لطفا دستگاه خود را بچرخانید.

اخبار اقتصادی

سایه انتخابات آمریکا بر بازارها

سایه انتخابات آمریکا بر بازارها

دوشنبه, 05 آبان 1399
یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.

ذخایر نفت ونزوئلا به مرز اشباع نزدیک شد

دوشنبه, 05 آبان 1399
ذخایر نفت ونزوئلا در سه هفته گذشته تحت تاثیر تشدید فشارهای آمریکا برای فراری دادن مشتریان این کشور، ۸۴ درصد افزایش پیدا کرده است. افزایش ذخایر نفت خطر آغاز تعطیلی دوباره تولید نفت شرکت PDVSA را به دنبال دارد و جدیدترین نشانه از رسیدن صنعت نفت ونزوئلا به مرز فروپاشی است. طبق گزارش‌های داخلی که توسط بلومبرگ مشاهده شده، بندر خوزه که دروازه اصلی صادرات نفت ونزوئلا به شمار می‌رود، یک هفته است که خالی مانده است زیرا واردکنندگان نفت ونزوئلا شامل ریلاینس اینداستریز هند، رپسول اسپانیا و انی ایتالیا ماه جاری نفت این کشور را خریداری نکردند. این سه شرکت ماه گذشته مجموعا ۹/۷ میلیون بشکه نفت خریداری کرده بودند که بیش از نیمی از صادرات سپتامبر ونزوئلا بود.

افزایش 25 درصدی صادرات نفت به چین در شهریور

دوشنبه, 05 آبان 1399
بر اساس آمارهای گمرک چین، این کشور در ماه سپتامبر(شهریور) ۶۷۸ هزار و ۱۳۳ تن نفت خام از ایران وارد کرد که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۷/ ۲۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. به گزارش خبرگزاری رویترز، بر اساس آمارهای گمرک چین، در حالی که پالایشگاه‌های مستقل چین واردات نفت ارزان و باکیفیت برزیل را افزایش داده‌اند، برزیل در ماه سپتامبر به سومین تامین‌کننده نفت این کشور تبدیل شد و ایران جایگاه هشتم را به خود اختصاص داد. بنا بر اطلاعات منتشر شده توسط گمرک چین، واردات نفت از برزیل به ۴۹/ ۴ میلیون تن در ماه سپتامبر رسید که ۹۶/ ۲ میلیون تن به نسبت سال گذشته بیشتر است.
صادرات روزانه2/ 1میلیون بشکه‌ای نفت ایران در شهریورماه

صادرات روزانه2/ 1میلیون بشکه‌ای نفت ایران در شهریورماه

دوشنبه, 05 آبان 1399
از زمان اعمال تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه صنعت نفت ایران که به کاهش شدید صادرات کشورمان منجر شد، ایالات متحده سعی داشته با همکاری متحدان منطقه‌ای راه‌های دور زدن تحریم‌ها و فروش نفت ایران را ببندد؛ موضوعی که در ماه‌های اخیر با ابتکارهایی که ایران اتخاذ کرده، به چالشی جدی برای آمریکا بدل شده است. در واقع ایران توانسته در شش ماه ابتدایی سال ۲۰۲۰ به‌طور متوسط روزانه ۸۲۷ هزار بشکه نفت و میعانات گازی صادر کند که ۲۸ درصد از میزان فروش ایران در همین بازه در سال ۲۰۱۹ بیشتر بوده است.
تغییر معادله در بازی فلز آینده؟

تغییر معادله در بازی فلز آینده؟

دوشنبه, 05 آبان 1399
یکشنبه هفته گذشته با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در بولیوی، ۱۱ ماه پس از کودتای راست‌گرایان علیه دولت قانونی اوو مورالس؛ حزب او یعنی «حرکت به سوی سوسیالیسم» (Movimiento al Socialismo) با اقتدار توانست به حدود یک سال حکمرانی راست گرایان در این کشور پایان دهد. بولیوی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین تامین‌کنندگان لیتیوم در جهان نقش بسیار مهمی در روند گذار و تغییر فاز انرژی از سوخت‌های فسیلی به تجدیدپذیرها خواهد داشت. کودتایی که سال ۲۰۱۹ در بولیوی توسط ارتش و جریانات سیاسی با گرایشات راست فاشیستی برپا شد، به باور مورالس برای دستیابی به منابع غنی لیتیوم این کشور صورت گرفته است.
کاهش فروش و افزایش قیمت انواع مبل

کاهش فروش و افزایش قیمت انواع مبل

دوشنبه, 05 آبان 1399
وضعیت بیشتر فعالان بازار مبلمان بسیار بد است. مشاهدات میدانی «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد که تولیدکنندگان و فروشندگان بین ۶۰ تا ۸۰ درصد کاهش فروش داشته‌اند. همچنین تولیدکنندگان در تامین برخی از مواد اولیه مشکل دارند، چراکه با توجه به تحریم‌ها و شرایط تامین ارز، واردات مواد اولیه‌ای مثل اسفنج به پایین‌ترین حد خود رسیده است. از ابتدای سال قیمت انواع مبلمان به طور متوسط ۱۰۰ درصد افزایش داشته‌است.

شرط مرغ ارزان؛ تامین 100درصدی نهاده‌ها از سوی دولت

دوشنبه, 05 آبان 1399
در ماه گذشته مرغ‌دارها با دولت توافق کردند که تولیدات خود را کیلویی ۱۲ هزار تومان در مرغ‌داری بفروشند که کیلویی ۱۴ هزار تومان به دست مصرف‌کننده برسد؛ اما این اتفاق نیفتاد. قیمت مرغ گرم در فروشگاه‌های مرکز شهر تهران تا کیلویی ۲۵ هزار تومان هم بالا رفت و به گفته تولیدکنندگان، دلیل این افزایش قیمت انجام نشدن تعهدات دولت است. رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران در این باره گفته است اگر دولت توقع دارد که مرغ‌دار محصول خود را کیلویی ۱۲ هزار تومان بفروشد، باید صددرصد نهاده‌ها را تامین کند. این در حالی است که درصورت پایبندی به تعهدات هم دولت توانایی تامین ۱۰۰ درصد نیاز مرغ‌داران را ندارد و ۵۰ درصد تولیدکنندگان باید مواد اولیه خود را در بازار آزاد تامین کنند.
افزایش قیمت مرغ ماشینی

افزایش قیمت مرغ ماشینی

دوشنبه, 05 آبان 1399
نمودار یک‌ساله قیمتی امروز به مرغ ماشینی اختصاص دارد. مرغ و تخم‌مرغ یکی از پرحاشیه‌ترین اقلام اساسی در ماه‌های اخیر بودند. مرغ‌ماشینی در شهریورماه پارسال کیلویی ۱۳ هزار تومان فروخته شد و تا پایان سال ۹۸ با یک‌هزار تومان کاهش به کیلویی ۱۲‌هزار تومان رسید. تولیدکنندگان بارها نسبت به وضعیت نهاده‌های دامی و خوراک طیور اعتراض داشتند چراکه به سبب تحریم‌ها و کمبود ارز فعالان موفق به تامین مواداولیه نمی‌شوند و دلالان حتی تا ۵ برابر قیمت دولتی نهاده‌ها را به فروش رسانده‌اند. تابستان امسال تولیدکنندگان با دولت سر فروش کیلویی ۱۲ هزار تومان به توافق رسیدند که ۱۴ هزار تومان به‌دست مصرف‌کننده برسد، در عوض دولت قول داد که نهاده‌های آنها را تامین کند. اما ظاهرا این تعهد عملی نشده چراکه در حالی متوسط قیمت مرغ‌ماشینی در شهریور از سوی مرکز آمار ایران ۱۸ هزار تومان اعلام شده بود، در حال‌حاضر مصرف‌کنندگان مرغ را کیلویی ۲۵ هزار تومان هم می‌خرند.
بازار داغ مبلمان لوکس همزمان با  رکود  اقتصادی

بازار داغ مبلمان لوکس همزمان با رکود اقتصادی

دوشنبه, 05 آبان 1399
بازار مبل ایران در یک دوقطبی به سر می‌برد؛ فروشگاه‌هایی که بازار هدف دهک‌های پایین‌دستی و میانی است با کاهش فروش ۶۰ تا ۸۰ درصدی روبه‌رو هستند در حالی که بازار دهک‌های بالادستی حتی افزایش درآمد داشته‌اند. مشاهدات میدانی «دنیای اقتصاد» حاکی از کاهش فروش نزدیک به ۷۰ درصد از فعالان حوزه مبل است. کاهش قدرت خرید مردم تنها یک طرف سکه است و افزایش ۵ برابری قیمت مواد اولیه و حتی کمبود در بازار باعث شده این بازار منحصر به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان خاصی باشد. مصرف‌کنندگانی که مبل ۲۰۰ میلیونی را نه از روی احتیاج، بلکه صرفا به سبب رنگش می‌خرند.
استقبال حقیقی‌ها به خاکستری‌ها

استقبال حقیقی‌ها به خاکستری‌ها

دوشنبه, 05 آبان 1399
تابلوخوانی با بررسی روند‌ معاملات در بازار سهام به شناسایی معاملات خاص و تحولات در بازار سهام می‌پردازد. این بررسی‌ها نشان می‌دهد نماد سشمال با قدرت بالای خریدار رو ‌به‌رو شده و خاهن افزایش حجم را تجربه کرده‌است. به عنوان مثال روز شنبه هر کد حقیقی در نماد خاهن به طور متوسط حدود ۳۳۵ میلیون تومان خریداری کرده است در صورتی که هر کد حقیقی تنها حدود ‌۱۴میلیون تومان فروش داشته است.

اوضاع بازار روغن‌نباتی به روایت کدال

دوشنبه, 05 آبان 1399
در روز‌های اخیر سامانه کدال میزبان گزارش‌ها و اطلاعیه‌هایی بود که از نوسان و پیچیدگی اوضاع روغن‌نباتی خبر می‌داد. نماد غبشهر از اول آبان‌ماه تعلیق شد و شرکت صنعتی بهشهر با انتشار اطلاعیه‌ای مهم از توقف عملیات تولیدی این شرکت خبر داد. در این اطلاعیه آمده احتراما به اطلاع سهامداران محترم می‌رساند به دلیل اتمام موجودی روغن خام شرکت عملیات تولیدی شرکت به مدت ۹ روز از تاریخ ۰۱/ ۰۸/ ۱۳۹۹ متوقف می‌گردد.
روند بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

روند بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

دوشنبه, 05 آبان 1399
صندوق سرمایه‌گذاری در سهام، یکی از انواع سه‌گانه اصلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود که میزان سوددهی آن وابسته به روند بازار است از همین رو این صندوق‌ها در طبقه‎ بندی ریسک و بازده در رده‌های بالایی قرار می‌گیرند. بر اساس همین خاصیت شناور صندوق‌های در سهام می‌توان دریافت با اینکه همپای شاخص کل بازار سهام، روند سوددهی این صندوق‌ها در بلندمدت بالا بوده است، در کوتاه مدت و میان‌مدت بازدهی آنها در فازی نزولی قرار گرفته است.
رشد صنعت نسوز در کنار رونق تولید فولادسازان

رشد صنعت نسوز در کنار رونق تولید فولادسازان

دوشنبه, 05 آبان 1399
در بین شرکت‌های موجود در بازار سرمایه چهار شرکت با نمادهای کفپارس، کاذر، کفرا و کتوکا در این صنعت پذیرش شده‌اند. در یک‌سال اخیر کتوکا بازدهی ۵۷۳درصدی را برای سهامداران داشته و در بین نمادهای گروه، بالاترین بازدهی را به خود اختصاص داده و در این بین کاذر با ۳۱۹‌درصد کمترین بازده را در این دوره داشته است.در ۴ فصل اخیر، کفپارس با ۱۰ درصد کمترین حاشیه سود را داشته و کاذر با ۴۱درصد بیشترین حاشیه سود را در این گروه به خود اختصاص داده است. علت افزایش حاشیه سود کاذر استفاده از مواد دولومیتی و ارزان‌قیمت در ساخت محصول نهایی است.
جزئیات ابلاغیه بورس انرژی به کارگزاران رینگ برق

جزئیات ابلاغیه بورس انرژی به کارگزاران رینگ برق

دوشنبه, 05 آبان 1399
مدیرعامل بورس انرژی ایران در ابلاغیه‌ای به تمام شرکت‌های کارگزاری عضو این بازار، با اشاره به مصوبه اخیر هیات وزیران درباره تامین برق در بورس انرژی اعلام کرد که کلیه مشترکان صنعتی برق با قدرت بالای پنج مگاوات موظفند برق (انرژی الکتریکی) مورد نیاز را از طریق قراردادهای دوجانبه یا سایر روش‌های متداول در بورس انرژی ایران تامین کنند.

رشد 57 درصدی درآمد فولاد هرمزگان از محل فروش

دوشنبه, 05 آبان 1399
مدیرعامل فولاد هرمزگان از رشد ۵۷ درصدی درآمد شرکت از محل فروش صادراتی و داخلی در نیمه نخست سال ۹۹ در مقایسه با شش ماهه سال گذشته خبر داد. فرزاد ارزانی با اعلام این مطلب گفت: هدف ما جهش تولید و دستیابی به رکورد تولید سالانه با تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن فولاد خام است که برای تحقق آن تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست. وی با اشاره به نقش فولاد هرمزگان در زمینه اشتغال‌زایی در استان هرمزگان افزود: هم اکنون یک هزار و ۵۳۲ نفر به‌طور مستقیم و دو هزار و ۱۰۰ نفر نیز به‌عنوان نیروی پیمانکار در فولاد هرمزگان مشغول به کارهستند. مدیرعامل فولاد هرمزگان از کاهش چشمگیر روند ضریب تکرار و ضریب شدت حوادث شرکت در نیمه اول سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ خبر داد و تصریح کرد: بر این اساس ضریب تکرار حوادث کل شرکت از ۹۷/ ۰ به ۴۰/ ۰ کاهش یافته که بسیار حائز اهمیت است. در این رابطه می‌توان به کسب گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱ مربوط به استانداردهای ایمنی و گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ مربوط به استانداردهای مدیریتی محیط زیست اشاره کرد.

چاره‌جویی‌ها برای پتروشیمیایی‌ها

دوشنبه, 05 آبان 1399
روند صعودی قیمت‌های پایه در کنار رقابت‌های قیمتی بر بازار محصولات پتروشیمی آنچنان سایه افکنده است که زنگ خطر بروز رکود-تورمی‌ را در این صنایع پرافتخار کشور چندی است به صدا درآورده است. به دنبال رفع این نوسانات و بی‌اثر کردن تکانه‌های قیمتی ناشی از تحولات بازار ارز که این روزها بسیاری از صنایع را با دغدغه‌های گوناگون از جمله کمبود سرمایه در گردش، ناکافی بودن عرضه مواد اولیه و عدم اطمینان از دسترسی به مواد اولیه برای ادامه بقای فعالیت تولیدی روبه‌رو ساخته است، کارشناسان بازار محصولات پتروشیمیایی در تلاشند که با پیشنهادها و ارائه طرح‌های مختلف اقدام به چاره‌جویی برای حل دغدغه‌های پیش‌روی واحدهای تولیدی کنند. اجرای برخی از این طرح‌ها که از سوی نهادهای متولی طی هفته‌های اخیر برگزیده شده سبب شد که بازار محصولات پتروشیمیایی دستخوش تغییرات گوناگونی شود. تاکنون که چند هفته از اجرا شدن این رویکردها در این بازار می‌گذرد بررسی این طرح‌ها به همراه بازخورد گرفتن از نتایج آنها بسیار مهم ارزیابی می‌شود. از این رو «دنیای اقتصاد» به گفت‌وگو با مرضیه طهماسبی، رئیس دفتر توسعه صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی پرداخته تا این موارد را بررسی کند.

انتقاد از برداشت ۱۵ هزار میلیارد تومانی از منابع تامین اجتماعی

دوشنبه, 05 آبان 1399
اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با صدور بیانیه‌ای مخالفت خود پیرامون برداشت ۱۵ هزار میلیارد تومان از منابع تخصیص یافته به سازمان تا‌مین اجتماعی از محل بند (و) تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کشور و توزیع آن بین سایر اقشار جامعه را اعلام کرد.

ابلاغ بخشنامه دورکاری ۵۰ درصد کارکنان دستگاه‌های اجرایی

دوشنبه, 05 آبان 1399
رئیس سازمان اداری و استخدامی بخشنامه نحوه اجرای دورکاری کارکنان به میزان ۵۰‌درصد را به تمام دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد. به گزارش ایرنا از سازمان اداری و استخدامی، به موجب این بخشنامه، لازم است دستگاه‌های اجرایی ضمن توجیه کارکنان خود درخصوص هدف ستاد مدیریت و مقابله با کرونا از اتخاذ این تصمیم، با استفاده از روش‌هایی مانند نوبت‌بندی به‌صورت روزانه (حضور یک روز درمیان کارکنان)، کاهش حضور کارکنان در ادارات را به نحوی برنامه‌ریزی کنند که امکان مسافرت‌های بین شهری و ترددهای غیرضروری درون شهری به حداقل کاهش یابد. همچنین دستگاه‌های اجرایی موظفند ضمن برنامه‌ریزی برای ارائه خدمات حوزه مسوولیت خود با حضور ۵۰ درصد کارکنان، ترتیبی اتخاذ کنند که در ارائه خدمات به مردم و ارباب رجوع، به‌ویژه «خدمات ضروری»، وقفه‌ای ایجاد نشود. لازم است دستگاه‌های اجرایی‌ که حجم و نوع خدمات آنها به‌نحوی است که حضور بیش از ۵۰‌درصد کارکنان در ادارات تابعه آنها در شهر تهران اجتناب‌ناپذیر است، ضمن تعیین میزان کاهش حضور کارکنان خود با موافقت بالاترین مقام اجرایی دستگاه، مراتب را تا دهم آبان‌ ماه به این سازمان اعلام کنند.

بیشترین دعوت‌نامه برای نخبگان ایرانی

دوشنبه, 05 آبان 1399
نخبگان ایرانی بیشترین دعوت‌نامه‌های برنامه مهاجرتی «استعداد جهانی» استرالیا را به خود اختصاص دادند. طبق اعلام وزارت کشور استرالیا از روز اول ژانویه تا نهم سپتامبر امسال در قالب برنامه مستقل «استعداد جهانی» (Global Talent Independent Program)، برای ۲ هزار و ۶۸۵ نفر از سراسر جهان دعوت‌نامه صادر شده است که ایران با ۵۳۹ نفر در رتبه اول قرار دارد. طبق این گزارش وزارت کشور استرالیا، نخبگان کشور هند ۲۶۵ دعوت‌نامه و نخبگان کشور چین ۲۱۸ دعوت‌نامه داشته‌اند.

تلاش استاد جوان برای فقرزدایی

دوشنبه, 05 آبان 1399
استر دوفلو که جوان‌ترین اقتصاددان و دومین زنی است که موفق به دریافت جایزه نوبل اقتصاد شده، همین روزها تولد ۴۸سالگی‌اش را جشن می‌گیرد. او در ۲۵ اکتبر سال ۱۹۷۲ در پاریس به دنیا آمد. این اقتصاددان آمریکایی-فرانسوی در سال ۲۰۱۹ به همراه آبهیجیت بنرجی و مایکل کرمر برنده جایزه نوبل اقتصاد شد. به گزارش تجارت فردا، مادر دوفلو که یک پزشک بود زمان زیادی را در کشورهایی گذراند که قربانی جنگ شده بودند. او ماموریت داشت به کودکان قربانی جنگ کمک کند.
از سرگیری تولید کوروت

از سرگیری تولید کوروت

دوشنبه, 05 آبان 1399
تولید کوروت اولین بار با اعتصاب اتحادیه کارگران به تاخیر افتاد و در ادامه نیز شیوع ویروس کرونا و قرنطینه‌های ناشی از آن موجب شد تا بیش از پیش تولید مجدد مدل‌های کوروت با تاخیر مواجه شود.
نوآوری در امکانات جنرال‌موتورز

نوآوری در امکانات جنرال‌موتورز

دوشنبه, 05 آبان 1399
دنیای سرگرمی‌های سرنشینان عقب خودروها مدتی بود که دست‌نخورده باقی مانده بود، تا اینکه جنرال‌موتورز جدیدترین خودروهای شاسی‌بلند خود را دوباره طراحی کرد.
نقش بایدن در خودروسازی آمریکا

نقش بایدن در خودروسازی آمریکا

دوشنبه, 05 آبان 1399
خودروسازان در حال آماده‌سازی خود برای مقررات سخت‌تر در مورد کاهش آلایندگی خودروها هستند؛ در صورتی که جو بایدن، نامزد حزب دموکرات آمریکا در انتخابات نوامبر پیروز شود.

حذف خودروی پنج ستاره

دوشنبه, 05 آبان 1399
وزارت صمت گزارش کیفی خودروهای تولید داخل مربوط به شهریورسال‌جاری را منتشر کرد. از نکات قابل توجه در این گزارش حذف پژو ۲۰۰۸ محصول پسا برجامی ایران خودرو از آمار کیفی خودروهای تولید داخل و به‌دنبال آن خالی شدن این لیست از محصولات پنج ستاره است.

جوابیه - ۱۳۹۹/۰۸/۰۵

دوشنبه, 05 آبان 1399
وزارت اقتصاد در واکنش به یادداشت صفحه ۵ مورخ پنجم مهر ۹۹ روزنامه «دنیای اقتصاد» که با عنوان «راز شکست مقررات‌زدایی» چاپ شده، جوابیه‌ای را منتشر کرده است. در متن این جوابیه آمده است: کلیه تصمیمات مربوط به حذف قوانین و مقررات زائد کسب‌و‌کار بر مبنای «مشورت با نمایندگان بخش خصوصی و اصناف مختلف» و نه از سوی مراجع صادرکننده مجوز، بلکه توسط «هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌و‌کار» اتخاذ می‌شود.

افزایش صادرات محصولات شیرینی و شکلات و فرآورده‌های غلات

دوشنبه, 05 آبان 1399
مدیرکل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: صادرات محصولات شیرینی، شکلات و فرآورده‌های غلات در ۶ ماهه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ارزش ۱۲درصدی و افزایش وزنی ۱۸ درصدی داشته است.

اختصاص نهاده دامی به مرغداران ۴۰ روزه شد

دوشنبه, 05 آبان 1399
معاون وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه نهاده‌ها تنها برای چهل روز پرورش جوجه گوشتی در نظر گرفته شده، گفت: نهاده اضافی برای روزهای بعد از ۴۰ روز اختصاص داده نمی‌شود و مرغ باید در روز چهلم به کشتارگاه فرستاده شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی جلسه هم‌اندیشی با روسای سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها در خصوص آخرین وضعیت سامانه بازارگاه و توزیع نهاده‌های دامی با حضور معاونان وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد.

نخستین گام تجاری انگلیس در پسابرگزیت

دوشنبه, 05 آبان 1399
توافق تجارت آزاد که روز جمعه بریتانیا و ژاپن امضا کردند، به نوبه خود نخستین توافق تجارت آزاد پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) محسوب می‌شود. به موجب این توافق، تعرفه‌ شماری از کالاهای وارداتی از ژاپن به انگلیس شامل قطعات خودرویی ساخت نیسان کاهش خواهد یافت. لیز تروس، وزیر تجارت بین‌الملل بریتانیا، در مراسم امضای این توافق در جمع خبرنگاران گفت: «این توافق مطلعی برای دوره‌ای جدید از تجارت آزاد است.» او که در کنار توشیمیتسو موتگی، وزیر خارجه ژاپن در جمع خبرنگاران حاضر شده بود، این توافق را اولین توافق تجارت آزاد برای بریتانیا پس از اینکه بار دیگر به ملت تجاری مستقل تبدیل شده نامید.
کارنامه 24 ماهه ارزهای صادراتی

کارنامه 24 ماهه ارزهای صادراتی

دوشنبه, 05 آبان 1399
کارنامه دوساله رفع تعهد ارزی صادرکنندگان منتشر شد. داده‌های اعلامی نشان می‌دهد از فروردین ۹۷ تا فروردین ۹۹ در مجموع ۲۱ هزار و ۲۵۴ واحد اعم از تولیدی و غیرتولیدی صادرات انجام داده‌اند که رقم صادرات آنها ۱/ ۵۷ میلیارد یورو بوده و جمع تعهدات ارزی آنها ۳/ ۵۱ میلیارد یورو ثبت شده که از این عدد ۳۵ میلیارد یورو به چرخه اقتصادی کشور بازگشته است.

تا پایان سال‌جاری میلادی واکسن کرونا می‌آید

دوشنبه, 05 آبان 1399
دکتر آنتونی فائوچی می‌گوید در صورتی که «ایمنی و موثر بودن» واکسن کرونا اثبات شود، ممکن است تا پیش از پایان سال میلادی این واکسن به‌صورت محدود در دسترس قرار گیرد. رئیس مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا روز یکشنبه ۲۵ اکتبر در گفت وگو با شبکه بی‌بی‌سی با بیان این مطلب افزود: «اولین دوزهای این واکسن به‌صورت محدود و با توجه به اولویت‌بندی مشخص پیش از پایان سال‌جاری به افراد تعلق می‌گیرد و این فرآیند چندماه نیز ادامه خواهد داشت.»

سومین عادی‌سازی

دوشنبه, 05 آبان 1399
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، روز جمعه دوم آبان ماه در کاخ سفید اعلام کرد که اسرائیل و سودان پذیرفتند که روابط خود را «عادی‌سازی» کنند. اقدامی که از سوی فلسطینیان به مثابه «خنجر جدیدی به پشت» توصیف شد. الجزیره در گزارش ۲۳ اکتبر در این رابطه نوشت، ترامپ که به دنبال پیروزی دوباره در انتخابات ۳ نوامبر است این توافق را در مکالمه‌ای تلفنی با نتانیاهو (نخست وزیر اسرائیل)، عبدالله حمدوک (نخست وزیر سودان) و عبدالفتاح البرهان (رئیس شورای انتقالی سودان) اعلام کرد.
سایه کرونا بر دو کمپین انتخاباتی

سایه کرونا بر دو کمپین انتخاباتی

دوشنبه, 05 آبان 1399
همراه مارک شورت، رئیس کارکنان مایک پنس معاون رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده، سه تن دیگر از کارکنان وی تست کرونا دادند و هر چهار تن تست کرونایشان مثبت از کار در آمد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز و به نقل از منابع آگاه چند تن از نیروهای مایک پنس دچار بیماری کرونا شده‌اند که تاکنون جواب چهار تن از آنها مثبت بوده است.

توان صادرات آب داریم؟

دوشنبه, 05 آبان 1399
به رغم وضعیت مناسب منابع آبی کشور طی سال‌های اخیر، هنوز امکان صادرات آب ممکن نیست. معاون وزیر نیرو با اشاره به این موضوع که نمی‌توان گفت ترسال هستیم، گفت: آن‌طور که پیش‌بینی می‌شود امسال نسبت به سال آبی گذشته وضعیت منابع آبی تغییر محسوسی نداشته است و امیدواریم بدون مشکل امسال را نیز پشت‌سر بگذاریم. به گزارش «ایسنا» تقی‌زاده خامسی با بیان اینکه برای رسیدن به این نقطه که ایران بتواند آب را به کشورهای دیگر صادر کند فاصله داریم، اظهار کرد: درست است که چندین سال متوالی در سال‌های پر بارش قرار گرفته‌ایم، اما هنوز توان صادرات را نداریم. معاون آب و آبفای وزیر نیرو تاکید کرد: آن‌طور که ارزیابی شده است، پاییز خشک‌تری را نسبت به سال گذشته پیش رو خواهیم داشت، اما زمستان پرآبی در انتظار کشور است.

جزئیات بارش‌های جوی در نخستین ماه سال آبی99 اعلام شد

دوشنبه, 05 آبان 1399
افت ۳۶ درصدی بارندگی در مهرماه امسال تایید شد. تازه‌ترین گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران تایید می‌کند که در مهرماه ۹۹ مجموعا ۱/ ۵ میلی‌متر بارندگی رخ داده است.

شرط تداوم رشد صادرات صنایع کوچک در نیمه دوم99

دوشنبه, 05 آبان 1399
صادرات شرکت‌های کوچک و متوسط در شش ماهه نخست امسال با رشد ۷۷/ ۱۶ درصدی از مرز یک میلیارد و ۷۴۰ میلیون دلار گذشت.

ماموریت تنظیم بازار به جهاد کشاورزی محول شد

دوشنبه, 05 آبان 1399
آیا «سامانه‌درمانی» همچنان مورد توجه سیاست‌گذار است؟ پاسخ مثبت است و نشانه‌های بسیاری از عدم اصلاح سیاست‌های قبلی وجود دارد. برای نمونه این شیوه از سیاست‌گذاری در جریان تبادل نقش میان دو وزارتخانه صمت و جهاد کشاورزی دوباره در دستور کار قرار گرفته است. روز گذشته خبرگزاری مهر با انتشار متن تفاهم‌نامه‌ای که بین دو وزارتخانه جهاد کشاورزی و صمت منعقد شده، خبر واگذاری وظیفه تنظیم بازار و تعدیل قیمت کالاهای اساسی به جهاد کشاورزی را تایید کرد.
تنها کاتالیزور طلا پیش از انتخابات

تنها کاتالیزور طلا پیش از انتخابات

دوشنبه, 05 آبان 1399
در حالی طلا هفته گذشته را با بازدهی مثبت خفیف ۱/ ۰ درصدی پشت سر گذاشت و نهایتا کار خود را در مرز ۱۹۰۰ دلاری به پایان برد که تحلیل‌گران معتقدند اونس به احتمال زیاد هفته آینده نیز در انتظار انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در اطراف این مرز روانی مهم نوسان خواهد کرد. در حالی که این روزها اغلب نوسانات روزانه اونس به تغییرات ارزش دلار آمریکا وابسته شده است، تحلیل‌گران فقط یک عامل را تا قبل از روز انتخابات عاملی می‌دانند که می‌تواند سبب صعود قیمت طلا شود؛ تصویب بسته حمایتی در هفته پیش‌رو.

عرضه کارت اعتباری با وثیقه‌گذاری سهام عدالت تا پایان آبان

دوشنبه, 05 آبان 1399
معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: با توجه به اقدامات انجام شده، امیدواریم تا پایان آبان کارت‌های اعتباری به دست سهامداران برسد. به گزارش «ایلنا» از پژوهشکده پولی و بانکی، علیرضا ماهیار افزود: روش اعطای کارت اعتباری سهام عدالت به‌طور مکانیزه انجام می‌شود، یعنی سهامداران با مراجعه به درگاه‌های بانک‌های عامل می‌توانند درخواست وثیقه‌گذاری سهام عدالت را داشته باشند و قاعدتا در این روش کارت‌هایشان به نسبت ارزش سهامشان شارژ می‌شود، اکنون چند بانک این فرآیند را به‌صورت مکانیزم انجام دادند.

تمهیدات بانک مرکزی برای کاهش مراجعات حضوری

دوشنبه, 05 آبان 1399
تمهیدات ویژه بانک مرکزی با هدف تسهیل استفاده مردم از درگاه‌های غیر‌حضوری با توجه به شیوع ویروس کرونا به شبکه بانکی ابلاغ شد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بانک مرکزی، این بانک با عنایت به شرایط خاص بهداشتی کشور و موج سوم کرونا و با هدف مدیریت، کنترل و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و به منظور تسهیل استفاده هم‌میهنان گرامی از درگاه‌های غیر‌حضوری و کاهش مراجعات حضوری مردم به شعب و دستگاه‌های خودپرداز در بخشنامه‌ای ضرورت رعایت تمهیداتی را به شبکه بانکی ابلاغ کرد.
تاکتیک جدید بازارساز ارزی

تاکتیک جدید بازارساز ارزی

دوشنبه, 05 آبان 1399
در اولین روز کاری هفته، صرافی‌های بانکی قیمت خرید دلار را بالا آوردند؛ نرخ فروش هم به نزدیکی قیمت بازار آزاد رسید. روز شنبه، قیمت خرید دلار بر تابلوی صرافی‌های بانکی ۲۸ هزار و ۴۰۰ تومان تعیین شد که ۲ هزار و ۹۰۰ تومان بیشتر از روز پنج‌شنبه بود. در مقابل نرخ فروش دلار بر تابلوی این صرافی‌ها ۳۸۰ تومان کاهش پیدا کرد و روی مرز ۲۹ هزار تومانی قرار گرفت. در روزی‌که قیمت فروش دلار صرافی‌ها پایین رفت، در بازار آزاد هم این ارز ۶۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به ۲۹ هزار و ۱۰۰ تومان رسید.
مقصر اصلی دلار 4200

مقصر اصلی دلار 4200

دوشنبه, 05 آبان 1399
در روزهای گذشته، یک اختلاف‌نظر میان نهادهای پولی و اجرایی کشور درخصوص مقصر اصلی دلار ۴۲۰۰ تومانی به وجود آمد. از یکسو، یک شرکت تولیدی اعلام کرد به‌دلیل عدم‌تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی و عدم‌تامین کالاهای اساسی، تولید خود را به طور موقت تعطیل خواهد کرد. در مقابل، بانک مرکزی در یک اطلاعیه تاکید کرد این نهاد وظیفه تامین ارز را مطابق با رویه‌های تعیین‌شده انجام داده است، اما وظیفه تعیین اولویت‌ها و تخصیص‌ها بر عهده وزارتخانه‌های صمت، کشاورزی و بهداشت و درمان است.

فراخوان به مالکان تاکسی‌های فرسوده

دوشنبه, 05 آبان 1399
معاون فنی و بهره‌برداری سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران گفت: مالکان تاکسی‌های مدل ۸۸ به قبل باید برای نوسازی تاکسی خود به دفاتر هماهنگی امور اداری مراجعه و ثبت‌نام کنند.

تداوم آلودگی هوای تهران

دوشنبه, 05 آبان 1399
شاخص کیفیت هوا روز گذشته روی عدد ۱۰۴ قرار گرفت و کیفیت هوای تهران برای گروه‌های حساس جامعه ناسالم و آلوده شد.
سردرگمی در تعیین قیمت مسکن

سردرگمی در تعیین قیمت مسکن

دوشنبه, 05 آبان 1399
خریداران وفروشنده‌های بازار مسکن با نوعی سردرگمی و ابهام از بابت اطلاع و تعیین قیمت خرید وفروش واحدهای مسکونی روبه‌رو شده‌اند.

راهکارهای حفظ جذابیت بورس در زمان افزایش عرضه‌ها

دوشنبه, 05 آبان 1399
بازار سرمایه از حدود دو سال گذشته به دلایل مختلف بنیادی رونق گرفت که این رونق در نیمه نخست سال ۹۹ با شیب تندتری ادامه پیدا کرد. اما آنچه که امروز شاهد آن هستیم ناشی از عدم‌مراقبت سیاست‌مداران از سرمایه‌های اجتماعی شکل گرفته در لایه‌های مختلف بازار و عدم‌بهره‌برداری درست از آن است. در بازه زمانی یاد‌شده عوامل مختلفی موجب رونق بازار شد که افزایش نرخ ارز، محدود شدن فعالیت‌های سفته‌بازانه از طریق سیاست‌هایی که بانک مرکزی در بانک‌ها برای نقل و انتقالات پول و مبارزه با پولشویی اعمال کرد، کاهش نرخ سود بانکی و کنترل بانک‌ها در زمینه جذب سپرده به هر قیمتی، موجب شد به مرور بازار سرمایه مورد‌توجه مردم قرار گیرد.
عامل واگرایی دلار و سهام

عامل واگرایی دلار و سهام

دوشنبه, 05 آبان 1399
قیمت ارز و تغییرات آن همیشه یکی از مهم‌ترین عوامل اثرگذار بر اقتصاد کشور بوده است. بررسی روند تغییرات قیمت در بازارهای مسکن، طلا، ارز و سهام حاکی از آن است که در طول دهه‌های اخیر هر‌بار که پول ملی تضعیف شده، دارایی‌های سرمایه‌ای نیز یکی پس از دیگری جا پای ارز گذاشته و مردم با افزایش تقاضا در آنها روند صعودی قیمت در دارایی‌های یاد‌شده را قدرت بخشیده‌اند. افزایش اخیر نرخ دلار در کشور نیز این‌بار منجر به افزایش قیمت‌ها در بازارهای دیگر شده اما بازار سهام از این رشد نه‌تنها جاماند بلکه پس از رشد بیش از ۳۰۰ درصدی در چهارماه نخست سال، با عقبگرد قیمت‌ سهام مواجه شد.

تهدید کرونایی برای 6 میلیون شغل

دوشنبه, 05 آبان 1399
علی ربیعی، سخنگوی دولت با حضور در بخش خبری ساعت ۲۱ شبکه اول سیما گفت: ۶ میلیون شغل رسمی و غیررسمی بعد از کرونا و از ماه اسفند، در معرض تهدید قرار گرفته است که از این میان ۵/ ۳ میلیون شغل رسمی و ۵/ ۲ میلیون شغل غیررسمی بود. ربیعی یادآوری کرد: ما ۱۴ هزار میلیارد تومان وام برای ۵ هزار و ۴۴۴ کارگاه پیش‌بینی کردیم و نهایتا یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از شاغلان بر اثر کرونا آسیب دیدند و از بازار کار خارج شدند که از این میان ۸۵۰‌هزار نفر به‌علاوه ۲۴۰ هزار نفر از مشاغل رسمی، تحت پوشش بیمه بیکاری قرار گرفتند و در مجموع نزدیک به یک میلیون و ۱۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه بیکاری قرار گرفتند.

اعمال محدودیت‌های کرونایی در تهران و 43 شهرستان از امروز

دوشنبه, 05 آبان 1399
از امروز در ۴۳ شهرستان که بنا بر اعلام وزارت بهداشت، با بحران شیوع کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند محدودیت‌های شدید اعمال خواهد شد. در این محدودیت‌ها گروه‌های شغلی ۲، ۳ و ۴ تعطیل خواهند شد و در صورت ادامه وضعیت بحرانی این مناطق این مقررات تشدید خواهد شد.

واکنش‌ها به انتقاد رهبری از هتک‌حرمت رئیس‌جمهور

دوشنبه, 05 آبان 1399
منتقدان حسن روحانی یک بار دیگر با عتاب رهبری روبه‌رو شدند؛ این بار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به «هتک حرمت» رئیس‌جمهوری، به «انتقاد شدید و صریح از اقدام برخی‌ها در برخورد با دولت و رئیس‌جمهوری» پرداختند و تاکید کردند: «هتک حرمت حرام است و انتقاد با هتک حرمت تفاوت دارد ضمن اینکه امروز کشور بیش از هر زمان دیگری به همکاری و اتحاد و انسجام نیاز دارد.»

اظهارات جدید مدیرکل آژانس درباره بازرسی‌های اخیر در ایران

دوشنبه, 05 آبان 1399
رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی در گفت‌وگویی با خبرگزاری د.پ.آ آلمان به موضوع بازرسی‌های اخیر از دو محل در ایران اشاره کرده و در این باره گفت: «اگر هر‌چه زودتر تمام جنبه‌هایی را که توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بررسی می‌شود شفاف‌سازی کنیم، برای همه و اول ایران بهتر خواهد بود.» گروسی ابراز امیدواری کرد بتوانند بدون موانع فعالیت کنند. براساس این گزارش، گروسی در سفر اخیرش به ایران با مقامات کشورمان دیدار کرده و درباره بخش اجرایی تعهدات پادمانی ایران به توافقی رسیدند که ایران به موجب آن، در ماه سپتامبر دسترسی به دو محل تعیین شده از سوی آژانس را برای بازرسان آژانس ایجاد کرد.

استقرار نیروی زمینی سپاه در مرزهای شمال غربی کشور

دوشنبه, 05 آبان 1399
به‌دنبال تشدید درگیری‌های جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره‌باغ، «تیپ مکانیزه امام زمان (عج) نیروی زمینی سپاه پاسداران» در مرزهای شمال غربی کشور مستقر شد. این نیروها با هدف حفظ امنیت مرزهای شمال غرب کشور در مرزهای نزدیک دو کشور مستقر شدند. به گزارش سپاه نیوز، براساس اطلاعات ارائه شده، تانک‌ها و تجهیزات نظامی برای محافظت از مردم و برقراری امنیت در نوار مرزی شمال غرب کشور در مناطق خداآفرین و جلفا مستقر شدند.
هتک حرمت حرام است

هتک حرمت حرام است

دوشنبه, 05 آبان 1399
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز شنبه در دیدار حضوری با رئیس‌جمهور و اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا، ضمن قدردانی از عملکرد این ستاد، توصیه‌های مهمی را بیان و بر لزوم اتخاذ تصمیم‌های قاطع و حاکمیتی، اقناع افکار‌عمومی و همکاری همه دستگاه‌ها و آحاد مردم برای مقابله با وضعیت تاسف‌بار ویروس عالم‌گیر کرونا تاکید کردند.
آیا شکستن ساختار بوروکراسی ممکن است؟

آیا شکستن ساختار بوروکراسی ممکن است؟

دوشنبه, 05 آبان 1399
هر سال، موسسه تحقیقاتی گالوپ از کارکنان می‌پرسد که چه حسی نسبت به کارشان دارند. سال پیش، این موسسه در یک نظرسنجی از کارکنان در ایالات‌متحده از آنها پرسید که آیا دل به‌کار می‌دهند یا نه. از هر سه نفر، تنها یک نفر جواب مثبت داد و ۲ نفر گفتند که «نه! دل به‌کار نمی‌دهیم.» و این یعنی آنها از نظر روانی با محل کارشان و کارفرما پیوند و دلبستگی ندارند. آنها برای انجام کار، زمان می‌گذارند، اما عشق و انرژی نه. یا حتی آشکارا و فعالانه عدم‌دلبستگی خود را نشان می‌دهند، یعنی مستاصل هستند و نارضایتی و انرژی منفی خود را به بقیه نیز منتقل می‌کنند.
تغییر وزن درآمدهای دولت از خودرو

تغییر وزن درآمدهای دولت از خودرو

دوشنبه, 05 آبان 1399
در شرایطی واگذاری سهام دولتی خودروسازان درهاله‌ای از ابهام قرار دارد که به‌نظر می‌رسد با روند کاهشی درآمدزایی دولت از صنعت خودرو، سازوکار جدیدی برای تسریع واگذاری‌ها در نظر گرفته شود.
حمایت 700  اقتصاددان از بایدن

حمایت 700 اقتصاددان از بایدن

دوشنبه, 05 آبان 1399
در یک نامه سرگشاده، بیش از ۷۰۰ اقتصاددان از جمله چندین برنده جایزه نوبل اقتصادی، به رای‌دهندگان هشدار دادند که به دونالد ترامپ در انتخاب مجدد رای ندهند و او را فردی ناشایست از نظر مدیریتی معرفی کردند که موجب شکست اقتصادی شده است. این پیام در اوج کارزار انتخاباتی ترامپ برای انتخابات مجدد منتشر شده است. به نوشته فوربس، در این نامه به نکات کلیدی از جمله به شکست ترامپ در برآورده کردن و‌عده‌های خود در سال ۲۰۱۶ اشاره شده است. در این نامه آمده است: او به اندازه‌ای که قول رشد اقتصادی داد، عمل نکرد و بیشتر وعده‌های وی غیرمنطقی یا دست‌نیافتنی هستند. بنا به گزارش‌های گلدمن ساکس و مودی، اقتصاددانان بر این باورند که برنامه‌های اقتصادی جو بایدن می‌تواند به رشد سریع اقتصاد و ناگزیر به رشد سریع اشتغال و تولید ناخالص واقعی منجر شود.
دو پنجره جدید برای ورود کالا

دو پنجره جدید برای ورود کالا

دوشنبه, 05 آبان 1399
۲ پنجره جدید برای تسهیل ورود کالا به کشور باز شد. پس از اعلام خبر راه‌اندازی پنجره واحد برای تهاتر کالا با نفت با هدف «افزایش تجارت خارجی» و «تامین کالاهای اساسی و مواد اولیه مورد نیاز بخش تولید»، روز گذشته سخنگوی صنعت برق از طرح واردات کالا به کشور با استفاده از رمزارزها خبر داد. براساس تصویب‌نامه جدید هیات‌وزیران، رمزارزهای استخراج شده صرفا برای تا‌مین ارز واردات کشور و بر اساس مقرراتی که بانک مرکزی تعیین می‌کند، قابل مبادله خواهند بود.
تشکیل الگوی اصلاحی زیگزاگی

تشکیل الگوی اصلاحی زیگزاگی

دوشنبه, 05 آبان 1399
با توجه به نمودار شاخص گروه محصولات شیمیایی پس از صعود تا محدوده ۱۱۱ هزار و ۹۲۱ واحد، موج ۵ از سه بزرگ در این محدوده به اتمام رسیده و وارد اصلاحی موج ۴ بزرگ شدیم. این ساختار ریزشی به الگوی اصلاحی زیگزاگ شبیه است که در صورت از دست رفتن حمایت ۸۲ هزار و ۲۱۶ واحد به‌طور قطع می‌توانیم بگوییم که این الگو در حال تکمیل است. با از دست رفتن حمایت ۸۲ هزار و ۲۱۶ واحد حمایت بعدی که محدوده قدرتمندی نیز هست، در محدوده مشخص شده با مستطیل پررنگ، حوالی محدوده ۷۰هزار واحد خواهد بود. با توجه به فاز نزولی که در آن قرار داریم پس از مسجل شدن برگشت، بهتر می‌توان در مورد محدوده‌های مقاومتی آینده این گروه صحبت کرد.

مقاومت تاپیکو در برابر ریزش بازار

دوشنبه, 05 آبان 1399
شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین که با نماد «تاپیکو» در بازار دوم بورس معامله می‌شود، یکی از بزرگترین شرکت‌های حال حاضر بازار سرمایه است. فعالیت این شرکت، در زمینه سرمایه‌گذاری در سهام، سهم‌الشرکه و واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها که در زمینه‌های تهیه و تولید انواع مواد و محصولات پتروشیمی و شیمیایی و فرآورده‌های نفتی که در پروژه‌های نفتی سرمایه‌گذاری می‌کنند، است.

ذی‌نفعان حمله به بانک‌ها

دوشنبه, 05 آبان 1399
اگرچه مشکلات نظام بانکی در جای خود قابل‌نقد است، اما برخی از انتقادات و حملات به بانک‌ها به‌ویژه ازسوی برخی از مسوولان خود محل نقد است. یک نمونه آن، اظهارات یکی از مسوولان در یک رسانه رسمی بود.

سه ستون دیپلماسی بایدن

دوشنبه, 05 آبان 1399
در فاصله حدود یک هفته تا انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده، سیاست خارجی این کشور در صورت پیروزی جو‌بایدن، نامزد دموکرات‌ها، همچنان محل تحلیل و گمانه‌زنی است. اگرچه بر‌اساس نظر‌سنجی موسسه پیو، مساله سیاست‌خارجی از اهمیت بسیار اندکی برای رای‌دهندگان آمریکایی برخوردار است، اما بی‌تردید جهت‌گیری دیپلماسی واشنگتن برای ساکنان دیگر نقاط جهان از اثر‌گذاری بالایی برخوردار است و ارتباط مستقیمی با زندگی آنان دارد.
اجماع دو قوه علیه خلق پول

اجماع دو قوه علیه خلق پول

دوشنبه, 05 آبان 1399
رئیس مجلس در یک اظهارنظر بر تامین کسری بودجه دولت از طریق ابزار کم‌هزینه مانند «انتشار اوراق دولتی» و «بازارگردانی آن از سوی بانک مرکزی در قالب عملیات بازار باز» تاکید کرده است. پیش‌تر رئیس‌جمهور نیز بر بهره‌گیری از عملیات بازار باز، تعیین غیردستوری نرخ سود و تامین غیرپولی کسری بودجه تاکید کرده بود. در نتیجه به‌نظر می‌رسد هم در قوه‌مقننه و هم قوه‌مجریه، یک نگاه مشترک برای استفاده از ابزارهای نوین و غیرتورمی برای تامین مالی بودجه وجود دارد. از نگاه کارشناسان، پوشش پولی کسری بودجه، یکی از عوامل اصلی ایجاد تورم‌های بالا بوده است.
استعفای بزرگان بازار گردشگری

استعفای بزرگان بازار گردشگری

دوشنبه, 05 آبان 1399
نبود مسافر داخلی و توریست خارجی برای اقامت در هتل‌ها به‌خصوص در استان‌های پرسفر، باعث تشکیل موج فروش هتل ازسوی هتل‌داران شده است. طی هفته‌های اخیر فایل‌های فروش چند ده میلیارد تومانی مربوط به هتل‌های در حال کار به شکل قابل‌توجهی افزایش پیدا کرده است. هتل‌داران حتی حاضرند بلافاصله بعد از فروش، محل را برای مدتی اجاره کنند تا به خریدار امتیاز دهند.

سورپرایز ملکی معادل سه پایتخت

دوشنبه, 05 آبان 1399
نقشه جدید مجلس برای بخش مسکن سه سوال مهم و اساسی در رابطه با جزئیات این طرح تازه‌ اعلام شده را ایجاد می‌کند.
مین‌گذاری ترامپ برای بایدن در میدان تحریم‌های ایران

مین‌گذاری ترامپ برای بایدن در میدان تحریم‌های ایران

دوشنبه, 05 آبان 1399
به موازات جدی‌تر شدن رقابت‌های انتخاباتی آمریکا، تلاش‌های ضدایرانی دولت ترامپ هم تشدید شده است. در همین خصوص منابع مطلع به وال‌استریت‌ژورنال گفته‌اند، دولت دونالد ترامپ در‌صدد است قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ۱۳‌آبان تحریم‌هایی علیه ایران اعمال کند که رفع آنها در دولت‌های آینده دشوار باشد. مقام‌های مطلع گفته‌اند دولت ترامپ توجه ویژه‌ای به تحریم بخش انرژی ایران دارد. جو بایدن نامزد دموکرات‌ها که در اکثر نظرسنجی‌ها از ترامپ پیشتاز است اعلام کرده که در صورت پیروزی در انتخابات، آمریکا به برجام بازخواهد گشت. ترامپ می‌خواهد این بازگشت را دشوار کند.
تاوان سرکوب تقاضای مسکن

تاوان سرکوب تقاضای مسکن

دوشنبه, 05 آبان 1399
دو پرسش مهم یکی در ذهن سیاست‌گذار مسکن و دیگری در بین فعالان ملکی شکل گرفته که پاسخ آنها، مشترک و «عبرت‌آموز» است. پرسش اول در پی «سقوط بزرگ سهم بخش مسکن و ساختمان از وام‌ها» ایجاد شده؛ به‌طوری‌که نیمه اول امسال فقط ۶/ ۵ درصد از کل تسهیلات شبکه بانکی، جذب بازار مسکن شد. سیاست‌گذار به‌دنبال احیای سهم ۲۵ درصدی مربوط به اوایل دهه ۸۰ است. از طرفی، علت رکود شش‌ساله مسکن‌سازی آن هم در شرایطی که رشد قیمت، عرصه را برای سازندگان فراهم کرده نیز یک سوال اساسی است. بررسی‌ها مشخص می‌کند ریشه این دو اتفاق، «سرکوب تقاضای مسکن» است. کارنامه سه دهه تامین مالی مسکن، دو دوره «سرکوب تقاضا» به شکل «جلوگیری از تعدیل سقف تسهیلات» را نشان می‌‌دهد. این سیاست - محرومیت تقاضای مصرفی از وام موثر - به تضعیف قدرت خرید و سپس به «تخریب جریان عرضه» منجر شده است. سازنده‌های ناتوان از فروش آپارتمان (به‌دلیل نبود قدرت خرید)، امکان ساخت جدید را از دست داده‌اند.
تداوم روند صعودی بلندمدت

تداوم روند صعودی بلندمدت

دوشنبه, 05 آبان 1399
روند بلند‌مدت شاخص صنعت شیمیایی، صعودی و در حال اصلاح برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته شاخص این صنعت با حدود ۴/ ۱۵درصد کاهش از محدوده ۱۰۳ هزار و ۴۱۸ واحد به محدوده ۸۷ هزار و ۴۰۰ واحد رسید. در هر روند صعودی اصلاح قیمت‌ها اجتناب‌ناپذیر است. منظور از اصلاح قیمت‌ها تشکیل روند نزولی در میان‌مدت و بلند‌مدت نیست، بلکه کاهش قیمت‌ها است. فاز اصلاحی با شکست روند صعودی کوتاه‌مدت، آغاز می‌شود. روند صعودی میان‌مدت گاه در این مرحله شکسته می‌شود و گاه شکسته نخواهد شد.
تکرار هیجان در صف فروش

تکرار هیجان در صف فروش

دوشنبه, 05 آبان 1399
بورس تهران برای ششمین روز متوالی با افت دسته‌جمعی قیمت سهام مواجه شد تا در این مدت ۱۳ درصد از ارتفاع شاخص اصلی این بازار کاسته شود. دماسنج تالار شیشه‌ای در حالی به سطوح کمتر از ۴/ ۱ میلیون واحد عقب نشست که همانند دوره‌ صعودی چهار ماه نخست سال‌جاری، تحلیل جایی در تصمیم‌گیری معامله‌گران ندارد و دادوستد سهام با چاشنی هیجان دنبال می‌شود. در دوره‌ای طمع کسب سود، صف‌های خرید طولانی ایجاد کرد و حالا هراس از زیان صف سنگین فروش درست کرده است.
تا پایان سال کمبود روغن نداریم

تا پایان سال کمبود روغن نداریم

شنبه, 03 آبان 1399
حسن خلخالی مدیرعامل روغن مارگارین در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد»با اشاره به اینکه ذخایر مواد اولیه روغن برای ماه‌های پیش رو کافی است گفت انتظار کمبود توزیع روغن در سطح کشور وجود ندارد. وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر بازار روغن یکی از باثبات‌ترین بازارها بوده که نه با کمبود جدی روبه‌رو شده و نه قیمت آن چندان جهش داشته است گفت: یکی از دلایل این ثبات در نبود صادرات روغن بوده است که بازار را با کمبود روبه‌رو نکرده است، با این حال باید از ظرفیت‌های تولید بیشتر استفاده کنیم تا بتوانیم علاوه بر تامین نیاز داخل صادرات هم انجام بدهیم.
به سود دلالان، به زیان تولید

به سود دلالان، به زیان تولید

شنبه, 03 آبان 1399
تولید در همه جای دنیا موضوعی سخت است که با مشکلات متعددی روبه‌روست، اما آنچه در کشورهای مختلف با هم متفاوت است نوع مشکل است و به همین دلیل تفویض اختیار، کار تیمی و... در حوزه تولید مهم است. یکی از مشکلاتی که امروز در ایران به‌طور بی‌سابقه‌ای در مسیر تولید وجود دارد موضوع نرخ ارز و رشد پرشتاب آن است که این موضوع روی واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات و... اثر منفی بر جای گذاشته است.

مدل جهانی نجات بخش غذایی از کرونا

شنبه, 03 آبان 1399
همه‌گیری بیماری کووید- ۱۹ به‌عنوان یکی از چالش‌های بزرگ جهانی، بخش کشاورزی را نیز به دلیل کاهش رشد اقتصاد جهان، افزایش بیکاری، کاهش قدرت خرید جامعه و همچنین تغییر در الگوی غذایی جامعه ناشی از بروز بیماری تحت‌تاثیر قرار داده است.
پاسخ منظوم به عذرخواهی یک خوشنویس

پاسخ منظوم به عذرخواهی یک خوشنویس

شنبه, 03 آبان 1399
از شاعران مطرح‌شده پس از دهه ۳۰ چهره‌های زیادی‌ درجامعه روشنفکری درخشیدند؛ اما تعداد کمی از آنها چون فریدون مشیری شانس این را داشتند که بین توده مردم جا باز کنند. سروده‌های مشیری به سرعت به آثاری خاطره‌ساز بدل شد و برخی از آنها با صدای خوانندگان معروف سرزبان‌ها افتاد.
اعتراض به جنگ با رخت‌های خونین

اعتراض به جنگ با رخت‌های خونین

شنبه, 03 آبان 1399
هفته گذشته عابرانی که از کنار ایستگاه قطاری در تورنتو عبور می‌کردند با صحنه‌ای غیر معمول مواجه شدند؛ مجموعه‌ای از لباس‌های خونین برای اعتراض به جنایات جنگی در «آرتساخ» توسط هنرمند کانادایی-ارمنی به نمایش گذاشته شده بود. در این نمایشگاه ماریام موغدوسیام با نمایش لباس‌هایی آغشته به خون در مقابل ساختمان ایستگاه راه‌آهنی در شهر «تورنتو» واقع در کانادا نسبت به کشته و زخمی شدن ارمنی‌ها در حملات «آرتساخ» اعتراض کرده است. این نمایش اعتراضی با حضور افرادی همراه بود که پلاکاردهایی با عبارات «بیمارستان‌ها بمباران شده‌اند»، «کلیساها بمباران شده‌اند» و «کودکان کشته می‌شوند» در دست داشتند. این نمایش که با هدف جلب نگاه‌ها به ناآرامی‌های آذربایجان و ارمنستان برگزار شده بود با اجرای موسیقی زنده توسط هنرمندان ارمنی، مصری، سوری و عراقی همراه بود.
خریدار کتاب هری‌پاتر ثروتمند شد

خریدار کتاب هری‌پاتر ثروتمند شد

شنبه, 03 آبان 1399
یک نسخه کمیاب از اولین چاپ مجموعه داستان‌های هری پاتر و مدرسه جادوگری به قیمت ۶۰هزار پوند در حراجی هانسونز دربی‌شایر فروخته شد. این کتاب تقریبا ۲۱ سال در قفسه کتابخانه یک خانواده انگلیسی دست نخورده مانده بود.

ماجرای اکران«مست عشق» در ترکیه

شنبه, 03 آبان 1399
مدت‌هاست علاقه‌مندان به آثار سینمایی در ژانر تاریخی به ویژه دوستداران زندگی مولانا پیگیر مراحل ساخت فیلم «مست عشق» به کارگردانی حسن فتحی هستند؛ فیلمی که با حضور بازیگران مطرح سینمای ایران و برخی هنرپیشگان کشور ترکیه و با سرمایه‌گذاری دو کشور در حال ساخت است.
خاطرات شیرین هنرمندان از استاد

خاطرات شیرین هنرمندان از استاد

شنبه, 03 آبان 1399
مراسم گرامیداشت استاد محمدرضا شجریان، شامگاه پنج‌شنبه، یکم آبان ماه به‌صورت مجازی و برخط برگزار شد و عده‌ای از هنرمندان سرشناس موسیقی به شرح خاطره‌های مشترک، خصوصیات اخلاقی این هنرمند و ویژگی‌های آوازی او پرداختند.
<<  1 2 3 4 5 6 7 8  >>