لطفا دستگاه خود را بچرخانید.

اخبار اقتصادی

هفت مانع توسعه تولید

هفت مانع توسعه تولید

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
در سال ۹۹ هرچند اقدامات و تلاش‌هایی در جهت جهش تولید در کشور صورت گرفت، ولی کافی نبود و نتوانست اهداف اصلی این طرح را محقق کند و همچنان تولیدکنندگان با موانع متعددی دست‌وپنجه نرم می‌کنند که نیاز به یک رویکرد جدید و بازنگری جدی تمامی دستگاه‌ها و قوا در این حوزه دارد.

تصویر آماری عرضه گوشت انواع طیور از کشتارگاه‌های رسمی

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
ارزیابی‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، ماکیان (مرغ و خروس) با ۶/ ۴۶۱ هزار تن، ۶/ ۹۷ درصد از کل وزن گوشت طیور عرضه شده را به خود اختصاص داده است.

واردات ۱۲۸ هزار تن شکر

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
دنیای‌اقتصاد: در سال‌جاری بیش از ۱۲۸ هزار تن شکر وارد کشور شده که در مقایسه با پارسال بیش از ۳۰ درصد افزایش دارد ولی این محصول در بازار گران شده است. به گزارش «ایسنا» اخیرا اتحادیه بنکداران مواد غذایی از پنج نرخی شدن شکر در بازار و گران‌فروشی در این محصول تا بیش از ۹۰ درصد‌ انتقاد کرده بود.
تاخت‌و‌تاز قیمت‌ جهانی مواد غذایی

تاخت‌و‌تاز قیمت‌ جهانی مواد غذایی

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد در آخرین گزارش خود از روند قیمت‌های جهانی مواد غذایی اساسی اعلام کرد رشد قیمت مواد غذایی در ماه آوریل میلادی همچنان برای یازدهمین ماه متوالی افزایشی بوده است، به طوری که ۷/ ۱ درصد نسبت به ماه گذشته و ۸/ ۳۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته و به بالاترین میزان خود از ماه می ‌سال ۲۰۱۴ رسیده است. قیمت‌های جهانی شکر در این دوره بیشترین افزایش را داشته است و پس از آن روغن‌های نباتی گوشت، غلات و لبنیات قرار دارد.
حراج تابلوی حکاکی ۲۳۰ ساله از کعبه در ساتبیز

حراج تابلوی حکاکی ۲۳۰ ساله از کعبه در ساتبیز

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
هنرآنلاین: یک تابلو حکاکی بسیار نادر از خانه خدا و چشم‌انداز شهر مکه مربوط به سال ۱۷۹۱ در حراجی سفر، اطلس‌ها، نقشه‌ها و تاریخ طبیعی ساتبیز چکش می‌خورد. حکاکی خانه خدا و سرازیر شدن حاجیان از صحرای عرفات به شهر مکه به سفارش دیپلماتی به نام ایگناتیوس مورادگی دهسن حدود ۲۳۰ سال پیش انجام شد و او بعدها دو هنرمند دیگر را در پاریس به خدمت گرفت تا نسخه‌ای بزرگ‌تر از این اثر هنری خلق کنند. انتظار می‌رود تابلو حکاکی کعبه و شهر مکه حدود ۱۷ تا ۲۵ هزار دلار در حراجی ساتبیز چکش بخورد.

تجلیل از مونیکا بلوچی در اسکار ایتالیا

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
مهر: مراسم اهدای جوایز دیوید دی دوناتلو که به عنوان اسکار سینمای ایتالیا شناخته می‌شود، همزمان با شروع به‌کار دوباره سینماهای ایتالیا سه‌شنبه ۱۱ مه (۲۱ اردیبهشت) در رم برگزار می‌شود. در مراسم امسال یک جایزه ویژه برای تجلیل از فعالیت هنری مونیکا بلوچی به وی اهدا خواهد شد تا قدرت نادر وی به عنوان یک نماد جهانی که همواره به دنبال خلاقیت در کار خود و تعامل با جامعه هنری بوده و در عین حال عمیقا ایتالیایی باقی مانده است، گرامی داشته شود.

هم‌آوازی علیرضا قربانی با خواننده هندی

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
تسنیم: جدیدترین قطعه از پروژه بین‌المللی علیرضا قربانی و احسان مطوری با همکاری بومبای جیشری منتشر شد. این قطعه با نام هندی «جته‌ناهی‌دیبو» (به فارسی: نمی‌گذارم بروی) در تمام پلت‌فرم‌های قانونی و بین‌المللی در دسترس علاقه‌مندان است.

درخواست علی رهبری از وزیر ارشاد برای تغییر سرود ملی

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
علی رهبری موسیقی‌دان ایرانی، رهبر ارکستر و آهنگساز شناخته‌شده در صحنه‌های جهانی طی نامه‌ای سرگشاده به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهان ساخت سرود ملی جمهوری اسلامی ایران با بُن‌مایه موسیقی ایرانی شد. وی معتقد است شباهت این سرود به سرود ملی کره‌جنوبی در شأن کشور ما نیست.
استارت گالری‌دارها در ماه دوم بهار

استارت گالری‌دارها در ماه دوم بهار

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
گالری‌ها در یک‌سال گذشته با فراز و نشیب‌های فراوانی همراه بوده و تقریبا بازار هنرهای تجسمی تعطیل بوده است. یعنی نه گالری‌دارها تمایلی به بر پایی نمایشگاه داشتند و نه هنرمندان. هرچند در همین دوران خیلی‌ها نمایشگاه برگزار کردند اما به‌طور کلی فضای کلی آن‌قدر‌ها مناسب فعالیت حرفه‌ای نبود.

سرمایه‌گذاری برای افزایش کیفیت خدمات در بندر شهیدرجایی

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
دنیای‌اقتصاد- بندرعباس: ۶۰ دستگاه کشنده (ترمینال تراکتور) مدرن و به‌روز دنیا به ناوگان حمل‌ونقل شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری بتاء در ترمینال یک و یال شرقی ترمینال ۲ بندر شهید رجایی افزوده می‌شود. به گزارش روابط عمومی شرکت بتاء، مهدی قائم‌مقامی، مدیرعامل شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری بتاء با اشاره به اینکه خرید این ۶۰ دستگاه کشنده با سرمایه‌گذاری مستقیم این شرکت صورت می‌گیرد، گفت: اشتغال‌زایی برای حداقل ۱۷۰ نفر، افزایش نرم عملیات تخلیه و بارگیری کشتی‌های کانتینری و انتقال سریع‌تر بارهای صاحبان کالا به محوطه‌های پشتیبانی به‌منظور تحویل به مشتریان از مزایای الحاق این کشنده‌ها است.

تداوم آماده‌سازی برج‌های خنک‌کننده اصلی نیروگاه شهید رجایی

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
دنیای‌اقتصاد- قزوین: آماده‌سازی برج‌های خنک‌کننده اصلی نیروگاه شهید رجایی به منظور آمادگی واحدهای این نیروگاه برای تولید برق پایدار درحال انجام است. به گزارش روابط‌عمومی شرکت مدیریت تولید برق‌ شهید رجایی، محمدرضا اکبری، مدیر امور تعمیرات مکانیک نیروگاه بخار با اشاره به فعالیت کارکنان این امور به‌منظور ارتقای راندمان برج‌های خنک‌کننده این نیروگاه گفت: سالانه به منظور پایداری تولید برق و کسب آمادگی واحدها در فصل تابستان، متخصصان تعمیرات مکانیک، با رفع نشتی از دلتاهای واقع در برج‌های خنک‌کننده، اقدام به رفع محدودیت از این سازه‌ها می‌کنند که موجب ارتقای راندمان و بهبود بهره‌وری در واحدهای نیروگاه می‌شود. این فعالیت‌ها در ماه مبارک رمضان و در شرایط گرمای هوا به انجام رسیده است که با اجرای آن و جلوگیری از هدررفت آب در برج‌های خنک‌کن اصلی واحدهای بخاری، موجب دستیابی واحدها به حداکثر توان تولید و کارآیی می‌شود.

کرونا به ۱۳ هزار شغل در اردبیل خسارت جدی وارد کرد

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
دنیای‌اقتصاد- اردبیل: مدیرکل تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: از زمان شیوع ویروس کرونا در جامعه تاکنون در مجموع ۱۳ هزار شغل در این استان آسیب جدی دیده است. قاسم رحیمی اظهار کرد: سال گذشته هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال تسهیلات کم‌بهره به صاحبان کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا در استان پرداخت شد. وی افزود: اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صورت مداوم و مستمر بر نحوه فعالیت واحدهای تولیدی نظارت دارد و مشکلات را احصاء و برای حل آنها اقدامات لازم را انجام می‌دهد. وی از فعالیت ۲۳ هزار کارفرما در استان اردبیل خبرداد و اضافه کرد: در زمان کرونایی با کمک کارفرمایان ۷ هزار بسته معیشتی و حمایتی بین افراد نیازمند و کارگران در اردبیل توزیع شد.

گام‌های نهایی تصویب طرح تفصیلی ساری

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
سرپرست شهرداری مرکز مازندران به طرح تفصیلی شهر ساری اشاره کرد و گفت: این طرح با همکاری معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری، اداره‌کل راه‌وشهرسازی مازندران و شهرداری ساری در مرحله بازبینی قرار دارد و پس از بازبینی در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مطرح خواهد شد.

صدور ۶۱ میلیون دلار کالاهای غیرنفتی از منطقه آزاد اروند

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
معاون سرمایه‌گذاری و توسعه کسب‌‌وکار منطقه آزاد اروند گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون ۶۱ میلیون دلار کالاهای غیرنفتی از بندر خشک شلمچه، خرمشهر و آبادان در منطقه آزاد اروند صادر شد.
چرا دیگر دوست نداشتم   در فیس‌بوک کار کنم؟

چرا دیگر دوست نداشتم در فیس‌بوک کار کنم؟

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
شرکت‌های بزرگ و مشهور بسیاری وجود دارند که هر کسی در دنیا آرزو دارد کار کردن در آنها را تجربه کند و بخشی از مجموعه‌های کاری قدرتمند و تاثیرگذاری مانند گوگل، اپل، آمازون، توییتر، مایکروسافت، سامسونگ یا تسلا باشند. با این همه ما شاهد هستیم که هر ساله هزاران نفر از کارکنان و مدیران این شرکت‌ها به دلایل مختلف قید کار کردن در آنها را می‌زنند و با اشتیاق تمام این غول‌های مشهور و دوست داشتنی را ترک می‌کنند یا به شرکت‌های دیگر می‌روند یا اینکه ترجیح می‌دهند برای خود کار کنند. داستان‌هایی که این افراد از دلایل ترک این شرکت‌ها و مشکلاتی که در آنها وجود داشته است می‌تواند اطلاعات جالب و دست اولی را در مورد واقعیت‌های حاکم بر این شرکت‌ها به ما بدهند که معمولا به‌طور رسمی و علنی در جایی مطرح نمی‌شوند اما وجود دارند. در بخش‌های پیشین این سلسله مطالب به داستان‌هایی در مورد جدایی زودهنگام کارکنانی از دو شرکت آمازون و گوگل پرداختیم و در بخش سوم نیز قصد داریم سراغ یکی از مدیران شرکت فیس‌بوک برویم که بعد از پنج سال کار و حضور موفق در شرکت فیس‌بوک کارش را در آنجا ترک کرد:
بازاریاب‌های زیرک در عصر کرونا

بازاریاب‌های زیرک در عصر کرونا

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
تغییر بزرگ در سبک خرید مردم جهان، به واکنش مدرن مدیران بازاریابی در شرکت‌های خرده‌فروشی منجر شد. شرکت‌هایی که سال گذشته موفق شدند جایگاه خود را در بازار خریدهای آنلاین تقویت کنند، از مدل «بازاریابی دقیق» بهره می‌برند. تاریخ مصرف «بازاریابی سنتی» به پایان رسیده و بازاریاب‌های زیرک به‌دنبال تعریف «مشتریان اختصاصی» هستند.
فرانسوا میشلن  سرمایه‌دار و بازرگان فرانسوی

فرانسوا میشلن سرمایه‌دار و بازرگان فرانسوی

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
فرانسوا میشلن (François Michelin) سرمایه‌دار و بازرگان فرانسوی و مدیر عامل شرکت لاستیک‌سازی میشلن از ۱۹۵۵ تا ۱۹۹۹ بود. با هدایت وی یک کسب و کار خانوادگی که پدربزرگش آن را تاسیس کرده بود بدل به یک کمپانی پیشرو در عرصه تولید لاستیک شد و بازارهای اروپا و آمریکا را به تسلط درآورد. وی این کسب و کار را از خانه خود واقع در کلرمون فران در ناحیه اوورن‌ (در جنوب‌ مرکزى فرانسه‌) مدیریت می‌کرد.
جین نایدچ   موسس سازمان ویت واچرز

جین نایدچ موسس سازمان ویت واچرز

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
جین ایولین نایدچ (Jean Evelyn Nidetch) کارآفرین آمریکایی و موسس سازمان ویت واچرز (مراقبان وزن)، موسسه‌ای مشورتی و حمایتی در خصوص کاهش وزن بود. نایدچ با نام خانوادگی پدری اسلوتسکی در ۱۲ اکتبر ۱۹۲۳ در بروکلین به دنیا آمد. پدرش راننده تاکسی و مادرش مانیکوریست بود. وی توانست پس از دبیرستان، بورسیه تحصیلی دانشگاه لانگ آیلند را اخذ کند اما به جای آن وارد سیتی کالج نیویورک شد تا در آنجا مدیریت بازرگانی بخواند.
هدف جامعه سیاسی از نگاه جان لاک

هدف جامعه سیاسی از نگاه جان لاک

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
قبل از آنکه افراد یک جامعه، داوطلبانه و با رضایت دور یکدیگر جمع شوند و با به اشتراک گذاشتن قدرت خود تشکیل جامعه سیاسی را بدهند، انسان‌ها در وضعیت طبیعی به سر می‌بردند. به اعتقاد جان لاک وضعیت طبیعی دارای سه ویژگی است:
حل  تناقض آب و الماس

حل تناقض آب و الماس

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
انتشار کتاب «اصول علم اقتصاد» از کارل منگر در سال ۱۸۷۱ میلادی را می‌توان نقطه آغاز اقتصاد اتریشی دانست. کارل منگر از اتریش، ویلیام استنلی جونز از بریتانیا و لئون والراس از سوئیس را به‌طور مشترک به‌عنوان بنیان‌گذاران انقلاب مارژینالیستی در اقتصاد می‌شناسند. انقلاب مارژینالیستی یک پارادایم جدید بود که نظریه ارزش مبتنی بر مطلوبیت نهایی را به جای نظریه ارزش کار نشاند. ارزش هر کالا براساس نظریه ارزش کار تابعی از مقدار نیروی‌کار مورد نیاز برای تولید آن است. اما مارژینالیست‌ها معتقد بودند که ارزش هر کالا براساس نیروی‌کار صرف‌شده برای تولید آن تعیین نمی‌شود بلکه به این بستگی دارد که افراد آن کالا را تا چه حد در ارضای اهداف و نیازهای خود سودمند می‌پندارند.

آغاز لیگ برتر از امروز

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
دنیای‌اقتصاد: بالاخره بعد از مدتی وقفه به‌خاطر حضور تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا و نیز برگزاری برخی مسابقات جام‌حذفی، دیدارهای لیگ برتر از امروز از سر گرفته خواهد شد. بر این اساس در چارچوب مسابقات هفته بیست‌ودوم، امروز سه بازی برگزار می‌شود. مس‌رفسنجان از ساعت ۲۰:۴۵ به مصاف نساجی قائم‌شهر می‌رود و از ساعت ۲۱:۱۵ هم دو بازی همزمان برگزار خواهد شد؛ نفت‌آبادان با آلومینیوم‌اراک و ماشین‌سازی با سایپا.
ماه‌عسل خیلی وقت است تمام شده!

ماه‌عسل خیلی وقت است تمام شده!

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
همیشه داستان این‌طوری است که شهد شیرین موفقیت در انتخابات، خیلی زود جای خودش را به مشقت کار و لزوم حل مشکلات می‌دهد. مخصوصا وقتی با یک ساختار غلط و در‌هم ریخته مواجه هستیم، این مساله خیلی هم بیشتر به‌چشم می‌آید. حالا این داستان شهاب عزیزی‌خادم است که اوایل اسفند در پی یک انتخابات پرماجرا رئیس فدراسیون فوتبال شد. او آن زمان بسیار خوشحال بود، اما دیری نپایید که دشواری این ماموریت را با تمام وجودش حس کرد. در این مدت انواع و اقسام اتفاقات عجیب و غریب برای فدراسیون رخ داده که البته در بعضی از آنها رد پای مدیران جدید این مجموعه هم مشهود بوده است.
راز فریادهای فرهاد

راز فریادهای فرهاد

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
بدون تردید بخشی از قاب‌های منحصربه‌فرد ثبت‌شده از بازی استقلال و الشرطه عراق، مربوط می‌شد به ابراز شادی چشمگیر فرهاد مجیدی بعد از صعود تیمش به مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا. او با تمام وجود فریاد می‌کشید و حتی این شادی وصف‌ناپذیر را با خودش داخل رختکن هم برد. شاید کمتر هوادار استقلال باورش می‌شد بعد از بازی ویدئوهای منتشرشده از رختکن، فرهاد مجیدی را درحال کول کردن مهدی قائدی نشان بدهد، اما واقعا چنین تصاویری از جده عربستان مخابره شد تا شدت خوشحالی مجیدی را نشان بدهد.
ماشین مرگ دو نفره!

ماشین مرگ دو نفره!

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
بهانه نگارش این مطلب، تشکیل غیرمنتظره یک زوج جدید در خط حمله پرسپولیس است. عیسی آل‌کثیر و شهریار مغانلو هر دو فصل گذشته در کورس آقای گلی لیگ نوزدهم بودند و حالا در پیشانی خط حمله سرخپوشان قرار گرفته‌اند. آنها در لیگ قهرمانان آسیا کنار هم قرار گرفتند و عملکرد خوبی داشتند. در حال حاضر امیدواری‌های زیادی به درخشش این دو بازیکن وجود دارد؛ اما بد نیست نگاهی گذرا به تاریخ بیندازیم و ببینیم این دو نفر پا جای پای چه کسانی گذاشته‌اند. در بسیاری از ادوار تاریخ پرسپولیس، این تیم به ارائه بازی تهاجمی شهرت داشته و مهاجمان برجسته زیادی پیراهن سرخ‌ها را به تن کرده‌اند. گاهی تلاقی دوران حضور دو مهاجم توانا در کنار هم، یک زوج مخوف و ماندگار می‌ساخته است. این شما و این هم بعضی از زوج‌های خاطره‌سازی که در موردشان حرف زدیم.
سه بلاتکلیفی فوتبال ایران

سه بلاتکلیفی فوتبال ایران

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
دنیای‌اقتصاد: در فوتبال ایران آنچه فراوان یافت می‌شود، پروژه‌های روی زمین مانده است. غالبا غفلت مدیران و ابتلای آنها به هزار گرفتاری کوتاه‌مدت مانع از رسیدن آنها به امور اساسی‌تر می‌شود. در شرایط کنونی اما شیوع ویروس کرونا هم مزید بر علت شده تا برخی سرفصل‌ها به فراموشی سپرده شود. این مطلب نگاهی به سه بلاتکلیفی این روزهای فوتبال ایران دارد.

تلاش ترامپ برای بازگشت به توییتر شکست خورد

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
توییتر اکانت جدیدی که به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا تعلق داشت را معلق کرد. اکانت جدید که @DJTDesk نام داشت، صبح روز پنج‌شنبه به دلیل نقض مقررات توییتر معلق شد. سخنگوی توییتر در بیانیه‌ای به بیزینس اینسایدر گفت: همان‌طور که در سیاست دور زدن ممنوعیت توییتر تاکید شده است، این شبکه اجتماعی درباره اکانت‌هایی که نیت آشکار آنها جایگزین شدن یا تبلیغ محتوای مرتبط با اکانت‌های مسدود شده است، اقدام می‌کند. این اکانت که در ماه مه ایجاد شده بود در قسمت بیو اعلام کرده بود حاوی پست‌های کپی شده از «آمریکا را نجات دهید» چهل و پنجمین رئیس‌جمهور ایالات‌متحده است.

«کلاب‌هاوس» به‌زودی برای اندروید عرضه می‌شود

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
دنیای‌اقتصاد: نسخه رسمی ‌کلاب‌هاوس که در ابتدا تنها برای کاربران ‌آی‌او‌اس و آی‌پد او‌اس عرضه شد، اکنون قرار است در اختیار کاربران اندروید نیز قرار گیرد و تست‌های آزمایشی این نسخه آغاز شده است.
 اعلام موافقت گوگل  با ادامه یافتن دورکاری کارکنان

اعلام موافقت گوگل با ادامه یافتن دورکاری کارکنان

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
ایسنا: پس از حواشی اخیر بازگشایی دفاتر گوگل و اعتراض کارکنان، مدیران این شرکت انعطاف‌پذیری بیشتری از خود نشان داده و با ادامه دورکاری کارکنانشان موافقت کردند. ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل صبح چهارشنبه در یادداشتی این طرح را برای کارکنان این شرکت تشریح کرد.
 صداقت اجباری  اپلیکیشن‌های اندرویدی با کاربران

صداقت اجباری اپلیکیشن‌های اندرویدی با کاربران

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
ایسنا: گوگل بخش ایمنی جدیدی را در فروشگاه اپلیکیشن پلی استور ایجاد می‌کند که به کاربران تلفن هوشمند اندرویدی اجازه می‌دهد مشاهده کنند طراحان برنامه چه اطلاعاتی را درباره آنها جمع‌آوری کرده و به اشتراک می‌گذارند.
افزایش فروش ایرباس به «دلتا»

افزایش فروش ایرباس به «دلتا»

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
دنیای اقتصاد: شرکت خطوط هوایی دلتا هفته گذشته اعلام کرد که با خرید ۲۵ هواپیمای دیگر ایرباس A۳۲۱ موافقت کرده است، این شرکت آخرین شرکت هواپیمایی است که پس از یک رکود تاریخی در سفرهای هوایی، این هواپیماهای جدید را سفارش می‌دهد. دلتا از حق خود برای خرید این جت‌ها استفاده کرده و کل سفارش کامل این شرکت برای این هواپیماهای باریک و کشیده بالغ ‌بر ۱۲۵ فروند است. همچنین برای خرید ۲۵ فروند دیگر ایرباس A۳۲۱ نیز گزینه‌های مضاعفی پیش روی خود دارد. ایرباس A۳۲۱ یکی از اعضای خانواده ایرباس A۳۲۰ است که بدنه آن باریک‌پیکر و مجهز به دو موتور ساخت کارخانه ایرباس است. ایرباس A۳۲۱ مدل کشیده ایرباس A۳۲۰ است که توانایی حمل ۲۳۶ نفر و طی مسافت ۷۴۰۰ کیلومتر است.

آغاز طراحی اتوبوس خودران چینی

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
دنیای اقتصاد: اولین پروژه اتوبوس خودران در چین که توسط شرکت بایدو آغاز شد، رسما در یونگچوان، واقع در شهرداری چونگ کینگ در جنوب غربی چین آغاز به کار کرد و این یک نقطه عطف برای تجاری‌سازی فناوری رانندگی بدون راننده در چین است.

حرکت هوآوی به سمت تولید «نرم‏افزار‏های بلندپروازانه»

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
دنیای اقتصاد: با توجه به اینکه تحریم‌های سخت ایالات‌متحده بر روند تجارت تجهیزات سخت‌افزاری شرکت هوآوی به شدت تاثیر منفی گذاشته، این شرکت تلاش‌های خود را در زمینه تولید نرم‌افزار‌هایی مانند رایانش ابری و خودرو‌های هوشمند افزایش می‌دهد.

افزایش فعالیت قطعه‎سازان در بازار لوازم یدکی

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
آذربایجان شرقی یکی از قطب‎های قطعه‎سازی در حوزه خودرو و ماشین‎آلات صنعتی و کشاورزی است. قطعه‎سازان بزرگی در این استان غربی کشور فعالیت دارند. کمبود نقدینگی شرکت‎های خودروساز، سبب روی‌آوردن قطعه‎سازان به بازار لوازم یدکی شده است و شاهد هستیم که اگر پیش‎تر قطعه‎سازان خیلی رغبتی به فعالیت در بازار لوازم یدکی نداشتند در چند سال اخیر با مشکلات مالی به‎وجود آمده متمایل به تامین نیازمندی‎های این بازار شوند.
آمادگی فولاد خوزستان برای همکاری با دانش‌بنیان‌ها

آمادگی فولاد خوزستان برای همکاری با دانش‌بنیان‌ها

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
شرکت فولاد خوزستان بزرگ‌ترین عرضه‌کننده شمش فولاد و دومین قطب تولید فولاد خام در کشور به‌شمار می‌رود. این شرکت، جزو بنگاه‌های پیشرو اقتصادی در سطح ملی و منطقه‌ای است که در صنعت فولاد حضوری فعال دارد که محصولات آن، همواره در رده‌های نخست صادرات غیرنفتی قرار دارد.
دلار صدرنشین افت هفتگی

دلار صدرنشین افت هفتگی

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.

چشم‌انداز بهبود پرشتاب صادرات نفت ایران

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
تحلیلگران ژئوپلیتیکی واشنگتن به میزان فزاینده‌ای انتظار دارند آمریکا و ایران تا پایان ماه میلادی جاری به توافقی برسند که به رفع تحریم‌ها علیه نفت، پتروشیمی، کشتیرانی و سایر بخش‌های کلیدی تا سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ منتهی ‌شود.این تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند خریداران نفت اروپایی و آسیایی زمانی که توافق برجام اعلام شود، مذاکره برای خرید از ایران را آغاز خواهند کرد اما احتمالا منتظر رفع کامل تحریم‌ها از سوی دولت بایدن می‌شوند تا خریدشان را شروع کنند.تحلیلگران پیش‌بینی کردند ایران می‌تواند تولید نفت را تا سال میلادی آینده به حدود ۹/ ۳ میلیون بشکه در روز که سطح پیش از تحریم‌ها بود، برگرداند.
اتحاد گازی برلین و مسکو

اتحاد گازی برلین و مسکو

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
روسیه تحت تمام فشارهایی که از سوی ایالات‌متحده در سال‌های اخیر بر پروژه خط لوله انتقال گاز نورداستریم‌۲ تحمیل شد، توانسته با دشواری‌های بی‌سابقه و تحریم‌های متعدد علیه شرکت‌های مشارکت‌کننده در این پروژه، تقریبا ۹۵ درصد آن را به اتمام برساند. البته فشارهای دونالد ترامپ و بایدن علیه این پروژه چندان هم به مذاق آلمانی‌ها خوش نیامده است؛ خصوصا به مذاق آنگلا مرکل، صدر‌اعظم قدرتمند آلمان که به عقیده بسیاری از سیاستمداران و مفسرین، رهبر واقعی اتحادیه اروپا است و او به‌رغم تمام تلاش‌های دونالد ترامپ، دولت بایدن و جمهوری‌خواهان مجلس‌سنای آمریکا که تحریم‌های بسیار زیادی علیه پروژه نورداستریم‌۲ اعمال کردند، به روسیه اطمینان داده که آلمان در برابر این فشارها عقب‌نشینی نمی‌کند و به تعهد خود برای اتمام خط لوله پایبند است.
روند یک‌ساله پنیر 500 گرمی

روند یک‌ساله پنیر 500 گرمی

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
نمودار امروز بازارچه به پنیر ۵۰۰ گرمی پاستوریزه اختصاص دارد. این قلم از سبد لبنی خانوارها در اردیبهشت سال گذشته به‌طور میانگین ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان فروخته شد و تا پایان تابستان به ۱۳هزار و ۵۰۰ تومان رسید. این افزایش قیمت درست زمانی اتفاق افتاد که علاوه بر مساله کمبود نهاده‌های دامی، تحریم‌ها دیگر زنجیره‌های تولید محصولات لبنی را با تورم تولید مواجه کرده‌بود. دامداران نسبت به نرخ مصوب شیر اعتراض داشتند، چراکه نهاده‌های دامی را گاه تا سه برابر نرخ مصوب از بازار آزاد خریداری می‌کردند. دولت نرخ مصوب شیر را به ۴ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش داد، اما تولیدکنندگان می‌گویند شیر با قیمت ۵هزار تومان فروخته می‌شود. پاییز سال گذشته قیمت یک قالب پنیر نیم‌کیلویی پاستوریزه به ۱۵ هزار تومان رسید و تا آخر سال به ۲۰ هزار تومان رسید. به گزارش مرکز آمار ایران افزایش قیمت پنیر در فروردین امسال نسبت به مدت مشابه ۹۹ حدود ۷۵ درصد بوده است.
کاهش 40 درصدی فروش ماهی

کاهش 40 درصدی فروش ماهی

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
افزایش قیمت ماهی در نیمه دوم سال گذشته، ماه رمضان و تغییرات فصلی الگوی مصرف، خرید ماهی را تا ۴۰ درصد کاهش داده است. این در حالی است که قیمت ماهی در ۴۵ روز نخست سال جاری افزایش موثری نداشته و حتی قیمت برخی ماهی‌ها کاهش نیز یافته است.
بازار کساد میز و صندلی

بازار کساد میز و صندلی

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
دنیای‌اقتصاد: کسبه میدان حسن‌آباد می‌گویند نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد کاهش درآمد داشته‌اند. خیابان حافظ که به میدان حسن‌آباد می‌رسد راسته فروشندگان انواع میز و صندلی‌های اداری،کافه‌ای و خانگی است. راسته‌ای که کسبه آن به «دنیای اقتصاد» می‌گویندبه‌رغم کاهش و پایین آمدن قدرت خرید، قیمت محصولاتشان به سبب گرانی مواد اولیه «سه برابر هم شده است». قیمت فوم، اسفنج و پارچه و حتی چوب که از مواد اولیه این کالاها است نسبت به سه سال گذشته مرتبا روند صعودی داشته و به سبب کاهش قدرت خرید طرف تقاضا «حاشیه سود کاسب به شدت کم شده است».
سهامداران نظاره‌گر صفوف فروش

سهامداران نظاره‌گر صفوف فروش

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
تابلو‌خوانی‌ها صف‌های خرید و فروش را به تفکیک صنایع و همچنین پرنوسان‌ترین سهام در بازار مورد بررسی قرار می‌دهند. همچنین نماد‌هایی که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته‌اند شناسایی شده‌اند.
فراز و فرود سهام عدالت

فراز و فرود سهام عدالت

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
ارزش مجموعه سهم‌های بورسی عدالت در پایان هفته گذشته به ۹میلیون و ۹۹ هزار تومان رسید. این دارایی بعد از اینکه در سه‌شنبه گذشته کانال ۸ میلیون تومانی را لمس کرد، به‌طور مجدد به قیمت قبلی بازگشت ولی با این حال برآیند افت و نزول‌های هفته گذشته این سهام به کاهش ۸/ ۳درصدی هفتگی ختم شد. کارنامه هفتگی سهام عدالت در سال جدید تنها با یک نمره مثبت ثبت شده است. به بیان دیگر کلیت ۶ هفته‌ کاری سپری‌شده سال ۱۴۰۰ تنها یک هفته رشد مثبت را تجربه کرده است. این رشد در هفته ماقبل معاملاتی اتفاق افتاد که مجموعه سهم‌های این دارایی به میزان ۴/ ۱درصد رشد کرده بود؛ اما مابقی هفته‌ها را همواره با افت ارزش روبه‌رو بوده است. بیشترین کاهش ارزش هفتگی این سهام در هفته منتهی به ۱۸ فروردین رخ داد، زمانی که قیمت سهم‌های بورسی عدالت به میزان ۷/ ۴ درصد کاهش یافت.
شاخص‌ها در محدوده حمایتی

شاخص‌ها در محدوده حمایتی

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
شاخص کل بورس تهران و شاخص ۳۰ شرکت بزرگ شباهت حرکتی کاملی با یکدیگر دارند. پس از ریزش و افت ۹ ماهه، در حال حاضر شاخص کل در محدوده ۱۳/ ۱ تا ۱۷/ ۱ میلیون واحد و شاخص ۳۰ شرکت در محدوده ۵۲ تا ۵۸ هزار واحد هر دو نزدیک کف‌های اخیر و در تراکم قدرتمند حمایتی قرار گرفته‌اند.
«تپیکس» در چند پرده

«تپیکس» در چند پرده

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
از ابتدای اردیبهشت ماه امسال شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تنها سه روز مثبت را تجربه کرده است. در این مدت حدود ۸/ ۳ درصد کاهش داشته و از محدوده یک میلیون و ۲۱۹ هزار و ۵۰۰ واحدی به محدوده یک میلیون و ۱۷۲ هزار واحد رسید. مهم‌ترین اتفاق در این بازه زمانی، شکسته شدن سطح یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد به سمت پایین بود. در حال حاضر شاخص با محدوده میانگین متحرک ۱۵۰ روزه درگیر است.

اثر دوگانه کرونا در صنعت دارو

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
از نیمه دوم سال ۹۹ محدودیت در تامین مواد اولیه صنعت دارو به شدت احساس شد. مسوولان مختلف در این زمینه نیز هشدارهای جدی دادند که حتی کار به نوشتن نامه سرگشاده به رئیس‌جمهور هم رسید. مهم‌ترین مشکل در این زمینه عدم تخصیص ارز به صورت مکفی برای خرید مواد اولیه، عدم هماهنگی‌ها، نبود چشم‌انداز و تغییر قوانین و مقررات داخلی در این زمینه بوده است.
سفید و سیاه داروسازان بورسی

سفید و سیاه داروسازان بورسی

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
هزاران سال پیش، پس از شهود و آزمایش و خطا، انسان‌ها به این باور رسیدند که گیاهان، حیوانات و مواد معدنی حاوی خواص دارویی هستند. وحدت تحقیقات در قرن بیستم در زمینه‌هایی مانند شیمی و فیزیولوژی درک فرآیندهای اساسی کشف دارو را افزایش داد. شناسایی اهداف جدید دارویی، اخذ تاییدیه قانونی از سوی سازمان‌های دولتی و تکنیک‌های تصفیه در کشف و توسعه دارو ازجمله چالش‌هایی است که امروزه صنعت دارو با آن روبه‌رو است.

بازار فولاد؛ خوش‌بین به استمرار رشد قیمت‌های جهانی

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
دنیای‌اقتصاد: جریان غالب در بازارهای جهانی فولاد و مواد اولیه آن افزایشی است و احتمال استمرار رشد نرخ را باید جدی گرفت. سنگ‌آهن با فتح قله ۱۹۲ تا ۱۹۷ دلار در هر تن به آخرین رکورد تاریخی دست یافته است که خود مهم‌ترین سیگنال افزایشی رشد قیمت‌ها در زنجیره صنعت فولاد است. بهای قراضه نیز در همین روند صعودی قرار گرفته است و نزدیک به ۴۷۰ دلار در هر تن در آخرین نرخ‌ها قیمت‌گذاری می‌شود که همین نرخ حکایت از آن دارد که هنوز فضا برای استمرار روند افزایشی آن فراهم است. هر تن اسلب صادراتی به ۹۰۰ تا ۹۲۰ دلار در اقصی‌نقاط جهان رسیده که باز‌هم یک رکورد قیمتی مهم به‌شمار می‌رود.
اسارت آتی در چندپارگی انتظارات

اسارت آتی در چندپارگی انتظارات

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
نوسان کاهشی بهای ارز در بازار آزاد اثر خود را بر معاملات بازار آتی بورس کالا نیز برجای گذاشت که در کنار نزدیک شدن به تاریخ سررسید سه قرارداد آتی زعفران نگین، زعفران پوشال و نقره در هفته قبل، شاهد خروج همزمان نقدینگی از این بازار به همراه افت قیمت‌ها بوده‌ایم.

وارثان سهام‌عدالت فعلا صبر کنند

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی با تاکید بر اینکه دارندگان سهام‌عدالت، فعلا برای فروش سهام خود صبر کنند، گفت: به زودی دارندگان سهام‌عدالت، سهامدار شرکت سرمایه‌گذاری امید ایرانیان می‌شوند.

هشدار مجدد به معامله‌گران رمزارزها

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
طبق مصوبه هیات دولت تنها رمز ارزهای استخراجی در داخل کشور طبق ضوابط می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و از این رو معامله دیگر رمز ارزها مجاز نیست. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی براین اساس صرافی‌های مجاز و بانک‌ها می‌توانند در چارچوب ضوابط یاد شده نسبت به انجام پرداخت‌های ارزی بابت واردات از طریق رمزهای استخراج شده در داخل کشور اقدام کنند. اما معامله و خرید فروش رمزارزهای دیگر مجاز نیست. لذا، به هم‌میهنان عزیز اکیدا توصیه می‌شود از خرید و فروش رمز ارزها خودداری کنند. براساس مصوبه دولت، تمام مخاطرات و ریسک‌های انجام تبادل هر نوع رمزارز صرفا بر عهده متعاملین است.

آمادگی هزار راننده تاکسی برای نوسازی خودرو

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
ایرنا: مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی شهری کشوری گفت: در ادامه روند نوسازی ناوگان تاکسیرانی برای سال ۱۴۰۰ تاکنون یک هزار راننده تاکسی برای نوسازی خودروی خود اعلام آمادگی کرده‌اند.

حذف رانت خودرو توسط شورای رقابت

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
تسنیم: وزیر صمت گفت: شورای رقابت با جایگاه قانونی که دارد می‌تواند به حذف رانت بین کارخانه و بازار کمک کند. علیرضا رزم‌حسینی در حاشیه دومین جلسه ستاد تسهیل در سال ۱۴۰۰ درخصوص افزایش قیمت خودرو گفت: شورای رقابت با جایگاه قانونی که دارد می‌تواند کالا‌های انحصاری را قیمت‌گذاری کند.

اعتراض «صمت» به فرمول قیمت خودرو

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
صدور مجوز افزایش قیمت خودرو از سوی شورای رقابت، نه تنها رضایت خودروسازان و وزارت صنعت، معدن و تجارت را در پی نداشت، بلکه دستمایه اعتراض نیز شد. این بار اما خودروسازان مستقیم به شورای رقابت اعتراض نکرده‌اند و این وزارت صمت است که با حمله به سیاست‌های شورای رقابت، ضرر و زیان صنعت خودرو و حتی تعویق استانداردها را به گردن این شورا و سیاست‌هایش در قیمت‌گذاری انداخته است. شورای رقابت هفته گذشته پس از حدودا ۶ ماه، مجوز افزایش قیمت خودروهای داخلی را صادر کرد.
حرکت سینوسی مشارکت های خارجی خودرو

حرکت سینوسی مشارکت های خارجی خودرو

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
دنیای‌اقتصاد: همراه با نشانه‌های امیدبخش در روند مذاکرات برجامی، گزینش شرکای خارجی خودرو این روزها نقل محافل مختلف صنعتی و بازرگانی شده است. در این بین اظهارات دو طیف مخالف و موافق بازگشت دوباره دو شرکت فرانسوی پژو و رنو بیش از دیگر شرکای خارجی از تریبون‌های متعدد شنیده می‌شود. هر چند دو شرکت پژو و رنو در مورد حضور دوباره در بازار ایران اظهارنظر رسمی نداشته‌اند با این حال طبق استراتژی و برنامه‌ریزی سالانه و اعلام شده این شرکت‌ها، بازار ایران فعلا جایگاهی در تولید و فروش فرانسوی‌ها ندارد.

روند صعودی مبادلات تجاری ایران و سوریه

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه با بیان اینکه تجارت میان دو کشور در مسیر صعودی قرار دارد، گفت: در حال حاضر سوریه به سوی بازسازی می‌رود و اقلام حوزه ساخت‌و‌ساز، پل سازی و سدسازی، تامین برق و خدمات فنی و مهندسی در صدر فهرست صادرات به این کشور از سوی ایران قرار دارد.

پیش‌بینی آرامش اقتصادی در 1400

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۰ به کدام سمت و سو می‌رود؟ عملکرد اقتصاد ایران در سال پیش رو را می‌توان با توجه به عملکرد اقتصاد کشور در ۱۰ سال گذشته و وضعیت اقتصادی دنیا در سال فعلی پیش‌بینی کرد. اقتصاد ایران در دهه ۹۰ فاقد رشد اقتصادی بوده است. این دوران را می‌توان دوران بیم و امید نامید. دورانی که تحریم‌ها در مقطعی تشدید و در مقطعی لغو شد. رشد ۱۲ درصدی تولید ناخالص ملی نیز همزمان با لغو تحریم‌ها تحقق یافت. در حالی که رشد منفی ۷ درصد نیز با تغییر شرایط، در این دهه تجربه شد. از این رو، فراز و فرودهای زیاد دهه ۹۰، شرایط مبهمی را برای جامعه اقتصادی به‌وجود آورد.
ماموران جدید برای احیای تجارت

ماموران جدید برای احیای تجارت

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
در ماه‌های اخیر بحث اعزام رایزنان بازرگانی بیش از پیش قوت گرفته است. این پست فراموش شده قرار است، همچون گذشته‌های نه چندان دور در کشورهای هدف صادراتی ایران احیا شود و تجارت خارجی و به‌ویژه صادرات غیرنفتی ایران با حضور رایزنان در کشورهای هدف، تکانی بخورد. صادرات غیرنفتی که قرار بود، بر اساس برنامه‌های پایین‌دستی سند چشم‌انداز در ۱۴۰۴به ۱۸۰میلیارد دلار برسد، اما به‌دلیل محدودیت‌های بین‌المللی و رویکرد ناصواب در سیاست‌گذاری تجاری در دوره‌های مختلف با آن فرسنگ‌ها فاصله دارد. در سال ۱۳۹۹ صادرات غیرنفتی ایران ۳۵میلیارد دلار ثبت شد.

حمایت بلینکن از اوکراین

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
وزیر خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه به کی یف سفر کرد و در جریان دیدار با مقامات ارشد اوکراین بر حمایت واشنگتن از آن کشور در تنش با روسیه تاکید کرد. به گزارش رویترز، آنتونی بلینکن در ملاقات با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، با تاکید بر تعهد واشنگتن به دفاع از «استقلال و تمامیت ارضی» اوکراین به اهمیت مبارزه با فساد مالی گسترده و انجام اصلاحات در آن کشور نیز اشاره کرد.
پایان حیات سیاسی نتانیاهو؟

پایان حیات سیاسی نتانیاهو؟

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
«یائیر لاپید» رئیس حزب میانه‌ «یِش آتید» مامور تشکیل کابینه شد. اوحمایت ۵۶ کرسی از ۱۲۰ نماینده کنست را در اختیار دارد؛ اما برای تشکیل کابینه، هنوز نیاز به ائتلاف با دیگر احزاب دارد. لاپید اکنون ۲۸ روز فرصت دارد تا کابینه آتی اسرائیل را تا دوم ژوئن تشکیل دهد. او برای تشکیل حکومت نیاز به ائتلاف با نفتالی بنت، رهبر حزب راست‌گرای «یامینا» دارد.

تکمیل نیمه تمام‌ها در صنایع پیشران

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
مطابق برنامه‌های ابلاغی وزارت صنعت، معدن و تجارت، امسال تکمیل ۲۵۰ طرح نیمه‌تمام بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در صنایع مهم پیشران از قبیل ورق‌های فولادی زیر سه‌ میلی‌متر و طرح‌های فناورانه در دستور کار قرار خواهد گرفت.
شرایط اقتصادی و اجبار به تصمیم‌های لحظه‌ای

شرایط اقتصادی و اجبار به تصمیم‌های لحظه‌ای

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
برای اینکه بتوانید برنامه جامع بازاریابی را در کسب‌وکار خود پیاده‌سازی کنید نیاز دارید از طریق تحقیقات بازار در محیط مایکرو، میکرو و مطالعه رقبا به یک چشم‌انداز بلندمدت دست پیدا کنید.
رکورد خوش‌بینی به آینده تولید

رکورد خوش‌بینی به آینده تولید

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
شاخص مدیران خرید بخش صنعت در فروردین‌ماه ۱۴۰۰، وضعیت رکودی به‌دلیل تعطیلات نوروزی و محدودیت‌های کرونایی را تایید می‌کند. داده‌های به‌دست‌آمده از بنگاه‌ها نشان می‌دهد شاخص مدیران خرید صنعت در اولین ماه سال، ۲۸/ ۳۷ ثبت شده که نسبت به ماه اسفند سال گذشته (۲۹/ ۵۷) با کاهش بسیار زیادی همراه بوده است. با این حال، مدیران خرید خوش‌بینی بی‌سابقه‌ای نسبت به آینده تولید دارند که دلیل آن انتظارات مثبت به نتیجه مذاکرات وین برای رفع تحریم‌ها و امید به گشایش‌های اقتصادی و مالی است.

آموزش تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی در شعب بانک توسعه تعاون

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
دنیای اقتصاد: مدیر مرکز آموزش و پژوهش بانک توسعه تعاون از برنامه آموزشی تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی با رویکرد نیاز‌های مبتنی بر مساله در شعب خبر داد.

برداشت تجمعی اقساط از بانک رفاه کارگران

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
دنیای‌اقتصاد: بانک رفاه کارگران در راستای تکمیل و ارتقای خدمات الکترونیکی خود از چندی پیش نسبت به ارائه خدمت برداشت تجمعی اقساط اقدام کرده است.

بازگشت بیش از83درصد سهام قند یاسوج به بانک تجارت

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
دنیای‌اقتصاد: بانک تجارت با ابطال معامله واگذاری سهام شرکت قند یاسوج توسط خریدار از تحصیل ۲۴/ ۸۳درصدی سهام آن به مبلغ ۶/ ۴۷میلیارد تومان و کسر درآمد واگذاری از سود سال ۹۹ این بانک خبر داد.
توان بیمه درکاهش ریسک فعالیت‏های اقتصادی

توان بیمه درکاهش ریسک فعالیت‏های اقتصادی

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
امسال درحالی از سوی مقام معظم رهبری به عنوان «سال تولید، مانع‏زدایی‏ها و پشتیبانی‏ها» نام‏گذاری شده که در سال‏های اخیر همواره تولید به علت تاثیرگذاری در بهبود، رشد و توسعه اقتصاد کشور محور این نام‏گذاری‏ها بوده است. قطعا توجه به امر تولید به عنوان یکی از مولفه‏های مهم رشد اقتصادی، نیازمند نگاه ویژه‏ای است تا ذی‏نفعان بتوانند بر مشکلات عدیده‏ای که گرفتار آن هستند فائق آیند و با اطمینان و آرامش بیشتری فعالیت کنند. در این مسیر بیمه یکی از ابزار‏های مهمی است که می‏تواند به شکل مستقیم و غیرمستقیم، موجب تداوم گردش چرخ‏های تولید در کشور شود و زمینه افزایش بازدهی این بخش را فراهم آورد. باید بپذیریم بیمه نقش بسیار ارزنده و مهمی در بهبود و ثبات وضعیت اقتصادی یک کشور ایفا می‏کند؛ به گونه‏ای که می‏توان ادعا کرد همه حوزه‏ها به ویژه بخش تولید، بدون پوشش و بهره‏مندی از خدمات صنعت بیمه، دارای کاستی‏هایی است. به هرحال از آنجا که ریسک، یکی از عوامل موثر در کاهش بازدهی سرمایه‏گذاری‏ها و فعالیت‏ها در تمامی حوزه‏ها به‏شمار می‏آید و فعالان این بخش‏ها را دست به عصا می‏کند، یکی از راه‏هایی که باعث خواهد شد اقتصاد رونق بگیرد، پوشش همین ریسک‏ها است. در این راستا با درنظر گرفتن این موضوع که حضور بیمه در بخش‏های مهم اقتصادی می‏تواند اطمینان و آرامش را برای فعالان این بخش فراهم و موجبات سرمایه‏گذاری دراین بخش‏ها را به وجود آورد، باید سازوکاری به وجود آید تا نقش بیمه در حوزه تولید و اقتصاد کشور پررنگ‏تر شود.
بازار - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸

بازار - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸

شنبه, 18 ارديبهشت 1400

ظهور ارزهای دیجیتال دولتی

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
تغییرات فناورانه، ثروتی بی‌پایان و رو به رشد است. بیت‌کوین از یک ایده نامتعارف آنارشیستی به یک کلاس دارایی یک تریلیون دلاری بدل شده و معامله‌گران این ارز دیجیتال به نیرویی در وال استریت تبدیل شده‌اند. امروزه پی‌پل (PayPal) بالغ بر ۳۹۲میلیون کاربر دارد که به معنای آن است که آمریکا به محاصره غول‌های پرداخت دیجیتال چینی درآمده است. با این حال اکونومیست در سرمقاله این هفته خود توضیح داده که کوچک‌ترین اختلال در مرز بین فناوری و امور مالی می‌تواند یک انقلاب ایجاد کند. انقلابی که در آن ارزهای دیجیتال دولتی خلق می‌شوند که به افراد اجازه می‌دهند به‌طور مستقیم وجوه خود را در یک بانک مرکزی ذخیره کنند و وام‌دهندگان متعارف را دور بزنند.
مراسم نمادین روز قدس در سراسر کشور برگزار شد

مراسم نمادین روز قدس در سراسر کشور برگزار شد

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
مراسم نمادین اهتزاز پرچم فلسطین و به آتش کشیدن پرچم رژیم صهیونیستی و آمریکا در میادین اصلی سراسر کشور و در برخی میادین شهر تهران برگزار شد. امسال به دلیل همزمانی وضعیت همه‌گیری کرونا در پیک چهارم با روز قدس، مراسم راهپیمایی در این روز با دستور ستاد ملی مقابله با کرونا ممنوع اعلام شد اما با این حال، برخی مردم در بعضی نقاط ایران به‌ویژه در شهر تهران، راهپیمایی خودرویی برگزار کردند. به گزارش «ایرنا» مراسم نمادین اهتزاز پرچم فلسطین و به آتش کشیدن پرچم رژیم صهیونیستی و آمریکا نیز صبح دیروز به‌صورت ویژه در میدان‌های امام حسین(ع)، فردوسی، انقلاب، فلسطین و به‌ویژه میدان آزادی به همراه پخش سرودهای حماسی حزب‌الله و فلسطین و توزیع اقلام فرهنگی و تبلیغاتی برگزار شد. البته این مراسم بدون حضور جمعیت و فقط با حضور برخی اصحاب رسانه برگزار شد.

توضیحات سخنگو درباره اماواگرهای مذاکرات وین

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در گفت‌وگو با برنامه مورنینگ جو (morning joe) شبکه ان‌بی‌سی آمریکا و در پاسخ به پرسشی درباره فضای مذاکرات وین گفت: «فضا مثبت است، اگرچه پیشرفت‌ها احتمالا ناکافی بوده اما به اندازه‌ای بوده که اکنون مرحله تنظیم پیش‌نویس‌ها و مفاهمه بین طرف‌ها آغاز شده است.» سعید خطیب‌زاده با بیان اینکه لزومی بر مذاکرات مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا نیست، گفت: «رئیس‌جمهوری آمریکا باید بین پایبندی به میراث ناکام دولت ترامپ یا فاصله گرفتن از آن سیاست‌ها و بازگشت به تعهدات توافق هسته‌ای، انتخاب کند.» وی افزود: «با توجه به اینکه اختلافاتی پیرامون موضوعاتی وجود دارد؛ روند کار سریع نیست. این نکته مهم است که واشنگتن باید بداند که گفت‌وگوهای وین برای دور جدیدی از بده‌بستان یا چانه‌زنی و مذاکره نیست.»
واکنش‌ها به شرایط جدید نامزدها

واکنش‌ها به شرایط جدید نامزدها

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
واکنش‌ها به خبر اقدام شورای نگهبان به قراردادن شرایطی برای مرحله ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری، سخنگوی این شورا و همچنین یکی از اعضا را به توضیح درباره اصلاحیه اخیر شورای نگهبان وا داشت؛ شرایطی که این شورا می‌گوید اصلاحیه‌ای است بر مصوبه سال ۹۶ شورای نگهبان برای شفاف‌سازی «تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست‌جمهوری.»
مبارزه مشروع با رژیم غاصب را ادامه دهید

مبارزه مشروع با رژیم غاصب را ادامه دهید

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
رهبر معظم انقلاب اسلامی در آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان و روز جهانی قدس با اشاره به تغییر جدی موازنه قوا به نفع دنیای اسلام و جبهه مقاومت، و در مقابل، افول آشکار قدرت آمریکا و رژیم صهیونیستی، عادی‌سازی روابط با چند دولت ضعیف را مانع حرکت رو به زوال رژیم اشغالگر ندانستند و با تاکید بر اجرای مطالبه منطقی همه‌پرسی از همه ساکنان اصلی فلسطین برای تعیین نظام سیاسی این کشور، خطاب به مجاهدان فلسطینی گفتند: مبارزه مشروع و اخلاقی خود با رژیم غاصب را به قدری ادامه دهید که ناچار به قبول این مطالبه مترقی شود.
حامی کرونا در تخریب بازار گردشگری

حامی کرونا در تخریب بازار گردشگری

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
دنیای‌اقتصاد: سیاست‌های ناکارآمد ضربه سهمگینی بر بازار گردشگری وارد کرده است. متولیان گردشگری به‌جای ایجاد شرایط و اعطای تسهیلات مناسب همچون معافیت‌های مالیاتی و ایجاد سفرهای داخلی امن با سیاست‌گذاری‌های اشتباه به تخریب بازار گردشگری پرداختند.
جنگ داخلی جمهوری‌خواهان

جنگ داخلی جمهوری‌خواهان

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
لیز چنی، نماینده مجلس نمایندگان ممکن است نقش رهبری خود را در میان نمایندگان مجلس نمایندگان در حزب جمهوری‌خواه از دست بدهد. او به دلیل عدم وفاداری به ترامپ از سوی برخی جمهوری‌خواهان رئیس‌جمهوری سابق تحت فشار قرار گرفته است و احتمال اخراج او می‌رود. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، چنی نه تنها به استیضاح ترامپ رای مثبت داد، بلکه مرتبا از جمهوری‌خواهان می‌خواست که حقیقت را بگویند. جمهوری‌خواهان می‌گویند تخلف او ادامه انتقادهای لیز چنی از دونالد ترامپ است. لیز چنی از جمهور خواهان خواسته است دست از دروغ گفتن در مورد تقلب در انتخابات بردارند و حقایق را در مورد حمله به کاپیتول هیل، آن‌گونه که وی آن را روز حمله به دموکراسی می‌داند، بگویند.
سفر در تعطیلات عید فطر؛ ممنوع

سفر در تعطیلات عید فطر؛ ممنوع

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
با کاهش نسبی آمار بیماران کرونایی در موج چهارم کرونا، از امروز محدودیت فعالیت گروه شغلی دوم لغو شده و اصناف قرار گرفته در این گروه شغلی می‌توانند پس از ۲۸ روز فعالیت خود را از سر بگیرند. موج چهارم کرونا از روز ۲۱ فروردین کشور را وارد تعطیلی ۱۰روزه تا دو هفته‌ای بسیاری از اصناف کرد. موجی که به‌دنبال سفرهای نوروزی و عدم‌رعایت پروتکل‌های بهداشتی کشور را با یکی از سخت‌ترین روزهای مبارزه‌اش با ویروس کرونا مواجه کرد و درنهایت به‌دلیل شیوع ویروس کرونای انگلیسی در کشور، فعالیت سه گروه شغلی ۲ و ۳ و ۴ در کلیه مناطق قرمز و نارنجی ممنوع اعلام شد. البته این ممنوعیت دو بار دیگر ازسوی دولت تمدید شد. حالا از امروز مشاغل گروه دوم همچون بازار بزرگ تهران و پاساژها و مراکز خرید که البته اکثرا جزو مراکز شلوغ و پرتجمع محسوب می‌شوند می‌توانند اقدام به بازگشایی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کنند.

روایت رئیس‌جمهور عراق از مذاکرات ایران و عربستان

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
کمتر از سه هفته پس از خبر فایننشال‌تایمز درباره مذاکرات ایران و عربستان در بغداد، حال رویترز به نقل از یک مقام وزارت‌خارجه عربستان سعودی گفت‌وگوها با تهران را رسما تایید کرد. محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی ۸ اردیبهشت در مصاحبه‌ای که از تلویزیون رسمی عربستان سعودی پخش شد، گفت: «علاقه‌مند به برقراری روابط خوب و متمایز با ایران است.» اظهاراتی که گمانه‌زنی‌های مختلفی را درخصوص کم و کیف مذاکرات بین دو کشور به‌وجود آورد و رسانه‌ها از برگزاری دور دوم مذاکرات در بغداد خبر دادند، به نحوی که رئیس‌جمهوری عراق تایید کرد که ایران و عربستان بیش از یکبار با میانجیگری بغداد گفت‌وگو کرده‌اند.

ماشین صدور رانت

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
شهردار تهران پنج‌شنبه شب در شبکه اجتماعی «کلاب‌هاوس» حضور پیدا کرد و در برنامه‌ای که با عنوان «شهرداری زیر ذره‌بین» در میزگرد «انتخاب» تدارک دیده شده بود، هم یک گزارش عملکرد از ۵/ ۲ سال حضورش در شهرداری ارائه داد و هم پاسخگوی پرسش حاضران در کلاب شد.
تولد تراشه انقلابی

تولد تراشه انقلابی

شنبه, 18 ارديبهشت 1400
گوردون مور بنیان‌گذار شرکت اینتل در سال ۱۹۶۵ قاعده‌ای برای بیان رشد سریع پردازنده‌ها گذاشت که به قانون مور مشهور شد؛ اینکه تعداد ترانزیستورهای روی یک تراشه با مساحت ثابت هر ۲ سال، به‌طور تقریبی دو برابر می‌شود. این قاعده تا یکی دو سال پیش هم همچنان برقرار بود تا اینکه بنیان‌گذار شرکت انویدیا در سال ۱۳۹۷ اعلام کرد که این قانون منسوخ شده است؛ چراکه دیگر نمی‌توان از نظر فیزیکی تعداد ترانزیستورهای روی یک تراشه را بیش از این بالا برد اما حالا یک اتفاق بزرگ توسط غول تراشه سازی جهان IBM افتاده و آن تولید تراشه‌ ۲ نانو متری است (دو نانومتر کوچک‌تر از عرض یک مولکول DNA انسان است). تراشه‌ای که می‌توان آن را سریع‌ترین و کوچک‌ترین پردازنده جهان خواند. با چنین تحولی در اندازه یک پردازنده به زودی شاهد تراشه‌هایی با ابعاد میکروسکوپی ولی بسیار قدرتمند خواهیم بود و خبر خوب اینکه این تحول چندان دور نیست. اواخر امسال یا سال آینده این تراشه‌ها را روی محصولات بازار خواهیم دید.
1 2 3 4 5  >>