لطفا دستگاه خود را بچرخانید.

اخبار اقتصادی

ماجرای رمان نوشتن شاعر طنزپرداز

ماجرای رمان نوشتن شاعر طنزپرداز

دوشنبه, 10 آذر 1399
ابوالفضل زرویی نصرآباد دو سال پیش در ۴۹ سالگی درگذشت. او سال‌ها با اسم‌های مستعار «ملانصرالدین»، «چغندر میرزا»، «ننه قمر»، «کلثوم ننه»، «آمیز مَمتقی»، «میرزا یحیی»، «عَبدُل»، «حسنعلی خان مستوفی»و ... در مطبوعات مطلب می‌نوشت؛ اما خیلی‌ها او را با نوشته‌هایش در مجله گل‌آقا می‌شناسند. البته کتاب‌های زیادی هم از او به یادگار مانده است. زرویی نصرآباد در سال‌های پایانی عمرش زندگی سختی را می‌گذراند.
پرویز پورحسینی بدرقه شد

پرویز پورحسینی بدرقه شد

دوشنبه, 10 آذر 1399
صبح روز گذشته ۹ آذر پیکر پرویز پورحسینی در قطعه هنرمندان بهشت‌زهرا(س) به خاک سپرده شد. پرویز پورحسینی بازیگر باسابقه و مطرح سینما، تئاتر و تلویزیون ایران که بامداد روز جمعه ۷ آذر بر اثر ابتلا به کرونا در بیمارستان فیروزگر تهران چشم از جهان فروبست، صبح یکشنبه ۹ آذر با همراهی جمعی از اعضای خانواده، دوستان و همکاران به سمت خانه ابدی خود همراهی شد. پیکر پرویز پورحسینی در جوار مزار همسرش ناهید ارسباران به خاک سپرده شد. پورحسینی در بیش از ۵ دهه فعالیت خود در عرصه بازیگری در آثار کارگردان‌های مطرح تئاتر و سینما به ایفای نقش پرداخت و در عرصه تلویزیون نیز در مجموعه‌های مختلف حضور داشت. وی از بازیگران تأثیرگذار تئاتر ایران بود که با پیتر بروک، آربی آوانسیان، پری صابری، حمید سمندریان، بهرام بیضایی و علی رفیعی همکاری داشت و در آثار این کارگردان‌های مطرح به ایفای نقش پرداخت.

امیدهای نصفه و نیمه در بازار سینما

دوشنبه, 10 آذر 1399
بازار بزرگ سینمای جهان در آمریکا و اروپا ۱۰ ماه نابسامان را پشت‌سر گذاشتند. با این همه در آستانه پایان سال ۲۰۲۰، برخی سینماها درحال بازیابی خود هستند. اگرچه فرآیند بازگشت به دوره عادی سینماها بسیار کند و با افزایش‌های حداقلی در فروش آغاز شده اما همین افزایش اندک نیز‌‌ نویدبخش آینده‌ای امیدوارکننده است. البته نباید فراموش کنیم که سینماهای چین از سه ماه پیش روند صعودی خود را دوباره از سر گرفته‌ و سینماهای این بازار بزرگ تقریبا به روزهای پیشاکرونا بازگشته‌اند.

جَنگ کمدی پرزیدنت‌های آمریکایی

دوشنبه, 10 آذر 1399
از چهار سال پیش که اوباما رخت ریاست جمهوری آمریکا را از تنش درآورد، تصمیم گرفت تا وارد کارهای هنری و تلویزیونی شود. او در همان سال‌ها اعلام کرد که با همکاری همسرش، قصد دارد برنامه‌هایی برای تلویزیون بسازد. در آن سال‌ها گمان می‌رفت که تنها رئیس‌جمهور سیاه‌پوست آمریکایی قرار است به کلی از سیاست دست بکشد؛ اما این گمانه‌ها کارگر نیفتاد و باراک اوباما به‌ویژه در چند ماه اخیر تلاش بسیاری کرد تا جانشین خودش را از کاخ سفید بیرون براند و البته موفق شد. اما این تنها کاری نبود که اوبامای دموکرات در قبال هم‌سنخ جمهوری‌خواهش انجام داد. رفتارهای عجیب و غریب، تصمیم‌های ناگهانی و دور از آینده‌نگری و به طورکلی شکل نوظهور مدیریت ترامپ در آمریکا، اوباما را بر آن داشته تا با محوریت شخصیت ترامپ، یک سریال کمدی بسازد. اوباما برای ساخت این سریال از کمپانی معروف فیلم‌سازی نتفلیکس کمک خواهد گرفت.
تحلیل بازار هنر ایران در شرایط تحریمی

تحلیل بازار هنر ایران در شرایط تحریمی

دوشنبه, 10 آذر 1399
بازار هنر ایران به‌رغم اینکه روزهای بسیار دشواری را به لحاظ تحریم‌های چند سال اخیر از سرگذرانده، اما توانسته رونق نسبی بازارهای بین‌المللی خود را حفظ کند. این در حالی است که کرونا باری تازه‌تر بر دوش بازار هنر ایران نهاده و دشواری‌های مراودات بین‌المللی را نیز بیش از پیش کرده است. با این حال اما اقتصاد هنر ایران از نفس نیفتاده و همین اتفاق موجب توجه برخی رسانه‌های خارجی به چنین موضوعی شده است. «آسیا‌تایمز» شبکه خبری هنگ‌کنگ به‌تازگی در تحلیلی به بازتاب هنر ایران در عرصه جهانی و اقتصاد بین‌المللی آن در دوران تحریم‌های آمریکا پرداخته است.

شرایط معافیت حق بیمه سهم کارفرمایان

دوشنبه, 10 آذر 1399
رئیس اتاق اصناف ایران گفت: سازمان تامین‌اجتماعی چندی پیش با صدور بخشنامه‌ای کارفرمایان کارگاه‌های با تعداد کارگران زیر ۵ نفر را در صورت انتقال کارگاه‌ها، از تسهیلات موضوع قانون معافیت از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما که پیش‌تر طبق مصوبه ۱۶/ ۱۲/ ۱۳۶۱ مجلس شورای اسلامی، اعمال می‌شد، محروم کرد، اما با رایزنی‌های انجام شده از سوی هیات‌رئیسه اتاق اصناف ایران و براساس بخشنامه جدید سازمان تامین‌اجتماعی این مشکل رفع شده است.

پلمب پنج قهوه خانه متخلف

دوشنبه, 10 آذر 1399
رئیس اتاق اصناف شهر ری اظهار کرد: بازرسان اتاق اصناف و اماکن شهرستان ری در بازرسی‌های خود از ۲۰ سفره خانه و قهوه‌خانه توانستند پنج قهوه خانه متخلف را کشف کنند. لطف‌الله ستاره،با بیان اینکه گشت‌های مشترک اتاق اصناف و اداره اماکن برای نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تمامی اصناف شهرستان ری را زیرنظر دارند، خاطرنشان کرد: همه اصناف باید دستورالعمل صادر شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا را اجرا کنند.

تقدیر از جامعه بزرگ اصناف و بازاریان

دوشنبه, 10 آذر 1399
خزانه‌دار و عضو هیات‌رئیسه اتاق اصناف ایران و رئیس اتاق اصناف مشهد، از تعامل و همکاری بازاریان و اصناف برای رعایت محدودیت‌های اخیر در راستای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا تقدیر و تشکر کرد و افزود: نقش‌آفرینی‌های جامعه بزرگ اصناف در تمام برهه‌های زمانی از آغاز روند شکل‌گیری انقلاب و بعد از آن، در زمان‌های هشت سال دفاع‌مقدس، ایام سازندگی، تحریم‌های ظالمانه اقتصادی و حتی درشرایط سخت اقتصادی کنونی برکسی پوشیده نیست.

۶ هزار واحد صنفی متخلف در البرز اخطار دریافت کردند

دوشنبه, 10 آذر 1399
رئیس اتاق اصناف مرکز استان البرز با اشاره به تشدید نظارت‌های کرونایی اعلام کرد در این زمینه ۶ هزار و ۶۶۰ واحد صنفی متخلف طی چند روز اخیر در استان اخطار دریافت کردند.
اراده‌ای برای کنترل نهاده‌های دامی نیست

اراده‌ای برای کنترل نهاده‌های دامی نیست

دوشنبه, 10 آذر 1399
امنیت ملی هر کشور دارای ارکان تعیین‌شده‌ای است که قانون اساسی صریحا به آن اشاره کرده است. یکی از پایه‌های امنیت ملی هر کشوری، امنیت غذایی آنجاست. وقتی انفجار بیروت این شهر زیبا را لرزاند تازه بر همه روشن شد آذوقه سیلوهایش چقدر کم بود که دولتش مجبور به درخواست کمک شد. البته در علوم مدیریت امروز و کشورهای توسعه‌یافته قرار نیست در همه محصولات به خودکفایی برسیم. مهم‌ترین کار مدیران در این بخش، تامین امنیت غذایی شهروندان است اما تفسیر و روش‌های متنوع مدیران در دوره‌های مختلف باعث سیاست‌گذاری و اجراهای غیرکارشناسی شده است.

اشتغال به‌کار 1830 نفر در زندان‌های آذربایجان‌شرقی

دوشنبه, 10 آذر 1399
رئیس‌کل دادگستری آذربایجان‌شرقی گفت: براساس برنامه‌های در نظر گرفته شده برای ۹۰۰ نفر در زندان‌های استان اشتغال پیش‌بینی شده بود که خوشبختانه اکنون هزار و ۸۳۰ نفر در زندان‌های استان مشغول به‌کار هستند. خلیل‌اللهی با اشاره به سیاست‌های تحولی قوه قضائیه در مورد کاهش جمعیت کیفری، گفت: برای کاهش جمعیت کیفری، بخشنامه‌ای صادر شده که براساس آن، برای هر فردی که قرار تامین صادر می‌شود اگر توان معرفی وثیقه ندارد، تا ۱۷ عصر به زندان منتقل نمی‌شود تا بتوانند وثیقه یا ضامن معرفی کند. وی اضافه کرد: در ۶ ماه نخست سال‌جاری ۲۹۸ نفر از متهمانی که برایشان قرار صادر شده بود و توان معرفی وثیقه نداشتند، در زمان قاضی کشیک آزاد شدند.

اجرای ۴۰۰ میلیارد تومان طرح ارس توسط قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص)

دوشنبه, 10 آذر 1399
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس از امضای تفاهم‌نامه ۴۰۰ میلیارد تومانی با قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) برای اجرای طرح‌های عمرانی در این منطقه خبر داد. محسن نریمان افزود: براساس این تفاهم‌نامه انجام مطالعات اولیه و تفصیلی براساس استانداردها و الزامات نظام فنی و اجرایی کشوری بر عهده سازمان منطقه آزاد ارس است و پس از انجام مطالعات، قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) باید طی مدت تعیین شده طرح‌های عمرانی ارس را آماده‌سازی کند و تحویل دهد. مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس افزود: اجرای طرح به‌صورت سه عاملی بوده و نظارت بر حسن اجرای طرح برعهده مهندسان مشاور صاحب صلاحیت خواهد بود و به‌منظور تسریع در اجرا و اتخاذ رویه واحد برای افزایش کیفیت و بهره‌وری، نظارت کارگاهی و عالیه توسط مهندس مشاور انجام خواهد شد.

ایجاد مرکز نوآوری معدن در آذربایجان‌شرقی

دوشنبه, 10 آذر 1399
مرکز نوآوری معدن در آذربایجان‌شرقی برای حمایت از ایده‌ها و طرح‌های نوآورانه در حوزه معدن به همت پارک علم و فناوری استان با حمایت مجتمع مس سونگون در تبریز راه‌اندازی ‌می‌شود. رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در بازدید مدیرعامل مجتمع مس سونگون از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی با اعلام این خبر گفت: بسترسازی برای پیاده‌سازی ایده‌های نو مبتنی بر دانش، ایجاد زمینه مناسب برای ظهور و حمایت از خلاقیت جوانان به ویژه فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و مراکز علمی، پرورش و بقای محصول نوآورانه و هدایت آنها تا مرحله تبدیل شدن به محصولات فناورانه قابل عرضه به بازار از اهداف ایجاد مراکز نوآوری است. عبدالرضا واعظی از راه‌اندازی دومین صندوق پژوهش و فناوری استان در آینده نزدیک خبر داد و افزود: این صندوق با سرمایه اولیه یکصد میلیارد ریال با مشارکت ۴۰ درصدی بخش دولتی و ۶۰ درصدی بخش‌خصوصی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

هوشمند‌سازی 5 هزار مشترک برق تبریز دارای کنتور

دوشنبه, 10 آذر 1399
مدیرعامل شرکت توزیع برق تبریز گفت: تاکنون ۵ هزار مشترک برق تبریز به کنتور فرا سامانه هوشمند اندازه‌گیری انرژی، موسوم به «فها» مجهز شدند. عادل کاظمی گفت: سال گذشته تعداد کنتورهای برق هوشمند تبریز ۲ هزار عدد بود که با رشد بیش از ۱۰۰ درصدی به ۵ هزار عدد رسید. وی افزود: در این نوع کنتورها اطلاعات مشترکان بیست‌وپنجم هر ماه به‌صورت مکانیزه و از راه دور قرائت می‌شود و بر این اساس صورتحساب صادر می‌شود.
پنج پیوند توریستی ایران و ایتالیا

پنج پیوند توریستی ایران و ایتالیا

دوشنبه, 10 آذر 1399
با توجه به اینکه صنعت گردشگری جهان به علت شیوع ویروس کرونا آسیب‌های جدی را تجربه کرده است. بازار توریسم در ایران نیز در رکود فرو رفته به‌طوری که صاحبان کسب‌وکارهای مرتبط با این بازار اغلب متضرر شده و برخی به علت ورشکستگی شغل خود را تغییر داده‌اند. از همین رو مشورت با کشورهایی که در دوران قبل از شیوع ویروس کووید-۱۹ درحوزه گردشگری جزو فعالان مطرح بوده‌اند یکی از بهترین اقدامات مهم در این دوران که حجم سفر‌ها کاهش داشته و مسوولان و متولیان این حوزه زمان فراغت بیشتری دارند محسوب می‌شود. یکی از کشورهای مطرح و موفق در بازار توریسم ایتالیا است که از نظر برخی جنبه‌ها به‌خصوص جذابیت‌های گردشگری و میراثی به ایران نزدیک است بنابراین ما می‌توانیم در این راستا با آنها مشارکت‌هایی داشته باشیم.

روان‌شناسی رشد استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های نوپا

دوشنبه, 10 آذر 1399
جیمز کوریر(James Currier) یکی از برجسته‌ترین کارشناسان سیلیکون ولی در حوزه رشد و تاثیرات شبکه است. او یک کارآفرین زنجیره‌ای (serial entrepreneur) است؛ کارآفرین زنجیره‌ای کسی است که در طول زندگی حرفه‌ای‌اش مشاغل مختلفی را راه‌اندازی و اداره کرده است.

شش روش طلایی برای مدیریت نسل هزاره به‌عنوان مدیران آینده

دوشنبه, 10 آذر 1399
برای نسل‌های گذشته، تنها معنی کار کردن این بود که «باید نسبت به وظایف قاعده‌مند باشیم.» هر گونه ارتقای شغلی یا پاداش، منوط به تعهد سفت و سخت به کار، وفاداری به شرکت و شاید مهم‌تر از همه چیز سر وقت آمدن و رفتن بود. چندین سال طول می‌کشید تا این افراد بر کار مسلط شوند و برای پذیرفتن مسوولیت‌های بیشتر آماده شوند. سپس نسل Y یا همان نسل هزاره (متولدین ۱۹۸۱ تا ۱۹۹۶) وارد عرصه کار شد و تغییراتی مطابق خواسته‌های خود ایجاد کرد.
به فروش رساندن  ایران در دوره قاجار

به فروش رساندن ایران در دوره قاجار

دوشنبه, 10 آذر 1399
در سال ۱۹۰۸ یک موسسه (فرم) یونانی توانست امتیاز بهره‌برداری از جنگل‌ها را به دست آورد. دولت ایران هر چه را که ممکن بود، به خارجی‌ها می‌فروخت، حتی امتیاز انحصار حفریات تاریخی (در سال ۱۹۰۰ به فرانسوی‌ها) و تشکیل قمارخانه‌ها (در سال ۱۸۸۰ به بلژیکی‌ها) صادر شد. در نیمه دوم قرن نوزدهم، تجارت خارجی ایران نیز به‌طور قابل ملاحظه‌ای با کشورهای اروپایی توسعه یافت.
هنری بیرکس بازرگان و جواهرساز کانادایی

هنری بیرکس بازرگان و جواهرساز کانادایی

دوشنبه, 10 آذر 1399
هنری بیرکس (Henry Birks) بازرگان و جواهرساز کانادایی و موسس «هنری بیرکس‌اند سانز» یک فروشگاه زنجیره‌ای در زمینه فروش جواهرآلات گران‌قیمت بود. او در ۳۰ نوامبر ۱۸۴۰ در لووِر مونترال در یک خانواده مهاجر انگلیسی به دنیا آمد و در حوزه بازرگانی تحصیل کرد. خانواده وی در ۱۸۳۲ از یورکشایر به کانادا مهاجرت کرده بودند. بیرکس در ۱۸۵۷ وارد «ساویج‌ولیمان» شد که در آن زمان بهترین جواهرساز و سازنده ساعت در کانادا به شمار می‌رفت. هر چند بیرکس در ۱۹۶۸ به یکی از شرکای این شرکت تبدیل شد اما مشکلات مالی شرکت یاد شده بیرکس را ناگزیر به ترک آن در ۱۸۷۷ کرد.
ویلم دی ولامینگ دریانورد و کاشف هلندی

ویلم دی ولامینگ دریانورد و کاشف هلندی

دوشنبه, 10 آذر 1399
ویلم هسلز دی ولامینگ (Willem Hesselsz de Vlamingh) دریانورد و کاشف هلندی قرن هفدهم بود که توانست کرانه غرب میانه هلند جدید (استرالیا) را کشف کند؛ او در جایی لنگر انداخت که اکنون شهر پرت در کناره رودخانه سوان نامیده می‌شود.
دیدنِ آینده

دیدنِ آینده

دوشنبه, 10 آذر 1399
همه منتظر شیخ

همه منتظر شیخ

دوشنبه, 10 آذر 1399
بدون شک شیخ دیاباته پارسال در زمره بهترین بازیکنان استقلال بود. او با ۱۵ گل زده صاحب کفش طلای لیگ نوزدهم شد و به انتظار ۱۱ ساله آبی‌پوشان برای داشتن آقای گل پایان داد. حفظ این بازیکن برای فصل جدید در زمره مهم‌ترین خواسته‌های هواداران بود که نهایتا اتفاق هم افتاد.

فکری محروم شد

دوشنبه, 10 آذر 1399
محمود فکری، سرمربی استقلال به دلیل استفاده از الفاظ نامناسب در پایان بازی با فولاد خوزستان یک جلسه از همراهی تیمش محروم شد. به این ترتیب فکری در دیدار روز سه‌شنبه با پیکان نمی‌تواند روی نیمکت آبی‌پوشان بنشیند.

امروز؛ پرسپولیس- شهرخودرو

دوشنبه, 10 آذر 1399
مسابقات هفته چهارم لیگ برتر فوتبال از امروز با انجام سه بازی آغاز می‌شود. بر این اساس از ساعت ۱۶:۳۰ در تبریز ماشین‌سازی میزبان گل‌گهر سیرجان است و از ساعت ۱۶:۳۵ فولاد در اهواز به مصاف آلومینیوم اراک می‌رود. در مهم‌ترین بازی امروز اما پرسپولیس از ساعت ۱۶:۱۵ در ورزشگاه آزادی از شهرخودرو پذیرایی خواهد کرد. سرخپوشان از سه بازی قبلی پنج امتیاز کسب کرده‌اند و تنها یک گل زده‌اند. در سمت مقابل شهرخودرو از سه بازی قبلی صاحب چهار امتیاز شده است. مهدی رحمتی سرمربی تیم مشهدی به خاطر اخراج از روی نیمکت در بازی قبلی، امروز از روی سکوها باید بازی را تماشا کند. سایر مسابقات این هفته فردا برگزار می‌شود.
میلیاردر روس به «هزار» رسید

میلیاردر روس به «هزار» رسید

دوشنبه, 10 آذر 1399
هزار؛ این عدد بزرگ، مجموع مسابقاتی است که تیم فوتبال چلسی زیر نظر رومن آبراموویچ، میلیاردر روسی برگزار کرده است. تعداد مسابقات چلسی در تملک آبراموویچ، یکشنبه‌شب چهار رقمی شد؛ روزی که اتفاقا در تقویم ایرانی هم تاریخ رندی داشت؛ ۹/ ۹/ ۹۹! دیدار با تاتنهام و ملاقات با ژوزه مورینیو که زمانی سرمربی منتخب مالک روس در چلسی بود، او را به عدد هزار رساند. آبراموویچ سال ۲۰۰۳ در ورزشگاه اولدترافورد از نزدیک تماشاگر بازی مهیج منچستریونایتد و رئال مادرید بود؛ همان مسابقه‌ای که مادریدی‌ها با هت‌تریک رونالدوی برزیلی آن را ۴ بر ۳ بردند. میلیاردر روس آن شب چنان تحت‌تاثیر جذابیت فوتبال قرار گرفت که ترجیح داد یک باشگاه بخرد. در نتیجه چند ماه بعد چلسی لندن را از کن بیتس تاجر اهل انگستان به قیمت ۱۴۰ میلیون پوند خرید و تاریخ آبی‌پوشان را متحول کرد.
پسر زیدان رفت، نوه پروین آمد!

پسر زیدان رفت، نوه پروین آمد!

دوشنبه, 10 آذر 1399
یکی از حواشی این روزهای فوتبال ایران، حضور نوه علی پروین در تیم نوجوانان پرسپولیس بود. نوه علی آقا «والارضا» نام دارد. او پسر آرش فرزین، مترجم راینر سوبل در لیگ چهارم است. حضور فرزین در آن سمت زمانی جنجالی شد که تحریف ترجمه‌های سرمربی آلمانی از سوی او برملا شد. آن زمان سوبل در مصاحبه‌ای به انتقاد از علی پروین، مدیرفنی وقت تیم پرداخت؛ اما آرش فرزین مقابل دوربین‌های تلویزیونی این مطالب را به تمجید از پدر همسرش تغییر داد. زیرکی و دقت نظر یک دانشجوی زبان آلمانی باعث شد او متوجه داستان شود و با ارسال مستندات به برنامه نود، همه را در جریان بگذارد. حالا ۱۶ سال بعد از آن روزها فرزند فرزین و نوه پروین خبرساز شده است. او درحالی به تیم نوجوان پرسپولیس آمده که هم اضافه‌وزن مشهودی دارد و هم سابقا به‌طور مکرر از زبان علی پروین شنیده بودیم که این نوه‌اش هوادار استقلال است.

تولید موبایلی که از سه جا تا می‌شود

دوشنبه, 10 آذر 1399
انتشار چند طرح متعلق به شرکت سامسونگ نشان می‌دهد این شرکت قصد دارد موبایلی بسازد که سه بار تا می‌شود. طرح دیگر این شرکت دستگاهی با نمایشگر لوله شونده است.طرح موبایلی که سه بار تا می‌شود، تا حدی شبیه حق امتیاز اختراعی است که سه ماه قبل ثبت شد و طبق گزارش‌ها به «گلکسی زد فولد۳» تعلق دارد.

آغاز برخورد با ناشران کپی‌های غیرقانونی بازی‌های ایرانی از دی‎ماه

دوشنبه, 10 آذر 1399
معاون نظارت بنیاد ملی‌ بازی‌های رایانه‌ای گفت:براساس برنامه حمایت از تولیدکنندگان داخلی، از ابتدای دی‌ماه با عرضه‌کنندگان بازی‌هایی که با هر تغییری حق پدیدآورنده را ضایع کند، برخورد خواهد شد.

چگونه هوش مصنوعی حاکمیت شرکتی را تغییر می‌دهد؟

دوشنبه, 10 آذر 1399
سرمایه‌گذاری‌های روزافزون در فناوری هوش مصنوعی (AI) زمینه تحول شگرفی را به‌ویژه در سازمان‌های مبتنی بر فناوری به‌وجود آورده است.

رونمایی از نخستین کاربری صحیح و فراگیر کارت ملی هوشمند

دوشنبه, 10 آذر 1399
وزیر ارتباطات در ویدئو‌کنفرانسی در جمع مدیران پست بانک، از اولین کاربری صحیح و فراگیر کارت ملی هوشمند در دولت الکترونیک رونمایی کرد. وی گفت: به‌زودی این کار در همه دستگاه‌ها فراگیر خواهد شد.
کربن؛ راز کثیف دیتاسنترهای غول‌های تکنولوژی

کربن؛ راز کثیف دیتاسنترهای غول‌های تکنولوژی

دوشنبه, 10 آذر 1399
دیتاسنترها به اندازه صنعت حمل‌ونقل هوایی هوا را آلوده می‌کنند. با این اوصاف است که مدیران شرکت‌های تکنولوژی به‌دنبال راه‌های نوآورانه برای پاکسازی این تصویر تاریک و سیاه دیتاسنترها هستند. در ماه سپتامبر گذشته عده‌ای یک سیلندر فلزی ۴۰ فوتی را از آب‌های جزایر اورکنی در شمال‌شرقی اسکاتلند، بیرون کشیدند. آنها مهندسان فعال در صنعت نفت و گاز نبودند که به دریای شمال آمده باشند؛ آنها کارمندان شرکت مایکروسافت بودند. این تیم با کمک متخصصان علوم دریایی، این سیلندر را که در واقع دیتاسنتری با لوگوی بزرگ غول نرم‌افزاری جهان بود، از بستر دریا بیرون آوردند. مایکروسافت در راستای پروژه‌ای به نام «ناتیک»، می‌خواست این موضوع را ارزیابی کند که آیا دیتاسنترها در زیر آب و با وجود رطوبت، نسبت به روی زمین عملکرد بهتری دارند یا خیر. این کار چیزی بیش از یک مانور برای ارزیابی بازدهی و بهره‌وری بود.

بیمه کرونای سامان، فرانشیز و معرفی نامه ندارد

دوشنبه, 10 آذر 1399
معاون اداره نظارت بر صدور بیمه‌نامه‌های عمر و حوادث شرکت بیمه سامان با بیان اینکه بیمه کرونای این شرکت نه‌تنها تا حد قابل‌توجهی هزینه‌های درمان مبتلایان به این بیماری را جبران می‌کند، بلکه سهم بیمار از کل هزینه‌ها را نیز به حداقل می‌رساند، گفت: این بیمه‌نامه، بوروکراسی‌های اداری برای دریافت خسارت را نیز از بین برده است. مطهره ملاپور با اشاره به اینکه ابتلا به بیماری کرونا می‌تواند هزینه‌های زیادی را به فرد مبتلا و خانواده‌اش تحمیل کند، ادامه داد: بیمه کرونای بیمه سامان این زمینه را فراهم کرده است که مشکلات مالی این عده به حداقل رسیده و تقریبا بدون نیاز مالی، دوره درمان بیماری کرونا طی شود.
بخشی‌نگری آفت صنعت  قطعه‌سازی است

بخشی‌نگری آفت صنعت قطعه‌سازی است

دوشنبه, 10 آذر 1399
بخشی‌نگری مانع از ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط برای ترخیص به موقع کالا از گمرک شده است. امیرحسین جلالی، نایب رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی استان تهران با بیان مطلب فوق معتقد است: انجام هماهنگی‌ها میان دستگاه‌ها و نهادها برای ترخیص کالا از گمرک کار ساده‌ای است، اما اینکه دراین‌باره به نتیجه ملموسی نمی‌رسیم جای سوال دارد. وی افزود: دستگاه‌های مختلفی مانند وزارتخانه‌های صمت، کار، بهداشت و بانک مرکزی، گمرک، سازمان امور مالیاتی و سازمان حفاظت محیط‌زیست در امر تولید دخالت دارند که هر کدام متوجه بخش خود هستند و به تولید کاری ندارند که این بزرگ‌ترین آفت تولید است. جلالی تاکید کرد: هم اکنون ۱۰۰ هزار خودروی ناقص در کف کارخانه‌ها است؛ در حالی که قطعه‌های بسیاری در گمرک مانده است، اما نمی‌توانیم آن را ترخیص کنیم و به خط تولید ببریم.
« بوعلی» آماده عرضه؛ «ایلام» در آستانه افتتاح

« بوعلی» آماده عرضه؛ «ایلام» در آستانه افتتاح

دوشنبه, 10 آذر 1399
مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس از عرضه بوعلی طی ۱۰ روز آینده خبر داد. جعفر ربیعی در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با اشاره به اینکه سه شرکت «بوعلی»، «اروند» و «بندر امام» آماده ورود به بورس هستند، گفت: قیمت‌گذاری «بوعلی» انجام شده و در بورس پذیرش و نماد آن درج شده و اکنون منتظر عرضه از سوی بورس هستیم که به‌زودی تا دو هفته آینده این عرضه صورت خواهد پذیرفت. وی با اشاره به اینکه در مرحله اول ۱۲ درصد از سهام «بوعلی» برای عموم عرضه می‌شود و ۳ درصد از این سهام هم به صندوق‌های سرمایه‌گذاری تعلق می‌گیرد، افزود: در نظر داریم در صورت شرایط مناسب بازار ۳ درصد دیگر را هم ظرف دو ماه بعد از عرضه اولیه عرضه کنیم. وی «بوعلی» را از شرکت‌های بزرگ پتروشیمی دانست که حدود یک‌چهارم پتروشیمی نوری دانست. ربیعی با اشاره به اینکه «اروند» نیز پذیرش شده و به احتمال زیاد طی همین هفته قیمت عرضه آن در هلدینگ تصویب می‌شود، ادامه داد: به‌فاصله دو تا سه‌هفته بعد از بوعلی ۱۲ درصد از سهام اروند نیز عرضه خواهد شد. به گفته وی، پتروشیمی اروند غول پی‌وی‌سی کشور و منطقه است.
کرونا ساختار کوکاکولا را تغییر می‌دهد

کرونا ساختار کوکاکولا را تغییر می‌دهد

دوشنبه, 10 آذر 1399
شرکت کوکاکولا در واکنش به همه‌گیری کرونا، تعدادی از برندهای خود را کاهش می‌دهد، هزاران کارگر را تعدیل می‌کند و استراتژی بازاریابی‌اش را تغییر می‌دهد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از وال‌استریت‌ ژورنال، برنامه‌های استراتژیک کوکاکولا برای درک بهتر مسیر کلی مصرف‌کنندگان در سال ۲۰۱۷ آغاز شد؛ اما حالا به گفته جان مورفی، مدیر مالی این شرکت، همه‌گیری، نیاز به این تغییرات را تسریع کرده است.
افزایش بهره‌وری با ساختمان‌های اداری مدرن

افزایش بهره‌وری با ساختمان‌های اداری مدرن

دوشنبه, 10 آذر 1399
طراحی ساختمان اداری ملزم به اصول و ضوابطی است که باید محل کار با هر فعالیت اداری را سازمان‌دهی کند. نحوه سازمان‌دهی یک ساختمان اداری در چند مورد خلاصه می‌شود که اهداف اصول طراحی ساختمان اداری به شمار می‌روند. فضاها و عملکردهای ضروری یک ساختمان اداری شامل ساختار، طراحی نمای ساختمان اداری، متریال‌های نما، طراحی نورپردازی نما، سیرکولایسون، دفاتر، ویژگی‌های رفع نیازهای ارباب‌رجوع در فضا و فناوری‌های نوین است.
یکه‌تازی بورس در بازارهای داخلی

یکه‌تازی بورس در بازارهای داخلی

دوشنبه, 10 آذر 1399
یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.

پیش‌بینی وزیر عراقی از افزایش بهای نفت

دوشنبه, 10 آذر 1399
«احسان عبدالجبار»، وزیر نفت عراق با دفاع از توافق «اوپک‌پلاس» درخصوص کاهش تولید کشورهای صادرکننده این فرآورده، برای دومین بار در طول سه ماه گذشته دیروز (یکشنبه) در گفت وگو با روزنامه دولتی «الصباح» تاکید کرد که انتظار می‌رود قیمت جهانی نفت در اوایل سال آینده میلادی در نتیجه توافق اوپک پلاس به ۵۰ دلار در هر بشکه برسد.

اعتصاب کارگران نروژی صادرات گاز را مختل کرد

دوشنبه, 10 آذر 1399
صادرات گاز نروژ در پی اعتصاب کارکنان پایانه گازی این کشور کاهش می‌یابد. گسکو، بزرگ‌ترین اپراتور شبکه گاز نروژ روز شنبه اعلام کرد که پایانه صادرات گاز نیهامنا نروژ به‌دلیل اعتصاب کارکنان حراست این تاسیسات در حال تعطیلی است و انتظار می‌رود صادرات گاز این کشور ۵۰ میلیون مترمکعب در روز کاهش یابد.

غرامت ۴۶۷ میلیون دلاری برای شل

دوشنبه, 10 آذر 1399
دادگاه عالی نیجریه درخواست شرکت اروپایی «رویال‌داچ شل» را برای تجدید نظر درباره حکم قبلی مبنی بر پرداخت ۴۶۷ میلیون دلار به سبب خسارات ناشی از آلودگی نفتی که تقریبا پنج دهه پیش در آب‌های این کشور رخ داده بود، رد کرد.

ایران در میان صادر‌کنندگان برتر اوره و آمونیاک

دوشنبه, 10 آذر 1399
ایران به دلیل قیمت مناسب گاز و موقعیت استراتژیک خود از قطب‌های مهم تولید اوره و آمونیاک در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود.
افزایش قیمت حبوبات

افزایش قیمت حبوبات

دوشنبه, 10 آذر 1399
شاید حبوبات را بتوان پرچمدار افزایش قیمت در حوزه کالاهای تولید داخل دانست.این اقلام پر مصرف در هفته گذشته یک جهش قیمتی دیگر داشت و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال نیز این روال افزایش قیمت با شدت کمتری ادامه داشته باشد.
بازار کم‌رمق گوشت قرمز

بازار کم‌رمق گوشت قرمز

دوشنبه, 10 آذر 1399
علی‌اصغر ملکی، رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفند گفت: بازار گوشت قرمز کم رونق است و شرایط به نحوی شده که مردم تنها در هفته اول هر ماه پس از دریافت حقوق می‌توانند گوشت قرمز خریداری کنند و پس از آن بازار از رمق می‌افتد. ملکی قیمت توزیع هر کیلوگرم لاشه گوسفندی برای مغازه‌داران را ۱۰۸ تا ۱۱۲ هزار تومان عنوان کرد و افزود: معمولا مغازه‌داران با احتساب سود ۱۰ درصدی گوشت را به دست مشتری می‌دهند.وی قیمت خرید هر کیلوگرم دام زنده از دامدار را کمی بیش از ۵۰ هزار تومان اعلام کرد. به گفته ملکی، قیمت در نقاط مختلف کشور تقریبا یکسان است و تنها ۱ تا ۲ هزار تومان اختلاف قیمت وجود دارد.
کاهش قاچاق سیگار

کاهش قاچاق سیگار

دوشنبه, 10 آذر 1399
جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که برآورد قاچاق سیگار در ۷ ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹/ ۸ درصد افزایش یافته و بعد از مدت‌ها در سال جاری میزان افزایش قاچاق سیگار تک رقمی شده است.
کاهش تخلف اصناف

کاهش تخلف اصناف

دوشنبه, 10 آذر 1399
بهنام نیک‌منش در مورد میزان تخلفات اصناف در دوره محدودیت‌های دوهفته‌ای کرونایی اظهار کرد: میزان تخلفات اصنافی که در معاونت بازرسی و نظارت اتاق اصناف ایران محاسبه کردیم کمتر از ۱۳ درصد بوده است که بیشتر آنها مربوط به باز بودن واحدهای صنفی که موظف به تعطیلی در این دو هفته بودند می‌شد.
اقبال به کرماشا و زملارد

اقبال به کرماشا و زملارد

دوشنبه, 10 آذر 1399
چند نماد بورس تهران و فرابورس تهران بیشترین نسبت قدرت خریدار به فروشنده را به‌دست آورده‌اند؛ این روند گویای هجوم تقاضای پول‌های کلان به این نماد‌‌هاست.

بازی خوانی کرازی

دوشنبه, 10 آذر 1399
گروه شیشه رازی عرضه کننده بسته‌بندی‌های شیشه‌ای موادغذایی و آشامیدنی از جمله شیشه سرکه، روغن و نوشابه و... همچنین انواع مختلف شیشه‌های دارویی است. گروه شیشه رازی با بیش از ۲۰ سال سابقه تولید ارائه دهنده بیش از ۵۰۰ محصول با طرح‌های سفارشی و همچنین محصولات استاندارد به مشتریان بازار داخلی و برخی از کشورهای خارجی است.جمع کل حقوق مالکانه این شرکت منتهی به آخرین صورت‌های مالی و با در نظر گرفتن مازاد تجدید ارزیابی شده دارایی‌ها معادل ۲۵۱.۵۲۹.۴۰۰.۰۰۰ تومان است.
حرکت به سمت سقف تاریخی

حرکت به سمت سقف تاریخی

دوشنبه, 10 آذر 1399
شاخص گروه لاستیک از سال ۹۰ در قالب یک کانال صعودی درحال ‌حرکت بود. با توجه به مجوز افزایش قیمت تایر و اقبال بازار سرمایه در سال ۹۸ از سقف کانال صعودی عبور کرد و پس از رسیدن به سقف کانال بسط‌یافته محدوده ۴۶۰.۰۰۰ واحد در مرداد ماه سال ۹۹ دچار افت کمی شد.
روند احیای شاخص لاستیک

روند احیای شاخص لاستیک

دوشنبه, 10 آذر 1399
شاخص صنعت لاستیک در ۱۵ روز کاری گذشته با حدود ۳۱ درصد افزایش از محدوده ۳۰۰ هزار واحد به محدوده ۳۹۴ هزار واحد رسید. این شاخص حدود ۱۰ روز کاری قبل روند نزولی میان‌مدت خود را به سمت بالا شکست و با تشکیل روند صعودی در کوتاه‌مدت نه تنها می‌توان گفت ریزش این شاخص به پایان رسیده بلکه می‌توان امید داشت این حرکت صعودی تا محدوده سقف قبلی یعنی ۴۶۵ هزار واحد ادامه پیدا کند. در این سناریو که محتمل‌ترین سناریوی پیش روی صنعت لاستیک است، محدوده ۴۲۰ هزار واحد به‌عنوان سطح مقاومتی شناخته می‌شود و می‌تواند مانع بیشتر افزایش قیمت‌ها شود.

اطلاعات مهم بر محور جابه‌جایی‌های سهام

دوشنبه, 10 آذر 1399
روز گذشته اخبار مربوط به افشای اطلاعات بااهمیت بیشتر روی دو موضوع تغییرات قیمتی و واگذاری سهام در گروه «الف» و موضوع توثیق سهام در گروه «ب» قرار داشت.
کاهش موارد خسارت‌های پرداختی

کاهش موارد خسارت‌های پرداختی

دوشنبه, 10 آذر 1399
بیمه به‌عنوان یکی از ابزارهای کارآی مدیریت ریسک و تامین امنیت و آرامش خاطر از یکسو سبب گسترش رفاه اجتماعی و از سوی دیگر باعث رشد سرمایه‌گذاری شده و در پی آن، تولید با سرعت بیشتری رشد کرده و اقتصاد رونق می‌گیرد. صنعت بیمه به‌عنوان یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی از یکسو به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نهادهای اقتصادی مطرح بوده و از سوی دیگر فعالیت سایر نهادها را پشتیبانی می‌کند. بازارهای مالی متشکل از بیمه، بورس و بانک را می‌توان مثلث توسعه مالی نامید که در آن بانک به‌عنوان نهاد بازار پول، بورس به‌عنوان نهاد بازار سرمایه و بیمه به‌عنوان نهاد بازار اطمینان با ارتباط دوسویه به توسعه مالی کمک می­‌کنند و در نهایت پویایی و رشد اقتصادی را به همراه دارند.

بستر غیرمنقول بورس‌کالا

دوشنبه, 10 آذر 1399
عرضه زمین به مساحت ٣ هزار و ٦٢٣ مترمربع متعلق به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح واقع در شهرستان دماوند (دشت‌مشاء) و با قیمت پیشنهادی ۱۳۰میلیارد ریال روز گذشته روی تابلوی بورس‌کالای ایران برای معامله ثبت شد که این ملک با قیمت پایه به فروش رسید.
فرصت‌ها و تهدیدات فلز سرخ

فرصت‌ها و تهدیدات فلز سرخ

دوشنبه, 10 آذر 1399
رشد قیمت‌های جهانی و شکسته‌شدن رکورد ۷ ساله آن اگرچه در نگاه اول برای صنعت مس موفقیت بزرگی است اما تبعات خاص خود را در صنایع مصرف‌کننده برجای می‌گذارد. کاهش جذابیت خرید کاتد مس از بورس کالا در کنار رشد پتانسیل صادرات دوگانه‌ای است که می‌تواند تبعات مثبت و منفی بسیاری به همراه داشته باشد. همیشه در رشد نرخ ، رونق و سودآوری تولید افزایش می یابد اما شرایط فعلی در اقتصاد کشور کاهش تقاضا و فشار بر تولید در صنایع تکمیلی را به همراه داشته است.

مراجعه به پزشک بدون دفترچه بیمه

دوشنبه, 10 آذر 1399
معاونت درمان سازمان تامین‌اجتماعی با صدور یک دستور اداری، نحوه ارائه خدمات درمانی به بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران تحت‌پوشش این سازمان در ایام تعطیلی‌های اجباری را تشریح کرد.

چرایی و چگونگی سیاست پولی انقباضی

دوشنبه, 10 آذر 1399
از شروع سال ۱۳۹۷ و متاثر از دور جدید تحریم‌ها، اقتصاد ایران دچار یک شوک منفی عرضه و رکود تورمی بسیار شدید شد که حتی در دوره جنگ هم تجربه نکرده بود. جلوه بارز این رکود تورمی آن بود که تولید ناخالص داخلی دچار رشد منفی بسیار شدید شد و نرخ تورم نیز جهش بسیار شدیدی کرد.
بازگشت سود معیار به کانال هدف

بازگشت سود معیار به کانال هدف

دوشنبه, 10 آذر 1399
بانک مرکزی اولین عملیات برای بازگردان نرخ سود به کریدور را با موفقیت انجام داده است. جزئیات منتشر شده نشان می‌دهد بانک مرکزی با استفاده از عملیات بازار باز که شامل خرید قطعی، ریپو و اعتبارگیری قاعده‌مند است، توانسته نرخ سود بازار بین بانکی را به محدوده ۱۴ تا ۲۲ درصد بازگرداند. ابزارهای به کار گرفته شده توسط بانک مرکزی علاوه بر روند کاهشی نرخ سود و ایجاد شفافیت اطلاعات، به تفکیک بانک‌های خوب و بد کمک کرده و توانایی سیاست‌گذار پولی برای جذب نقدینگی پس از تزریق آن را افزایش داده است.
غول خودروی آلمان و بحران مدیریت

غول خودروی آلمان و بحران مدیریت

دوشنبه, 10 آذر 1399
شرکت فولکس‌واگن این روزها با بحران‌های مدیریت روبه‌رو است. وب‌سایت آرکانساآنلاین گزارش داد که ریاست شرکت فولکس‌واگن مشکلات زیادی برای انتخاب مدیران ارشد این شرکت دارد و در حال تلاش برای قانع کردن هیات‌مدیره این شرکت در راستای ایجاد اصلاحاتی اساسی است. هربرت دایس تاکنون بیش از سه نامزد را برای جانشینی فرانک ویتر، مدیر مالی این شرکت، پیشنهاد داده است. ویتر نتوانسته بود پیش از دریافت رای هیات ناظر این شرکت خودروساز حمایت افراد ذی‌نفع کلیدی را به خود جلب کند. این مطالب را افرادی گفته‌اند که نمی‌خواهند نامشان فاش شود زیرا مذاکرات جنبه محرمانه دارند.
 کابوس خودروسازی بریتانیا

کابوس خودروسازی بریتانیا

دوشنبه, 10 آذر 1399
برگزیت یا همان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، بدون توافق تجاری، ضررهای زیادی برای خودروسازی بریتانیا به همراه خواهد داشت. گاردین گزارش داد که تحلیل‌های جدید صنعت خودرو نشان می‌دهد اگر برگزیت بدون توافق تجاری انجام شود، خودروسازی بریتانیا در زمینه ارزش تولید با خطر زیانی ۵۵ میلیارد پوندی طی پنج سال روبه‌رو می‌شود. اگر توافقی حاصل نشود، تولید خودروسازی بریتانیا طی یک سال به کمتر از یک میلیون خودرو کاهش می‌یابد و این در حالی است که طی سال ۲۰۱۹ بریتانیا ۳/ ۱ میلیون خودرو تولید کرده است. دلیل اصلی این مساله این است که اعمال تعرفه بخش‌های عظیمی از کسب‌وکار بریتانیا را از کار خواهد انداخت. تا این‌جای کار هم صنعت خودرو سالی دشوار را پشت سر گذاشته است زیرا همه‌گیری ویروس کرونا باعث شده است تمام کارخانه‌های اروپا به‌صورت موقت تعطیل شوند و تقاضای خودروی جدید هم کاهش پیدا کند. در همین وضعیت، شرکت‌های خودروسازی اروپا سال گذشته ۵۴ میلیارد پوند هزینه فناوری خودروی الکتریکی کرده‌اند تا بتوانند در چارچوب قوانین سخت‌گیرانه‌تر انتشار دی‌اکسید کربن فعالیت کنند.
وام دولت ژاپن  به  نیسان

وام دولت ژاپن به نیسان

دوشنبه, 10 آذر 1399
ژاپن وامی ۲ میلیارد دلاری برای افزایش فروش خودرو در آمریکا به شرکت نیسان اعطا کرده‌است. سایت کار باز گزارش داد که شرکت نیسان هنوز بعد از بحران بزرگ مالی، در تلاش است روی پای خودش بایستد. سومین تولیدکننده بزرگ خودرو در ژاپن، وادار به تصمیم‌گیری‌های دردناک اما ضروری شده‌است، تصمیم‌هایی مثل کاهش حضور در بازار اروپایی برای تمرکز بیشتر جهت فروش در چین و آمریکای شمالی که بزرگ‌ترین بازارهای خودرو هستند. نیسان به زودی حمایت‌های مالی از آمریکای شمالی دریافت می‌کند که بیش از کالاها، برای سرمایه‌گذاری روی مشتریان است. رویترز گزارش داده‌است که شرکت نیسان به زودی وام ۲ میلیارد دلاری از دولت دریافت خواهد کرد که هدف آن تامین مالی فروش وسایل نقلیه در آمریکاست. بانک همکاری بین‌المللی ژاپن گفته‌است این وام بخشی از یک توافق ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلاری برای تامین بودجه واحدهای مشتری در این شرکت خودروسازی است. اکثریت خریداران آمریکایی به دنبال تامین مالی هستند و خودروسازان هم تلاش می‌کنند به آنها کمک کنند. برخی از خریداران به دنبال وام‌های بانکی هستند. اقدام اخیر در مورد نیسان به این خریداران کمک خواهد کرد.

خروج دلالان از بازار عمده‌فروشی مرغ

دوشنبه, 10 آذر 1399
وزیر جهاد کشاورزی گفت: از روز دوشنبه هفته گذشته وزارت جهاد کشاورزی با همکاری وزارت صمت به بازار ورود و مرغ گرم و منجمد سالم با کیفیت را وارد بازار کرد، تقریبا می‌توان گفت که بازار را از دست دلالان و واسطه‌ها در بخش عمده‌فروشی، درآوردیم.

4 مولفه جدی برای ورود به بازار صادراتی قطر

دوشنبه, 10 آذر 1399
رایزن اقتصادی سفارت ایران در قطر با بیان اینکه صادرات کالای ایرانی به قطر باید جدی گرفته شود، گفت: قطری‌ها از خرید موادغذایی، انواع میوه و مصالح و وسایل ساختمانی ایرانی استقبال می‌کنند. به گزارش اکسپورتنا، ابوالفضل مرادی، رایزن اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران در قطر، با برشمردن چهار مولفه برای ورود به بازار صادراتی قطر گفت: طیف وسیعی از ظرفیت‌های تجاری برای کالاهای ایرانی در قطر وجود دارد که برخی از آنها بالقوه و برخی بالفعل هستند. وی افزود: صادرات مواد غذایی، میوه و تره بار، مصالح ساختمانی و وسایل ساختمانی از ایران به قطر رونق دارد. به گفته مرادی، برخی از بخش‌های بازارهای قطر اشباع و قیمت‌ها رقابتی شده است و این کار ورود تجار ایرانی را سخت می‌کند؛ این در حالی است که چهار مولفه مهم برای ورود به بازار قطر، شناخت از بازار، آشنایی با سلایق شهروندان قطری، آشنایی با زبان انگلیسی یا عربی و مهارت در انجام مذاکرات تجاری است‌.

مذاکرات تجاری انگلیس و اتحادیه اروپا از سر گرفته شد

دوشنبه, 10 آذر 1399
چیزی به تحویل سال میلادی نمانده و بریتانیا در تکاپوی مذاکره تجاری با اتحادیه اروپاست.
هشدار به واردات از جبهه صادرات

هشدار به واردات از جبهه صادرات

دوشنبه, 10 آذر 1399
کسانی که در واردات و صادرات رفع تعهد ارزی نکرده‌اند، تنبیه می‌شوند. ستاد تنظیم بازار در جدیدترین جلسه خود، دو مصوبه را ابلاغ کرده است. یکی درخصوص واردات صادرکنندگانی که رفع تعهد ارزی نکرده‌اند و دیگری در مورد واردکنندگانی که ارز را دریافت کرده‌اند اما کالایی به کشور وارد نکرده‌اند. بر اساس این مصوبات، ثبت سفارش و تخصیص ارز برای متقاضیانی که کمتر از ۱۰ درصد تعهد ارزی خود را ایفا کرده‌اند، ممنوع شده است. همچنین این ستاد مصوب کرده است که به تمام وارد‌کنندگانی که تا پایان سال ۹۸ تامین ارز داشته و هیچ اقدامی برای واردات کالا یا خرید ارز انجام نداده‌اند، ارز جدید اختصاص نمی‌یابد. این دو تصمیم ستاد تنظیم بازار اقدامات تنبیهی جدیدی است که برای تجار در نظر گرفته شده است.

حمله مرگبار به ارتش افغانستان در غزنی

دوشنبه, 10 آذر 1399
کانال تلویزیونی آریانا روز یکشنبه ۹ آذرماه از قول رئیس یک بیمارستان محلی در غزنی گزارش کرد، در جریان وقوع یک انفجار در این شهر واقع در شرق افغانستان ۳۰ تن کشته و ۲۸ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند. حمله انتحاری بوده و با یک خودرو‌ در مقر ارتش به‌وقوع پیوسته است. رئیس بیمارستان غزنی عنوان کرد تمامی کشته‌ها و مجروحان نیروهای نظامی هستند. «واحدالله جمعه‌زاده»، سخنگوی والی غزنی، به بی‌بی‌سی گفت که این حمله با خودرو نظامی نوع «هاموی» انجام شده است.
نبض آمریکا نمی‌زند

نبض آمریکا نمی‌زند

دوشنبه, 10 آذر 1399
شهر آتلانتیک به شهری بدون ضربان تبدیل شده است. در پیاده روها پرنده پر نمی‌زند. سواحل خالی از سکنه، کازینوها هم همین‌طور. اگرچه پس از چهار ماه، بازگشایی‌های اندکی شده است اما هنوز در ماه پنجم شاهد محدودیت‌های نسبتا بالا هستیم. به نوشته پولیتیکو، ویروس کرونا موجب شده است که موتور اقتصادی این شهر ساحلی به مشکل بربخورد و سرزندگی و معیشت مردم با مشکلات فراوانی روبه رو شده است.
حجم بارش‌ها به مدار صعودی بازگشت

حجم بارش‌ها به مدار صعودی بازگشت

دوشنبه, 10 آذر 1399
وضعیت بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (مهر۹۹) که تا پیش از این رشد منفی داشت، در هشتمین روز آذرماه با رشد ۲درصدی مثبت شد. تازه‌ترین گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران از وضعیت بارش‌ها در سال آبی جاری که از مهرماه آغاز شده، بیانگر آن است که میزان بارش به ۲/ ۴۴ میلی‌متر رسیده است.

سنجش محیط کسب‌وکار با شاخص بانک جهانی معیار مناسبی است؟

دوشنبه, 10 آذر 1399
انتقادهایی که همواره در سطح داخلی و بین‌المللی در مورد شاخص سهولت انجام کسب‌وکار بانک جهانی مطرح بوده است، این سوال را ایجاد می‌کند که آیا این شاخص معیار مناسبی برای سنجش محیط کسب‌وکار در ایران است یا خیر؟ بازوی پژوهشی مجلس در چند محور به این سوال پاسخ داده است.

واریز سیزدهمین مرحله یارانه معیشتی

دوشنبه, 10 آذر 1399
براساس اعلام سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، یارانه معیشتی آذر ماه امشب به حساب سرپرستان خانوار مشمول این طرح واریز می‌شود. به گزارش «ایرنا» سیزدهمین مرحله یارانه معیشتی ساعت ۲۴ امشب همانند دوره‌های قبل به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود. بر این اساس با اصلاح قیمت بنزین و مابه‌التفاوتی که در نتیجه رشد قیمت ایجاد می‌شود، دولت تصمیم گرفت که این مبلغ را به‌صورت نقدی به خانوارها برگرداند، بنابراین پرداخت یارانه معیشتی از ۲۴ آبان ماه سال گذشته شروع شد.

عرضه بیمه کرونا توسط بیمه دی

دوشنبه, 10 آذر 1399
با توجه به شرایط ویژه شیوع بیماری کرونا و با درنظر گرفتن نیاز جامعه، تیم طراحی محصول شرکت بیمه دی بیمه نامه کرونا را به مرحله بهره‌برداری و عرضه رساند. مدیریت بیمه‌های زندگی در راستای پاسخ به نیاز جامعه، ایجاد مزیت رقابتی و تنوع‌بخشی به سبد محصولات بیمه‌های زندگی اقدام به طراحی محصولی تحت عنوان «بیمه‌نامه کرونا» کرده است. این بیمه‌نامه با در نظر گرفتن پارامترهای سن و ریسک بیمه محیطی بیمه شده، حق بیمه‌های متفاوتی را ایجاد می‌کند که در مقایسه با سایر شرکت‌های بیمه‌ای از این لحاظ مزیت رقابتی ایجاد کرده است. مشتریان می‌توانند برای خرید این بیمه‌نامه از طریق شعب و نمایندگی‌های بیمه دی اقدام کنند.

بحران بی‌اعتمادی: کیک تولد یک‌سالگی کووید-۱۹

دوشنبه, 10 آذر 1399
تا پایان سال‌جاری میلادی، دست‌کم بیست نوع واکسن کووید-۱۹ در جهان در حال ساخت و آزمایش است. با نزدیک‌تر شدن دانشمندان به کشف واکسن‌های کووید-۱۹، چالش سیاسی بزرگی در پیش‌روی نظام سلامت جهان قرار می‌گیرد. چنددستگی عمیقی بین علم و شبه علم در پیش‌گیری و درمان کووید-۱۹ ایجاد شده که اتحاد مسوولان و دانشمندان را شکننده، کسب‌وکارها را فاقد چشم‌انداز و نخبگان را متهم ساخته است. در شرایطی که در مواجهه با این بلای عالم‌گیر و در سایه‌ آزمون و خطای متخصصان، عموم مردم جهان مبتلا می‌شوند و صدهاهزارتن جان می‌بازند، انبوه Information و Disinformation تضاد معناداری در باور افراد از آنچه در این یک‌سال بر آنها گذشته و وقایعی که در آینده انتظارشان را می‌کشد به وجود آورده است.
نفع بیت‌کوین از سقوط طلا

نفع بیت‌کوین از سقوط طلا

دوشنبه, 10 آذر 1399
طلا نهایتا نتوانست در برابر عوامل کاهشی مقاومت کند و در هفته‌ای که گذشت به کانال ۱۷۰۰ دلاری نزول کرد. همزمان با سقوط طلا به یک کانال پایین‌تر، سومین هفته نزولی متوالی طلا نیز به ثبت رسید تا تیره‌روزی‌های طلا همچنان ادامه داشته باشد. طلا طی سه هفته گذشته بیش از ۸ درصد از ارزش خود را از دست داده است و همزمان با آغاز انتشار اخبار امیدوارکننده درباره واکسن، از میانه کانال ۱۹۰۰ دلاری تا زیر مرز ۱۷۹۰ دلاری سقوط کرد.
اسکلت اصلی تورم آبان‌ماه

اسکلت اصلی تورم آبان‌ماه

دوشنبه, 10 آذر 1399
بررسی‌های یک گزارش تحلیلی نشان می‌دهد در آبان ماه سه گروه کالایی «سبزیجات»، «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» و «نان و غلات» بیشترین اثر را در تورم ماهانه ثبت کرده‌اند. این گزارش تایید می‌کند که تورم در این ماه بیشتر تحت تاثیر کالاهای خوراکی بوده است. در سمت مقابل، تنها گروه حمل‌ونقل بوده که اثر کاهشی بر تورم ماهانه داشته است. بخشی از این اثر کاهش، به‌دلیل افت قیمت خودرو بوده است. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد نرخ تورم ۱۲ ماهه تا پایان سال می‌تواند در سطح ۶/ ۳۱ درصدی قرار گیرد.

شرط بهره‌برداری 12 ایستگاه جدید مترو

دوشنبه, 10 آذر 1399
مدیرعامل شرکت مترو گفت: با نامه‌نگاری ساده و استعلام از بانک‌مرکزی، امکان آزاد‌سازی ۷۵۰ میلیارد تومان پول اوراق مشارکت سال ۱۳۹۸ به راحتی و بدون نیاز به وثیقه‌گذاری شهرداری تهران برای ۵۰ درصد سهم دولت میسر است. علی امام، مدیرعامل شرکت متروی تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، درباره سرانجام بهره‌برداری از ۱۲ ایستگاه جدید مترو در پایتخت اظهار کرد: شرط اصلی برای افتتاح ۱۲ ایستگاه مترو تا پایان سال‌جاری، واریز به موقع و هرچه سریع‌تر مبلغ یک هزار میلیارد تومان سهم مترو از پول اوراق مشارکت سال ۱۳۹۸ از سوی بانک عامل است.

بلیت مترو گران نمی‌شود

دوشنبه, 10 آذر 1399
رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اینکه درحال‌حاضر قیمت تمام شده بلیت مترو ۱۵ هزار تومان شده است و مانند گذشته نیست، گفت: موضوعات مطرح شده به معنای گران شدن بلیت مترو نیست. به گزارش «ایسنا» محسن هاشمی در حاشیه جلسه شورای شهر تهران درباره‌ عدم آزادسازی کامل اوراق مشارکت حمل‌ونقل عمومی سال ۹۸ گفت: همان زمانی که اوراق مشارکت در مجلس به تصویب می‌رسد مشخص می‌شود چه کسی باید بازپرداخت را تضمین کند.

بوی ملاحظه در بوی نامطبوع

دوشنبه, 10 آذر 1399
بوی نامطبوع برای سومین پاییز متوالی، شنبه‌شب در مناطقی از تهران منتشر شد. درست با شروع سرما- مطابق دو سال گذشته- بار دیگر بوی بد در هوای پایتخت احساس شده است. تکرار چندروزه «انتشار بوی نامطبوع» در پاییز پارسال به تشکیل «پرونده تحقیق درباره عامل یا عوامل انتشار بوی بد» منجر شد؛ اما هنوز نتیجه دقیق تحقیقات اعلام نشده است. سال گذشته برخی مسوولان، از بین متهمان بوی بد، «مازوت» را متهم اصلی معرفی کردند. با این حال سکوت تیم تحقیق، از بوی ملاحظه‌کاری در پرونده «بوی بد» حکایت دارد.

رشد دسته جمعی سهام

دوشنبه, 10 آذر 1399
شاخص کل بورس تهران در معاملات دومین روز کاری هفته توانست با افزیش ۶/ ۲ درصدی وارد کانال ۴/ ۱ میلیون واحدی شود. در حالی دماسنج بازار سهام در همان دقایق ابتدایی شروع داد و ستد‌ها وارد کانال جدید شد که برخی از معامله‌گران تا نیمه نخست بازار اقدام به خروج از گردونه معاملاتی کردند. هر چند استراتژی سرمایه‌گذاری این دست از معامله‌گران به‌طور معمول همانند چند وقت اخیر کوتاه مدت و بر مبنای نوسان‌گیری پایه‌گذاری شده است اما عرضه‌کنندگان سهام با هدف پارک نقدینگی در حساب کاربری شرکت‌های کارگزاری یا خروج از فضای معاملاتی بورس با توجه به شرایط سایر بازار‌های مالی بستری امن برای سرمایه‌گذاری نخواهند یافت.

امروز؛ تشییع پیکر شهید فخری زاده

دوشنبه, 10 آذر 1399
پیکر شهید محسن فخری‌زاده رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع که عصر روز جمعه در یک عملیات تروریستی به شهادت رسید، امروز در مشهد تشییع می‌شود. صبح دیروز هم پیکر شهید فخری زاده به قم منتقل و در حرم کریمه اهل بیت (س) طواف داده شد. همچنین اقامه نماز بر پیکر این شهید به امامت آیت الله العظمی نوری همدانی صورت گرفت.

دستور رئیس‌جمهوری برای مقابله با اقدامات ناامن‌‎کننده

دوشنبه, 10 آذر 1399
جلسه فوق‌العاده هیات دولت در مورد بررسی بودجه سال ۱۴۰۰ صبح روز گذشته با حضور حسن روحانی رئیس‌جمهور برگزار شد. روحانی در این جلسه فوق العاده هیات‌وزیران، ضمن تسلیت و تبریک به مناسبت ترور ناجوانمردانه و شهادت سرافرازانه محسن فخری‌زاده، دستور پیگیری لازم جهت پیشگیری و مقابله با این قبیل اقدامات ناامن‌کننده را صادر کرد. اعضای دولت در ادامه، لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
1 2 3 4 5  >>