادامه دهد، به دنبال هدف در محدوده ۵۴۶ هزار واحد است که سه منطقه قیمتی از جمله ۴۳۷ هزار و ۶۰۰ واحد، ۴۶۲ هزار واحد و ۴۹۶ هزار واحد می‌توانند از ادامه افزایش قیمت‌ها جلو‌گیری کنند و آغازگر کاهش و اصلاح قیمت‌ها شوند، به این محدوده‌ها مقاومت می‌گوییم. البته ناحیه‌های مقاومتی دیگری نیز وجود دارند که از اهمیت کمتری برخوردار هستند که از آن جمله می‌توان به محدوده ۵۲۵ هزار واحد اشاره کرد.

برگزاری مجمع عمومی عادی صاحبان سهم شرکت پالایش نفت تهران

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت پالایش نفت تهران برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۸ دوشنبه ۳۰ تیر با حضور ۲/ ۸۶ درصد از سهامداران شرکت در تالار ولایت این شرکت برگزار شد. حامد آرمان‌فر، مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران ضمن اعلام این خبر گفت: در این مجمع پس از بررسی صورت‌های مالی شرکت شامل صورت سود و زیان، صورت وضعیت مالی و همچنین صورت وضعیت جریان‌های نقدی به اتفاق آرا مقرر شد ۳۰درصد از سود خالص سال مالی به حساب اندوخته شرکت منتقل و مبلغ ۱۷۰ ریال به ازای هر سهم به‌عنوان سود سهام با رعایت مفاد اصلاحیه قانون تجارت به صاحبان سهام شرکت پرداخت و باقی مانده به حساب سود انباشته شرکت منظور شود.

ثبت سود 870 میلیارد تومانی نفت بهران

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
مجمع عمومی عادی سالانه شرکت نفت بهران روزگذشته برگزار شد و با تصویب صورت‌های مالی شرکت، مبلغ ۸۷۰۰ میلیارد ریال سود خالص شرکت به ثبت رسید.

همیشه پای قیمت‌گذاری دستوری در میان است

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
مداخله در نظام بازار و تعیین دستوری قیمت‌ها همواره یکی از مشکلاتی بوده که بازارهای کشور را با خود درگیر کرده است. همین امر سبب شده تا در بسیاری از بازارهای کالایی شاهد بروز مشکلاتی باشیم که در صورت نبود مداخله در قیمت‌ها هیچ‌گاه شکل نمی‌گرفتند.
سنگ‌آهن‌های خواستنی

سنگ‌آهن‌های خواستنی

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
سنگ‌آهن مهم‌ترین ماده اولیه مصرفی در تولید فولاد است. بیش از ۹۸ درصد سنگ‌آهن استخراجی در تولید فولاد مصرف می­‌شود، بنابراین هرگونه تغییر در مصارف صنایع خودروسازی، ساخت‌و‌ساز و... که صنایع اصلی مصرف‌کننده فولاد به شمار می‌روند، تغییر در تقاضای سنگ‌آهن را به دنبال دارد. پس از شیوع کرونا بسیاری از کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی با افت قیمت مواجه شدند اما سنگ‌آهن جزو معدود محصولاتی بود که ثبات و حتی افزایش قیمت را تجربه کرد. در ایران اما به دلیل نیاز‌های داخلی به این شرکت‌ها قیمت‌های جهانی چندان اثرگذار نیست و سهم صادرات در این شرکت‌ها اندک است. بررسی روند‌های شرکت‌های سنگ‌آهنی در ایران نشان می‌دهد تقاضا برای محصول همچنان صعودی است و رابطه‌ای منطقی میان رشد قیمت سهام این شرکت‌ها و وضعیت بنیادی آنها وجود دارد.

اثر متناقض تقاضا بر بازار محصولات پتروشیمی

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
با تکانه‌های کاهشی بهای ارز آزاد در روزهای میانی هفته جاری شاهد سردرگمی متقاضیان برای خرید محصولات پتروشیمی بودیم. این آرامش نسبی حاکم بر بازار که حاصل محافظه‌کارانه عمل کردن اهالی بازار بود سبب شد که دورنمای بازار با اما و اگرهای بسیاری همراه شود. از این‌رو «دنیای اقتصاد» در گفت‌وگو با محمد نقیب، کارشناس بازار پتروشیمی شرایط حاکم بر بازار این محصولات را بررسی کرد.
دنده معکوس بازار سرمایه برای خودرویی‌ها

دنده معکوس بازار سرمایه برای خودرویی‌ها

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
باوجود تمام مکانیزم‌های کنترلی که در ماه‌های اخیر برای تنظیم بازار خودرو درنظر گرفته شد، اما این بازار این روزها به آرامش نرسیده است. در این شرایط برخی کارشناسان استفاده از مکانیزم‌های بورس را به‌عنوان راهکاری برای تنظیم این بازار و همچنین حل مشکلات تولیدکنندگان پیشنهاد می‌دهند. وجود سرمایه‌های سرگردان و گسترده در بازار سرمایه به معنی پتانسیل تحرک صنعت خودرو و آغاز حرکتی بسیار سریع است که چیزی از دنده معکوس برای صنعت و بازار خودرو کم ندارد.

مراقب کلاهبرداران اینترنتی باشید

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
دادستان انتظامی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور درباره سوء‌استفاده برخی افراد شیاد از طریق ایجاد سایت‌های جعلی اخذ مالیات و دستیابی به اطلاعات کارت‌های بانکی مودیان، هشدار داد. به گزارش ایبِنا، عباس بهزاد با بیان این مطلب افزود: مودیان محترم مالیاتی مراقب شگرد این کلاهبرداران در فضای مجازی باشند. وی با بیان اینکه برخی از جرائم رایانه‌ای با تکیه بر اصول مهندسی اجتماعی و به‌کارگیری صفحات جعلی به‌منظور القای تفکر به کاربران در راستای انجام اقدامات مورد نظر مهاجمان سایبری انجام می‌پذیرد، گفت: اخیرا مشاهده شده برخی از این جرائم در فضای مجازی توسط ثبت‌کنندگان آگهی در سایت‌هایی همچون دیوار و... تحت‌عنوان اخذ مالیات انجام می‌گیرد به‌گونه‌ای که این آگهی‌ها، مودیان مالیاتی را به سایت‌های جعلی پرداخت مالیات هدایت کرده و نهایتا اطلاعات کارت‌های بانکی ایشان مورد سوء‌استفاده قرار می‌گیرد.

۴ خدمت بانکی به‌صورت الکترونیک الزامی شد

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به بانک‌ها با اشاره به دستور رئیس‌جمهوری بر ارائه چهار خدمت به‌صورت غیرحضوری و الکترونیک توسط بانک‌ها تاکید کرد.

لزوم تکمیل اطلاعات در سامانه سمات برای اعطای هرگونه تسهیلات

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
براساس بخشنامه روز گذشته بانک مرکزی به شبکه بانکی کشور، اعطای هرگونه تسهیلات به اشخاص حقیقی‏‏‏‏‏/ حقوقی صرفا پس از تکمیل اطلاعات درخواستی در سامانه متمرکز الکترونیکی تسهیلات و تعهدات (سمات) و دریافت شماره پیگیری از سامانه مذکور، مجاز خواهد بود. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در متن این بخشنامه آمده است: پیرو بخشنامه شماره ۴۲۱۶۲‏‏‏‏‏.۹۸ مورخ ۱۵/ ۲/ ۱۳۹۸ به‌منظور تقویت نظارت بر کمیت، کیفیت و نحوه مصرف تسهیلات اعطایی نظام بانکی، به اطلاع می‌رساند اعطای هر گونه تسهیلات به اشخاص حقیقی‏‏‏‏‏/ حقوقی صرفا پس از تکمیل اطلاعات درخواستی در سامانه متمرکز الکترونیکی تسهیلات و تعهدات (سمات) و دریافت شماره پیگیری از سامانه مذکور، مجاز خواهد بود. ‏‏‏‏‏
سه رکورد فوتی در تیرماه

سه رکورد فوتی در تیرماه

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
آخرین روز تیرماه با سه رکورد در آمار فوتی‌ها همراه شد که نشان می‌دهد شیوع کرونا در کشور در شرایط بسیار نگران‌کننده‌ای قرار دارد.
برنامه پورشه برای دوران قرنطینه

برنامه پورشه برای دوران قرنطینه

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
با ورود مجدد استرالیایی‌ها به قرنطینه، شرکت پورشه در این کشور از طراحان، مهندسان و ایده‌پردازانش خواست تا برای کمک به گذران بهتر این دوران، کلاس‌هایی را برای شهروندان برگزار کنند. با آغاز مجدد قرنطینه در استرالیا به‌ویژه در ایالت ویکتوریا، پورشه به فکر مشغول کردن شهروندان در این مدت افتاده است. چند ماه پیش نیز پورشه با در کنار هم قرار دادن چند مقاله‌ای که متخصصانش آنها را تنظیم کرده بودند و همچنین استفاده از سفیر خود، ماریا شاراپووا (تنیسور معروف)، برنامه‌هایی را برای شهروندان در نظر گرفته بود. در برنامه‌های هفتگی پورشه که با نام GetCreativeWithPorsche≠ برگزار می‌شوند، تلاش خواهد شد تا مهارت‌های فردی اشخاص بهبود یابد و به این ترتیب دوران سخت قرنطینه را راحت‌تر بگذراند. این مقالات توسط مایکل مائر مدیر طراحی پورشه، ریچارد پاردون مدیر عکسبرداری، تیم لیزل مدیر بخش رنگ خودروها و چند نفر دیگر با هدف جلب توجه عموم به جزئیات طراحی خودرو تهیه شده‌اند. در این مقالات تلاش می‌شود شهروندان هر چه بیشتر با طراحی خودرو آشنا شوند.
نخستین مازراتی هیبریدی

نخستین مازراتی هیبریدی

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
مازراتی نخستین خودروی هیبریدی خود را که یک سواری اسپرت است، تولید خواهد کرد. مازراتی گیبلی هیبریدی مدل ۲۰۲۱ همچنان ویژگی‌های مربوط به موتور بنزینی و دیزلی خود را حفظ می‌کند ولی به سامانه موتوری هیبریدی مجهز خواهد شد. این خودرو دارای یک موتور ۲ لیتری چهار سیلندر بنزینی و موتور برقی ۴۸ ولتی است که نیروی مورد نیازش را از حرکت خودرو و بازیابی نیروی از دست رفته در ترمزها تامین می‌کند. جهت افزایش بیشتر نیروی موتور، گیبلی هیبریدی مجهز به سامانه «ای-بوست» است که باعث افزایش گشتاور می‌شود. به گفته سازنده ایتالیایی، افزودن سامانه هیبریدی به گیبلی باعث کاهش ۲۵ درصدی آلایندگی کربنی آن در مقایسه با نسخه بنزینی شده است. میزان مصرف سوخت ترکیبی این خودرو ۵/ ۸ تا ۹ لیتر در هر صد کیلومتر اعلام شده است. به‌علاوه این نمونه از نسخه بنزینی، سبک‌تر شده و حالا می‌تواند در ۷/ ۵ ثانیه سرعت خود را از صفر به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند.
حمایت دولت آلمان از خودروهای برقی

حمایت دولت آلمان از خودروهای برقی

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
معافیت‌های مالیاتی خودروهای برقی در بخش‌هایی از اروپا به قدری سخاوتمندانه است که خرید اقساطی این خودروهای بدون آلایندگی، با سود صفر درصد نیز امکان دارد. یکی از نمایشگاه‌های خودرویی آلمان برنامه لیزینگ رایگانی را برای رنو زویی آغاز کرده است که به کمک حمایت‌های مالی دولت و تنها با پرداخت ودیعه یک هزار و ۱۰۰ یورویی، افراد می‌توانند با ماهیانه ۱۲۵ یورو بدون بهره و ظرف دو سال این محصول را خریداری کنند. در کشوری مثل آلمان بهای چنین خودرویی برابر با ۴۷ هزار و ۴۲۰ دلار خواهد بود. یارانه‌های دولتی آلمان همچنین قیمت نسخه برقی مینی کوپر را هم کاهش داده‌ و به هفته‌ای تنها ۴۰ دلار رسانده‌اند که یک چهارم درآمد هفتگی یک کارگر است. کارشناسان معتقدند با سیاست‌های جدید دولت آلمان، به زودی بخش گسترده‌ای از مردم به خودروهای برقی روی می‌آورند و وضعیت زیست‌محیطی این کشور بهبود قابل‌توجهی خواهد یافت.

تصمیمات جدید برای اموال مازاد خودروسازان

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
کمیته خودرو در جدیدترین تصمیمات خود، خودروسازان کشور را مکلف کرد گزارش مربوط به فروش اموال مازاد را هفتگی به این وزارتخانه ارائه کنند، ضمن آنکه تاکیدشده منابع حاصل از این موضوع باید صرف پروژه‌های جدید شود. طبق تصمیم کمیته خودرو همچنین قرار شده تمام شرکت‌های به اصطلاح تو در توی خودروسازان واگذار شود. بر اساس تصمیم وزارت صنعت،معدن و تجارت، خودروسازان مکلف شدند نقشه راه و سازوکار واگذاری اموال مازاد خود را نیز تدوین کنند.

آخرین آمار خرید گندم

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
شش میلیون و ۱۵۴ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان از آغاز فصل برداشت تاکنون، خریداری شده که این میزان خرید در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۵/ ۸ درصد رشد داشته است. به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، از آغاز فصل برداشت تا تاریخ سی و یکم تیرماه سال جاری، شش میلیون و ۱۵۴ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان به ارزش ۱۵ هزار و ۵۳۵ میلیارد تومان خریداری و ۱۲هزار و ۸۴۳ میلیارد تومان از بهای این محصول به گندمکاران پرداخت شده است. براساس این گزارش، میزان خرید تضمینی گندم در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۵/ ۸ درصد رشد داشته است. تاکنون استان‌های خوزستان با یک میلیون و ۲۰۶ هزار تن، فارس با ۸۲۲ هزار تن و گلستان با ۸۱۵ هزار تن، بیشترین میزان خرید گندم از کشاورزان را به خود اختصاص داده‌اند.

چالش صادرات محصولات کشاورزی به امارات

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
میز کشوری امارات با حضور معاون وزیر و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران با رویکرد بررسی موانع و راهکارهای توسعه صادرات محصولات کشاورزی، به‌ویژه صیفی‌جات به امارات برگزار شد. به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم با اشاره به مطالعات ظرفیت‌سنجی صورت گرفته در سازمان توسعه تجارت ایران درخصوص امکان افزایش صادرات محصولات کشاورزی به امارات اظهار کرد: رفع موانع و شناسایی راهکارهای جدید از جمله تاسیس یا تجهیز پایانه‌های صادراتی در استان‌های جنوبی و همجوار با امارات ضروری است.

راه‌اندازی دفتر تجاری ایران در چین با همکاری شرکت‌های دولتی

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
عضو هیات‌رئیسه اتاق ایران طی نشستی با نمایندگان تعدادی از شرکت‌های بزرگ دولتی از برنامه‌ریزی معاونت امور بین‌الملل اتاق ایران برای راه‌اندازی دفتر تجاری در چین با محوریت اتاق مشترک ایران و چین و همکاری شرکت‌های بزرگ دولتی خبر داد.

کابوس نوامبر برای ساکن کاخ سفید

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
انتخابات سال ۲۰۲۰ برای ترامپ تبدیل به یک کابوس شده است. اگر در روز اول آوریل سال جاری میلادی گفته می‌شد فرد با نفوذی مانند جان کسیچ از میان جمهوری‌خواهان از نامزد دموکرات‌ها حمایت خواهد کرد، احتمالا این گفته به‌عنوان دروغ اول آوریل شناخته می‌شد. حالا اما جان کسیچ، یکی از جمهوری‌خواهان با سابقه گفته است که از بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری حمایت خواهد کرد.

کسری بودجه 490 میلیارد دلاری در منطقه خلیج فارس

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
دولت‌های عربی حاشیه خلیج فارس تا سال ۲۰۲۳ میلادی در مجموع با کسری بودجه ۴۹۰ میلیارد دلاری مواجه خواهند شد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، موسسه اعتبارسنجی «استاندارداندپورز»، یکی از سه موسسه اعتبارسنجی معتبر جهان، با اعلام این خبر علت آن را آسیب دوجانبه از «قیمت‌های پایین نفت» و «شوک‌های اقتصادی کرونا» عنوان کرد. ارزیابی‌های این موسسه حاکی از آن است که شش عضو «شورای همکاری خلیج فارس» به تنهایی در سال جاری کسری بودجه ۱۸۰ میلیارد دلاری را به ثبت خواهد رساند. این برآوردها با فرض قیمت نفت ۳۰ دلاری هر بشکه در امسال و ۵۵ دلاری در ۲۰۲۲ ارائه شده است. کارشناسان این موسسه با اشاره به اینکه نیازهای مالی دولت‌های عربی – شامل بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان و امارات – در سال جاری به طور قابل‌توجهی افزایش یافته است می‌گویند: «ما انتظار داریم بدهی دولت‌های شورای همکاری خلیج فارس به تنهایی در سال ۲۰۲۰ رکورد تاریخی ۱۰۰ میلیارد دلاری را به ثبت برساند.»
لیبی میزبان دوئل قاهره و آنکارا

لیبی میزبان دوئل قاهره و آنکارا

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
پارلمان مصر به السیسی، رئیس‌جمهور این کشور اجازه اعزام نیرو و مداخله احتمالی نظامی در لیبی را داد. با این تصمیم مصر، در عمل لیبی به محل مناقشه کشورهای خارجی تبدیل می‌شود. ترکیه نیز به همراه روسیه یکی از کشورهای حاضر در معادلات لیبی هستند. در این راستا الجزیره گزارش داد که پارلمان مصر با تایید اعزام نیروهای مسلح به خارج از کشور برای مقابله با گروه‌های تروریستی و شبه‌نظامیان در لیبی به عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر برای مداخله نظامی احتمالی در لیبی چراغ سبز نشان داد.
پادتن مالی اتحادیه اروپا

پادتن مالی اتحادیه اروپا

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
رهبران اروپایی پس از ۵ روز مذاکره سخت و فشرده با بسته نجات مالی ۷۵۰ میلیارد یورویی موافقت کردند. در ۲۰ سال گذشته این طولانی‌ترین نشست اتحادیه اروپا به‌شمار می‌رود که حدود ۹۰ ساعت به طول انجامید. براساس این طرح کشورهای اروپایی مبلغ زیادی را از طریق فروش اوراق قرضه به‌صورت جمعی جمع‌آوری می‌کنند و حدود ۳۹۰ میلیارد یورو را به‌عنوان «کمک هزینه» به کشورهای عضو می‌پردازند که بیشترین آسیب را از کرونا دیده‌اند؛ البته نیازی به بازپرداخت مبلغ اهداشده نیز نیست. در واکنش به این بسته قیمت اونس جهانی طلا نیز رکورد ۱۰۶ ماهه را شکست.

واگذاری هپکو به تامین اجتماعی با تصویب مجلس

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
نود و هفتمین جلسه دبیرخانه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور با حضور مسوولان وزارت صمت، سازمان تامین اجتماعی، نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی، نمایندگان کارگران و مدیران مجموعه هپکو برگزار شد. میثم زالی، دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور در این جلسه با اشاره به لزوم حل هر چه سریع‌تر مشکلات این مجموعه صنعتی گفت: امیدواریم با واگذاری این مجموعه صنعتی به سازمان تامین اجتماعی و تایید این واگذاری توسط مجلس شورای اسلامی، هرچه سریع‌تر فرآیند تولید در این واحد به جریان افتاده و رونق گذشته به هپکو بازگردد. وی همچنین با اشاره به لزوم حفظ فضای آرامش و متانت برای حل سریع تر مشکلات هپکو افزود: هرگونه اختلال در روند تولید این واحد، متوجه کارگران خواهد بود، بنابراین بازگشت رونق به هپکو باید در فضای آرام و بدون تنش اتفاق بیفتد. محمد حسن آصفری، نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با تاکید بر لزوم پیگیری مطالبات کارگران توسط مدیران مجموعه تصریح کرد: رونق مجدد هپکو خواست همه مسوولان استان است و تمامی ارگان‌های مسوول باید وظایف خود را برای تحقق رونق تولید به نحو احسن انجام دهند. نماینده کارگران، مدیران مجموعه، مدیران سازمان تامین اجتماعی و همچنین تعدادی از مدیران ایمیدرو و سازمان خصوصی سازی نیز در این جلسه به بیان نظرات و راهکارهای خود برای حل این واحد صنعتی پرداختند.

تشکیل شورای سیاست‌گذاری صندوق‌های تابعه وزارت‌ صمت

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با حضورپنج صندوق حمایتی تابعه وزارتخانه و تعدادی از کارشناسان مالی و بانکی‌، شورای سیاست‌گذاری برای این صندوق‌ها تعریف شد تا تغییراتی در رویه‌ها و اقدامات صندوق‌ها صورت گیرد. به گزارش خبرگزاری فارس، سعید زرندی در اولین جلسه شورای سیاست‌گذاری صندوق‌های تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: صندوق‌های تابعه وزارتخانه هر کدام مستقلا اقدامات موثر و خوبی در حمایت از بخش تولید و تجارت انجام می‌دهند؛ اما نیاز است بازتعریفی در روند کاری آنها در راستای اهداف وزارتخانه صورت گیرد.

تولیدکنندگان رتبه‌بندی می‌شوند

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
مدیر سامانه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: رتبه‌بندی تولیدکنندگان در مرحله مدل‌سازی بوده و مطالعات و طراحی آن انجام شده است که بر اساس آن واحدها به چهار دسته تقسیم می‌شوند. علی‌اصغر عمادآبادی اظهار کرد: بند (ت) ماده ۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت صمت را موظف کرده که سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری برای تجارت داخلی و خارجی با همکاری سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مرتبط ایجاد کند که اجرای این تکلیف به مرکز توسعه تجارت الکترونیک محول شده و بر اساس آن تاکنون چندین پروژه در حوزه‌های مختلف تجاری تعریف شده است.

به‌روزرسانی استانداردهای رده‌بندی منابع معدنی

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
در ایران با توجه به تاریخچه فعالیت‌های معدن و صنایع معدنی، استانداردها و ضوابط روسی و بعدها استاندارد CMMI رواج پیدا کرده است، اما هیچ‌گاه به‌طور نظام‌مند اقدامی برای پیوستن ایران به مجامع بین‌المللی رده‌بندی منابع و ذخایر معدنی انجام نشده است. در حال‌حاضر هم الزام قانونی برای تهیه طرح‌های اکتشافی و استخراجی معادن بر مبنای استانداردهای بین‌المللی وجود ندارد و طرح‌های تهیه شده، فقط با تایید مسوولان فنی دارای صلاحیت از نظام مهندسی معدن یا کمیته‌های تخصصی مستقر در سازمان‌های صمت استانی یا وزارت صمت تصویب و مجوزهای لازم برای فعالیت معدنی صادر می‌شود.

اعلام واجدان شرایط وام یک میلیون تومانی

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
سخنگوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی واجدان شرایط وام یک میلیون تومانی شهریور ماه را اعلام کرد. به گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حامد شمس، با بیان اینکه وام یک میلیون تومانی مجدد برای یارانه‌بگیران ۵ نفر و بالاتر و نیز سرپرستان خانواری که تلفن همراه به نام خود نداشته‌اند، پایان شهریور واریز می‌شود، گفت: وام یک میلیون تومانی برای تمام سرپرستان خانوار یارانه بگیری که درخواست خود را طی اردیبهشت و خرداد اعلام کرده‌اند، واریز شده است و جامانده‌ای نداریم. سخنگوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز هفتم تیر ماه برای ۹۱۰ هزار خانوار متقاضی دریافت تسهیلات یک میلیون تومانی که طی اردیبهشت و خردادماه در زمان ثبت برای دریافت این تسهیلات به هر شکل کد ملی خود را به صورت اشتباه به سامانه پیامکی ۶۳۶۹ فرستاده‌اند، پیامکی با سرشماره V.Refah ارسال کرد که وام پرداختی به این تعداد سرپرست خانوار پایان شهریور ماه است. وی افزود: تاکنون ۲۲ میلیون نفر تسهیلات یک میلیون تومانی را دریافت کرده‌اند. اقساط ۳۰ ماهه این وام ماهانه ۳۵ هزار تومان است که از تیرماه از یارانه پرداختی یارانه بگیران کسر شد.

مطالبه بانکی ایران از عراق

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
بانک مرکزی دیروز ۲ خبر مهم ارزی منتشر کرد؛ نخست افزایش عرضه ارز در سامانه نیما به خصوص در قالب درهم و دوم خبرهای خوب از توافق ارزی ایران. به نظر می‌رسد خبرهای بانک مرکزی با هدف بهبود انتظارات منعکس شده است که در صورت اثرگذاری می‌تواند هم به‌صورت واقعی هم به‌صورت انتظاری، به تعدیل نوسان در بازار کمک کند. هر دو پیام دیروز بانک مرکزی، نوید تقویت سمت عرضه را می‌دهد.

چراغ سبز اروپا به طلا

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
طلا همچنان به یکه‌تازی خود در بازارها ادامه می‌دهد و در معاملات روز سه‌شنبه با افزایش ۱/ ۱ درصدی به قیمت ۱۸۴۰ دلار رسید. این بالاترین قیمت اونس طلا در ۱۰۶ ماه اخیر است. درحالی‌که کارشناسان بازار طلا هشدار داده بودند که افزایش قیمت فلز زرد در ماه‌های اخیر وابستگی زیادی به اقدامات انبساطی بانک‌های مرکزی پیدا کرده است و در حالتی که بسته حمایتی ضدکرونایی و تزریق نقدینگی در آینده پیش‌رو در کار نباشد قیمت این فلز ارزشمند سقوط خواهد کرد، خبر خوب طلا از قاره سبز رسید.
ماه طلایی سکه کوچک

ماه طلایی سکه کوچک

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
سهم بیشترین رشد در بازار ارز و طلا در تیر ماه، به ربع سکه رسید. این فلز گرانبهای کوچک در ماهی که گذشت نزدیک به ۴۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد، حال آنکه در روز آخر تیرماه نیز ۲۲۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۳ میلیون و ۵۰ هزار تومان رسید.
رایزنی برای تمدید زمان انتشار اوراق مشارکت مترو و اتوبوس

رایزنی برای تمدید زمان انتشار اوراق مشارکت مترو و اتوبوس

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
رئیس شورای شهر تهران از احتمال تمدید مهلت دو هفته‌ای صدور اوراق مشارکت مترو و اتوبوس خبر داد.
تجربه هلند در پیاده شدن از خودرو

تجربه هلند در پیاده شدن از خودرو

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
کشور «دوچرخه»‌ها با نقش موثر دولت و شهرداری توانست سهم خودروهای شخصی در سفرهای درون‌شهری را به نفع حمل‌و‌نقل پاک کاهش دهد. نتایج یک بررسی درباره راز استفاده عمومی و گسترده از دوچرخه در شهرهای هلند نشان می‌دهد نیم قرن پیش، عزم دولت هلند و گفت‌و‌گوی صریح مقامات با مردم درباره ضرورت تغییر سبک زندگی باعث شد شهروندان وابسته به وسیله نقلیه شخصی، جابه‌جایی ترافیکی را بپذیرند و برای پیاده‌شدن از خودرو و استفاده از دوچرخه آماده شوند. اما این، همه کار مقامات نبود.

سایه اطلاعات آینده‌نگر بر فضای تحلیلی بازار

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
سهام شرکت تولید نیروی برق آبادان امروز در بورس تهران عرضه خواهد شد. این شرکت که نماد معاملاتی آن با نام «آبادا» بر روی تابلوی معاملات بورس درج شده است، در حالی به بازار سرمایه می‌آید که پیش‌تر ورود شرکت‌هایی نظیر صنعتی زر ماکارون «غزر» با P/ E بالا حاشیه ساز شده بود. حواشی شکل گرفته پیرامون عرضه نماد معاملات زرماکارون بیشتر به نحوه قیمت‌گذاری این نماد مربوط می‌شد. این در حالی است که انتقادهای مطرح شده نسبت به قیمت پیشنهادی سهم با سود آن از اطلاعات گذشته نگر استخراج شده بود و همخوانی چندانی با واقعیات تحلیلی پیش روی اقتصاد کشور نداشت. حالا قیمت‌های ارائه شده برای «آبادا» حکایت از آن دارد که صنعت نیروگاهی نیز در تحلیل‌ها قافیه را به تورم انتظاری باخته است و برای عرضه شدن در بازار سرمایه راهی به جز اتکا به اطلاعات تخمینی و آینده‌نگر ندارد.
دیدار نخست‌وزیر عراق با رهبر انقلاب

دیدار نخست‌وزیر عراق با رهبر انقلاب

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، عصر دیروز سه‌شنبه با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کرد. تا لحظه تنظیم این خبر، جزئیات این دیدار منتشر نشده بود. 

تمدید قرارداد 20 ساله ایران و روسیه در دستورکار

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
وزیر امور خارجه ایران که روز سه‌شنبه به‌منظور دیدار و گفت‌وگو با سرگئی لاوروف همتای روس خود و تقدیم پیام حسن روحانی به ولادیمیر پوتین وارد مسکو شد، در بدو ورود در جمع خبرنگاران عنوان کرد: «متعاقب گفت‌وگوهای آقایان روحانی و پوتین قرار شد گفت‌وگوهایی اینجا صورت بگیرد.» به گزارش خبرگزاری فارس، حسن روحانی و ولادیمیر پوتین ۲۶ تیر ماه تلفنی گفت‌وگو کردند.

فرانسه: بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی احتمالا تا پنج‌شنبه طول می‌کشد

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
عملیات بازخوانی داده‌های جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی که اثر خطای انسانی در ایران سقوط کرد، از روز دوشنبه آغاز شده و فرانسه اعلام کرده که این پروسه احتمالا تا پنج‌شنبه طول می‌کشد. به گزارش «ایلنا» به نقل از رویترز، دفتر تحقیقات و آنالیز برای امنیت حمل‌و‌نقل غیرنظامی فرانسه اعلام کرد که کارشناسان این دفتر کار بازخوانی و بررسی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را آغاز کرده‌اند. وی افزود: «کار استخراج داده‌های جعبه‌های سیاه در پاریس به‌طور رسمی آغاز شده و عملیات بازخوانی به‌وسیله گروه بیست نفره انجام می‌شود و احتمالا تا پنج شنبه طول می‌کشد.»

بازگشایی دفتر ویژه صدور ویزای بریتانیا برای ایرانیان

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
سفیر انگلیس در تهران از بازگشت دفتر ویژه صدور ویزا و امور کنسولی در تهران از ۵ مرداد خبر داد. راب مک ایر در ویدئویی اعلام کرد: «با وجود چالش کرونا برخی درخواست سفر به انگلیس دارند، از این رو اعلام می‌کنم به عنوان بخشی از مراحل بازگشایی مراکز ویژه بریتانیا در سراسر دنیا، مرکز ویژه تهران در میدان آرژانتین از پنج مرداد دوباره شروع به همکاری خواهد کرد.» وی گفت: «روند دریافت ویزای بریتانیا شفاف و عادلانه است، اما متقاضیان باید مدارک موردنظر و معیارهای لازم را داشته باشند. برای دریافت ویزا نیاز به هیچ دلال و واسطه‌ای نیست و کار به طور آنلاین انجام می‌شود. هر هفته وقت ملاقات داده می‌شود و آنلاین می‌توانید وقت مراجعه دریافت کنید.»

سفیر ایران احضار نشده، دعوت شده است

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
سخنگوی وزارت خارجه کره‌جنوبی از احضار سفیر کشورمان در سئول به خاطر مواضع اخیر ایران درباره دارایی بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی خبر داد. به گزارش « ایسنا» به نقل از خبرگزاری یونهاپ، وزارت امور خارجه کره‌جنوبی در رابطه با اعتراض ایران به بلوکه شدن پول خود در کره‌جنوبی به سبب تحریم‌های آمریکا، سعید بادامچی شبستری، سفیر کشورمان در سئول را روز سه‌شنبه احضار کرد. بنا بر این گزارش، کو کیونگ سوک مدیر امور آفریقا و خاورمیانه وزارت خارجه کره‌جنوبی به خاطر اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران در یک رسانه داخلی مبنی بر اینکه در صورت آزاد نشدن دارایی ایران در کره‌جنوبی ممکن است این موضوع به دیوان بین‌المللی عدالت ارجاع داده شود، ابراز تاسفش را به سفیر ایران اظهار کرد.
هدف 20 میلیارد دلا‌ری ایران و عراق در تجارت

هدف 20 میلیارد دلا‌ری ایران و عراق در تجارت

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
نخستین سفر خارجی نخست‌وزیر عراق با استقبال حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران از مصطفی الالکاظمی در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی در تهران صورت گرفت. ایستگاه نخست سفرهای خارجی الالکاظمی قرار بود روز دوشنبه از ریاض باشد که با لغو این سفر به‌دلیل بیماری پادشاه سعودی، تهران به‌عنوان مقصد اول انتخاب شد.
مرگبار‌ترین «ماه» کرونایی در ایران

مرگبار‌ترین «ماه» کرونایی در ایران

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
رکورد مرگ‌و‌میر کرونایی در ایران در واپسین روز از تیرماه ۹۹، برای ششمین بار شکست؛ موضوعی که نگرانی‌ها را درباره روند صعودی قربانی گرفتن این ویروس در کشور تشدید کرده است. جان باختن ۲۲۹ نفر از هموطنان مبتلا به کووید-۱۹ در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز گذشته (سه‌شنبه ۳۱ تیرماه)، جدیدترین رکورد مرگ کرونایی در ایران را به ثبت رسانده و این رقم نشان می‌دهد با وجود هشدارهای اکید هفته‌های اخیر و تلاش برای کاهش ابتلا و همچنین مرگ‌و‌میر ناشی از کرونا، این ویروس همچنان می‌تازد و مرگ ناشی از آن کماکان روند افزایشی در پیش گرفته است.
عامل پیروزی در میدان رقابت کسب‌وکار

عامل پیروزی در میدان رقابت کسب‌وکار

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
در آغاز قرن حاضر و با گسترش روزافزون تکنولوژی، گسترش پدیده جهانی شدن و تغییرات سرسام‌آور در تمامی ‌حوزه‌ها، توجه به نوآوری و گذر از اقتصاد سنتی به اقتصاد مبتنی بر دانش و فناوری به مهم‌ترین چالش برنامه‌ریزان اقتصادی در اقصی نقاط جهان تبدیل شده است. در جهان امروز، پیروزی در رقابت بازار کسب و کار مستلزم ادغام دانش‌های نوین با صنایع است و در شرایط کنونی، صنعتی که از دانش روز بی‌بهره باشد محکوم به زوال و نابودی است و در میان مردم از هیچ جایگاهی برخوردار نخواهد بود.
عزای بازار کارت عروسی

عزای بازار کارت عروسی

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
«بعد‌از‌ظهر تشریف بیاورید، چون کاری نیست و بچه‌ها دیرتر می‌آیند»؛ این جمله‌ای است که فروشنده کارت عروسی پشت تلفن می‌گوید. از همین مکالمه کوتاه تلفنی‌اش می‌توان فهمید که بازار کارت عروسی این روزها رونق چندانی ندارد. ضلع غربی میدان بهارستان به سمت خیابان جمهوری و ملت بازار انواع کارت دعوت برای عروسی و عزا است. کارت‌هایی که قیمت آنها از ۳۰۰- ۴۰۰ تومان شروع می‌شود و گران‌ترین‌شان ۲۰ هزار تومان است اما به گفته فروشندگان این کارت‌ها امسال ۸۰ تا ۹۰ درصد مشتریان‌شان کمتر شده است.

تمایل ایرانی‌ها به فرزند کمتر

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
بنابر گزارش مرکز آمار ایران، میزان باروری در چهار سال گذشته به روند نزولی خود ادامه داده است. میزان باروری که برابر با متوسط تعداد فرزندانی است که هر زن در طول زندگی خود به دنیا می‌آورد، مهم‌ترین شاخص اثرگذار بر جمعیت کشور در دوره‌های آتی بوده و کاهش آن حاکی از توقف رشد بالای جمعیت در دهه‌های آتی است.
منحنی افزایشی نرخ سود

منحنی افزایشی نرخ سود

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
نرخ سود اوراق در بازار بین بانکی در شیب افزایشی حرکت می‌کند. بر اساس اعلام بانک مرکزی، در هشتمین هفته حراج، نرخ سود اوراق یکساله به بالاترین حد و مرز ۱۸ درصد رسیده است. نرخ سود در سررسیدهای دیگر نیز در مسیر افزایشی حرکت کرده است. همچنین وزارت اقتصاد موفق شد در این هفته نیز ۶ هزار و۱۷۰ میلیارد تومان از کسری بودجه دولت را از محل بازار اوراق پوشش دهد.
اثر معکوس سرکوب قیمت در بازار

اثر معکوس سرکوب قیمت در بازار

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
سیاست‌های جدید بازرسی و کنترل بازار از سوی متولی وزارت صمت تشریح شد. سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت‌ در نشست هماهنگی تشدید بازرسی کالاهای هدف و رونمایی از سامانه یکپارچه مدیریت بازرسی، مهم‌ترین اولویت‌های وزارتخانه مزبور را در حوزه بازرسی و نظارت در بخش عرضه کالا و خدمات اعلام کرد. بر این اساس مقرر شده است که در فاز جدید اقدامات، سیاست‌گذار از مسیر الکترونیکی کردن امور و بهره‌گیری از سامانه‌های هوشمند به تخلفات در سطح بازار رسیدگی کند. در این چارچوب مقرر شده است سامانه‌ای طراحی شود که به‌صورت الکترونیکی بازرسان در محل تخلف حضور پیدا کنند.

سقوط ارزی قیمت‌ها در بازار فولاد

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
کاهش ۶۰۰ تومانی بهای هر کیلوگرم میلگرد نیشابور ( فولاد خراسان ) در روز گذشته موجب شد تا قیمت‌ها در بازار فولاد کاهش نرخ را به خوبی حس کنند. این افت قیمت‌ها موجب شد تا هر کیلوگرم از انواع میلگرد در بازار تهران به قیمت‌هایی نزدیک به ۱۰ هزار تومان نزدیک شوند که خروجی آن ایجاد یک جو ترس و بدبینی از دورنمای بازار بود. یکی از فعالان بازار معتقد بود که در صورت شکسته‌شدن قدرتمند کف روانی میلگرد ۱۰ هزار تومانی و تثبیت بازار در قیمت‌هایی کمتر از این نرخ، باید احتمال استمرار افت قیمت‌ها را در نظر گرفت اگرچه سمت و سوی روانی بازار فولاد را هنوز هم نوسان قیمت ارز هدایت می‌کند اما میزان تزریق شمش در بورس کالا هم یک داده فنی مهم به شمار می‌رود.
نقد «اتاق» به توافق با چین

نقد «اتاق» به توافق با چین

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
نشست هیات نمایندگان اتاق تهران دیروز علاوه بر نقد و بررسی مساله بازگشت ارز حاصل از صادرات و بسته سیاستی رفع تعهد ارزی به موضوع دیگری هم اختصاص داشت. در این نشست، تفاهم ایران و چین برای دستیابی به یک توافق راهبردی بررسی شد و نمایندگان بخش خصوصی نیز نظرات و پیشنهادهای خود را در این زمینه ارائه کردند. همچنین رئیس اداره چین در وزارت امور خارجه هم برای ارائه توضیحاتی درباره کم و کیف این برنامه راهبردی در این نشست حضور یافته بود.

غیرمنتظره؛ شجاع محروم شد

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
با اعلام اسامی محرومان هفته بیست‌وششم، نام شجاع خلیل‌زاده هم در این فهرست دیده شد. رضا جاودانی، عضو کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در این مورد می‌گوید: «پس از اتفاق‌هایی که در دیدار پرسپولیس و تراکتور رخ داد، کمیته انضباطی حکم تعلیقی شجاع خلیل‌زاده را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به اجرا درآورد؛ اما با توجه به اعتراض باشگاه پرسپولیس به این حکم پرونده به کمیته استیناف رفت. به تازگی هم کمیته استیناف رای کمیته انضباطی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تایید کرده و به این ترتیب خلیل‌زاده نمی‌تواند در بازی با نفت مسجدسلیمان به زمین برود. البته دلیل این را که چرا صدور رای از سوی کمیته استیناف تا کنون طول کشیده است، باید از مسوولان این کمیته بپرسید.»
نرخ آهن پا به پای دلار پایین آمد

نرخ آهن پا به پای دلار پایین آمد

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
قیمت انواع آهن‌آلات در مبادلات روز سه شنبه ۳۱ تیر ماه همگام با افت نرخ ارز کاهشی بود. در این روز به دلیل اینکه جو عمومی بازار کاهشی بود، تولید‌کنندگان ترجیح دادند بر سر قیمت با مشتریان خود به توافق برسند.
بازارهای داغ تیرماه

بازارهای داغ تیرماه

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
در اولین ماه تابستان نیز بورس رکورددار بازدهی بازارها ماند. پرونده شاخص کل با رشد ۸/ ۵۰ درصد بسته شد تا بهترین ماه بازار سهام در طول نیم قرن فعالیت رقم بخورد. دماسنج تالار شیشه‌ای در این ماه ۶۴۸ کانال را پشت سر گذاشت و در فاصله ۴/ ۴ درصدی از سوپرکانال ۲ میلیون واحدی متوقف شد. علاوه بر رشد شاخص کل که بهترین ماه تاریخ بورس را رقم زد، ارزش معاملات خرد سهام در مجموع بورس و فرابورس به رقم بی‌سابقه و عجیب ۳۰هزار میلیارد تومان رسید که نه‌تنها خود رکوردی تاریخی محسوب می‌شود، بلکه میانگین روزانه این متغیر نیز به عدد بی‌نظیر ۲۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان ارتقا پیدا کرد. طلایه‌داری بورس در بازدهی تقریبا برای اکثر دنبال‌کنندگان روند بازارها محرز است. اما سورپرایز ابتدای تابستان به نام «ربع‌سکه» ثبت شد. در رالی بازدهی بازارها ربع‌سکه که در خردادماه بازدهی کمتر از یک درصد داشت، در تیرماه میزان بازدهی خود را به بازار سهام نزدیک کرد. بیشترین رشد بازدهی در بازار سکه و ارز ازآن این قطعه طلایی است. به‌نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین عواملی که موجب شد ربع‌سکه نسبت به سایر ارز و سکه‌ها رشد بیشتری را تجربه کند، افزایش تقاضای احتیاطی از سوی افراد عادی بود. پس از ربع‌سکه، سکه تمام داغ‌ترین بازار را داشت. در میان ارزها نیز «درهم» جلودار تغییر قیمت شد.
دلار نوسان کرد، بورس هیجانی شد

دلار نوسان کرد، بورس هیجانی شد

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
نوسان شدید و بی‌سابقه نرخ ارز در روزهای گذشته پیش‌بینی‌های سرمایه‌گذاران بورس را به هم ریخته است. درگیری بیش از ۷۰ درصد صنایع بورس با نرخ دلار و ارز بر کسی پوشیده نیست و نوسان شدید نرخ ارز اعداد درج شده در پیش‌بینی سود شرکت‌ها و به خصوص شرکت‌های بزرگ بورسی را تحت تاثیر قرار داده است.
دور دوم افزایش قیمت‌ها به دور از هیاهو

دور دوم افزایش قیمت‌ها به دور از هیاهو

چهارشنبه, 01 مرداد 1399
افزایش قیمت خودرو برای دومین بار در سال‌جاری بدون اعلام رسمی از سوی شورای رقابت، کلید خورد. هر چند در مرحله اول اعلام قیمت‌ها که اردیبهشت‌ماه اتفاق افتاد، شورای رقابت تنها به میزان درصد صعود قیمت محصولات خودروسازان اکتفا کرد، اما در مرحله دوم ترجیح داد که بی‌سروصدا و به دور از هر مصاحبه و جنجالی نسبت به ارائه مجوز افزایش قیمت اقدام کند. کسب مجوز از سوی شورای رقابت آن هم در خفا در شرایط کنونی با واکنش‌هایی از سوی مشتریان و بازار همراه شده است؛ به‌طوری‌که قیمت‌ها در بازار به‌طور چشمگیری افزایش یافته و مشتریان نیز ناراضی‌تر از گذشته به‌نظر می‌رسند.
<<  91 92 93 94 95 96 97 98 99 100  >>